Київ, Нікополь, Рівне, 18.01.2008 — Громадські організації стурбовані заявою міністра палива та енергетики України Юрія Продана про розглядання проекту будівництва двох нових енергоблоків на Запорізькій АЕС. Вони впевнені, що проблеми та ризики пов’язані з розширенням найбільшої атомної електростанції в Європі є занадто великими.

Вже зараз на майданчику Запорізької АЕС працюють шість блоків радянського зразка, створюючи значне навантаження на навколишнє середовище. У 2007 році на їх території сталося 8 порушень в роботі – найвищий показник серед атомних станцій України. Збільшення кількості реакторів означатиме не тільки збільшення ризику великої аварії на самій станції, але й можливості аварії під час транспортування радіоактивних матеріалів.

«Жителі, що мешкають біля АЕС ще у 1994 році висловилися проти добудови шостого енергоблоку на місцевому референдумі, але їх думкою знехтували, – каже В’ячеслав Сандул, з Нікопольського відділення Міжнародного фонду Дніпра, – ідею будівництва сьомого та восьмого блоків було запропоновано ще у 80-их роках Радянським атомним відомством. Проте уряд УРСР відхилив цю пропозицію на підставі важливості Каховського водосховища як джерела питної води для півдня України. З 2005 року ЗАЕС фактично використовує Каховське водосховище як технічну водойму, незважаючи здоров’ям населення»

Енергетична стратегія України до 2030 року, затверджена урядом 15 березня 2006 року, передбачає витрати понад 200 мільярдів гривень на будівництво 20 нових реакторів до 2030 року. Проте, ці плани неможливо реалізувати, зважаючи на дуже високу вартість будівництва АЕС та неспроможність української, та й світової атомної промисловості будувати нові блоки так швидко.

Дмитро Хмара з Національного екологічного центру України зауважив: «Новий уряд робить помилку, намагаючись прискорити будівництво нових блоків. Це безперспективно і лише забирає час та бюджетні кошти замість того, щоб витрачати їх на реальне вирішення енергетичних проблем країни. Заходи зі зменшення попиту на електроенергію, впровадження нових технологій її виробництва і ефективного використання – найвигідніше вкладання державних коштів. Енергетичну стратегію необхідно переглянути.»

«Більшість українців негативно ставиться до будівництва нових атомних станції біля їх домівок, тому «Енергоатом» зіштовхнеться з протидією на місцях. Імовірно, це і змушує міністерство пропонувати будівництво нових реакторів на вже існуючій станції. Якщо проект не буде відхилено, ЗАЕС може стати найбільшою атомною електростанцією на планеті», – підкреслив Андрій Мартенюк з Рівненського Екоклубу

За додатковою інформацією звертайтеся до:

Олексій Пасюк, Національний екологічний центр України
+380 44 5282304, opasyuk at bankwatch.org

В’ячеслав Сандул, Нікопольського відділення Міжнародного фонду Дніпра
+380 05662 54205, vas at nikopol.net

Андрій Мартинюк, Рівненський Екоклуб
+380 362 237024 ecoclub at ukrwest.net