Київ, 18 вересня 2010. – Екологи збудували гірку “ядерних відходів” на знак протесту проти планів українського та німецького урядів подовжити експлуатацію ядерних реакторів у терміни, що перевищують проектні.

Гірку консервних бляшанок з наклейками радіоактивної небезпеки збудували перед Посольством Федеративної Республіки Німеччина активісти Національного екологічного центру України. Бляшанки символізували радіоактивні відходи, що утворюються під час роботи атомних електростанцій, і які немає можливості безпечно утилізувати.

Цією акцією українські активісти підтримали німецьких громадян, які у цей же час оточили Рейхстаг і вимагають від німецького уряду не подовжувати термін експлуатації старих реакторів.

“Подовження термінів експлуатації старих ядерних блоків несе підвищену небезпеку ядерних аварій на АЕС та збільшує вартість виводу реактора з експлуатації. За кілька місяців в Україні завершиться термін експлуатації першого блоку Рівненської атомної електростанції, і урядовці будуть змушені прийняти рішення, чи подовжити його термін дії, чи закрити. Подовження роботи тільки погіршить його стан і середовища підвищить ризик значної аварії”, – заявив учасник акції, координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України Дмитро Хмара.

Він додав, що сьогодні атомна енергетика в будь-якій країні нездатна переробити або поховати ядерні відходи без шкоди для навколишнього середовища.

“Якщо примусити атомні електростанції платити за ту шкоду, яку вони завдають природі, або за те, щоб якісно поховати відходи, то атомна енергетика стане економічно непривабливою. І саме тому урядовці та атомники хочуть якомога довше відстрочити ці платежі, подовжуючи термін експлуатації та перекладаючи проблему на наступні покоління ”, – пояснив Дмитро Хмара.

Учасники акції вважають, що в Україні замість розвитку атомної енергетики більш доцільно реалізовувати заходи по заощадженню енергії, бо вони значно дешевші, сприяють покращенню екологічної ситуації в країні, та підвищують енергетичну безпеку держави, оскільки зменшують необхідність закуповувати паливо в інших країнах.

Детальне дослідження Національного екологічного центру України з питань подовження роботи ядерних реакторів у понадпроектний термін ви можете знайти на сторінці:
http://atom.org.ua/?p=1008

За більш детальною інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Дмитро Хмара,
експерт з енергетичних питань
Національного екологічного центру України,
044 238 62 60,
факс: 044 238 62 59
dmytro.khmara at necu.org.ua
www.necu.org.ua www.atom.org.ua

Ірина Бондаренко,
прес-секретар НЕЦУ,
097 699 10 38
isbondarenko at gmail.com