rbmk

19 липня 2011, Київ. – Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України, фінансування якої знаходиться на розгляді Європейського банку реконструкції та розвитку, зробить можливою програму подовження термінів експлуатації старих ядерних реакторів у понадпроектні терміни. Це підтвердив директор з проектів та інвестицій ВП „Атомпроектінжиніринг” Геннадій Сазонов під час обговорення екологічної оцінки комплексної програми (КЗПБ).

Раніше цей зв’язок замовчувався. Відповідно, й стратегічна екологічна оцінка, виконана на вимогу потенційного кредитора ЄБРР не аналізує потенційних ризиків, пов’язаних із понадпроектною експлуатацією. Сам ЄБРР робить вигляд, що не бачить зв’язку між двома програмами, підкреслюючи що не надаватиме грошей на подовження термінів експлуатації старих ядерних реакторів.

«Запропонований на обговорення проект звіту екологічної оцінки КЗПБ оцінюється нами як незадовільний: у першу чергу через те, що автори оцінки не взяли до уваги розгляд найбільш логічної альтернативи – виводу блоків з експлуатації, як передбачено тридцять років тому проектом їхнього будівництва”, – каже Ірина Головко, національний координатор у сфері енергетики мережі неурядових організацій CEE Bankwatch Network в Україні.

«З економічної точки зору, подовження роботи старих реакторів є недоцільним, адже наявні ядерні потужності України використовуються лише на 72%. Найбезпечнішим варіантом для населення та довкілля є поступове виведення з експлуатації блоків, проектні терміни роботи яких добігли кінця, і саме у цьому процесі допомога ЄБРР була би значно потрібнішою», додає Дмитро Хмара, експерт Національного екологічного центру України з питань енергетики.

НЕЦУ вимагає від НАЕК «Енергоатом» доопрацювати проект звіту екологічної оцінки і включити в нього виведення старих реакторів з експлуатації як альтернативу подовженню строку їх роботи. НЕЦУ також звертається до українського уряду з вимогою відмовитися від планів подовження строків роботи старих реакторів і натомість взятися до вирішення проблем із їх зупинкою та виведенням з експлуатації.

Нагадаємо, у грудні 2010 Державна комісія ядерного регулювання дозволила найстарішому ядерному реактору України – енергоблоку №1 Рівненської атомної електростанції – працювати понаднормово ще 20 років [1]. Цей реактор працює уже 30 років, і у 2010 мав би бути закритим, бо його проектний термін роботи добіг кінця. Уже після місяць після подовження на енергоблоці №1 сталася аварія, що призвела до зупинки блоку на місяць.

Не маючи коштів та знань про закриття старих ядерних реакторів, український уряд вирішив подовжувати їх термін експлуатації. У цьому році планують подовжити термін роботи енергоблоку №2 РАЕС, у наступні роки „старітимуть” по одному-два реактори на рік.

Примітки

[1] http://www.necu.org.ua/rivnenskiy-aes-dozvolyly-podovzhennya/

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
Національний координатор «CEE Bankwatch Network» в Україні у сфері енергетики
Національний екологічний центр України/CEE Bankwatch Network
тел: +380 44 238 62 60
iryna at bankwatch.org

Дмитро Хмара
експерт з питань енергетики
Національний екологічний центр України
тел: +380 44 238 62 60
факс: +380 44 2895636
dmytro.khmara at necu.org.ua