Національний екологічний центр України, мережа «Бенквоч» у Центральній та Східній Європі та 156 неурядових організацій з усього світу звернулися до керівництва Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) з відкритим листом проти затвердження пакету фінансової допомоги для корпорації «Монсанто» [1].

У зверненні банк закликали не продовжувати оцінку цього проекту та переглянути свій підхід до продовольчої безпеки і не підтримувати небезпечне велике промислове сільське господарство. Натомість пропонується сприяти більш стійким малим фермерським господарствам, що бережуть біорізноманіття [2].

ЄБРР планує надати фінансові гарантії у розмірі 40 млн. доларів США для страхового покриття «Монсанто» на випадок, якщо сільськогосподарські компанії не зможуть заплатити за насіння або агрохімічні продукти, які вони зобов’яжуться купити у корпорації. Допомога ЄБРР буде передбачена для договорів «Монсанто» з середніми та великими фермерами а також дистриб’юторами в Україні, Болгарії, Угорщині, Росії, Сербії та Туреччині [3].

«Це просто обурливо, що ЄБРР планує використовувати державні кошти для надання підтримки гігантові, який вже домінує на світових ринках насіння і агрохімікатів, – коментує Іонут Апостол, координатор по роботі з ЄБРР мережі Бенквоч, – ЄБРР має на меті сприяти приватному сектору і конкуренції в країнах з перехідною економікою; надання грошей одній з найбагатших корпорацій в світі не відповідає цій місії».

«Ще більш тривожним є те, що ЄБРР стверджує, що зміцнює продовольчу безпеку коли сприяє розширенню корпорації «Монсанто» в нашому регіоні, – додає Іонут, – Але модель сільського господарства, яку підтримує ця корпорація протягом десятиліть, із головним акцентом на хімічні речовини, моно-культури, генетично модифіковані організми і маргіналізацію дрібних виробників, якраз і зменшує продовольчу безпеку в епоху все більш нестабільних кліматичних умов» [4].

Фінансова допомога для «Монсанто» вже пройшла деякі внутрішні процедури в ЄБРР і за планом має бути затверджена у квітні 2013 року. Остаточне затвердження цього проекту означає його схвалення представниками країн-акціонерів та іншими зацікавленими сторонами банку, у тому числі США, Австралії, європейських країн та самого ЄС.

Нагадаємо, американська корпорація «Монсанто» є четвертою за величиною в світі агрохімічна компанія, найбільший у світі виробник насіння і входить до переліку 500 найбільших компаній США за версією американського журнала «Fortune».

За додатковою інформацією звертайтесь:

Владлена Марцинкевич
Національний екологічний центр України, мережа Бенквоч
vladlena at bankwatch.org
Т. +38044 238 62 60

Іонут Апостол
Координатор по роботі з ЄБРР мережі Бенквоч
ionut at bankwatch.org
0040721251207

Примітки для редакторів:

1. Прочитайте лист Бенквоч та 157 організацій з усього світу до ЄБРР проти цього проекту: http://bankwatch.org/sites/default/files/Monsanto%20letter_final_RUS.pdf

2. Більше 100 організацій по всьому світу критикують бачення ЄБРР з питань продовольчої безпеки: http://www.grain.org/article/entries/4572-why-are-the-fao-and-the-ebrd-promoting-the-destruction-of-peasant-and-family-farming

3. Читайте про гарантії для «Монсанто» на сторінці ЄБРР: http://www.ebrd.com/pages/project/psd/2012/43925.shtml

4. Дізнайтеся більше аргументів проти фінансових гарантій і щодо конманії «Монсанто»:
http://bankwatch.org/ru/news-media/blog/evropeiskie-gosudarstvennye-sredstva-razvitiya-dlya-%C2%ABmonsanto%C2%BB-chto-dalshe