Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) затвердив кредит у 300 млн євро для Програми підвищення безпеки АЕС. Насправді, це надасть можливість державній компанії НАЕК «Енергоатом» підготувати старі атомні реактори до продовження терміну їх експлуатації в Україні.

«Ми вважаємо цей кредит однією з найбільших помилок банку, – сказав Іонут Апостол, співробітник громадської організації «Бенквоч», яка відслідковує діяльність банку. – Хоча банк намагається запевнити, що ці гроші не пов’язані з подовженням експлуатації атомних блоків, технічний директор «Енергоатому» нещодавно підтвердив, що без Програми підвищення безпеки про подовження можна буде забути».

«Це вражаючий приклад «творчого» використання назв від ЄБРР, – додає пан Апостол. – Вони називають «підвищенням безпеки» кредит, який насправді означає додаткові десятиріччя небезпечної атомної енергетики. Кредит не передбачає грошей на безпечне закриття старих реакторів та поводження з радіоактивними відходами, а це має бути обов’язковою складовою будь-якої програми з ядерної безпеки.»

Кредит ЄБРР «Програма підвищення безпеки АЕС» не гарантує безпечної роботи енергоблоків по закінченню проектного терміну експлуатації. Дванадцять блоків мали бути поступово виведені з експлуатації у десятиріччя до 2020 року, проте рішенням уряду мають працювати додаткові 15-20 років. Наприклад, перший блок Південно-Української АЕС, який зупинили цього року по закінченню проектного терміну експлуатації, може знову відновити роботу на кошти щойно затвердженої програми ЄБРР.

«У звіті про оцінку впливу Програми підвищення безпеки на навколишнє середовище були розглянуті ризики лише за період проектної експлуатації, – пояснює Ірина Головко, координатор «Бенквоч» в Україні. – А у випадку першого енергоблоку Південно-Української АЕС у матеріалах «Енергоатому» стверджується, що вплив на довкілля буде незначним, оскільки «у попередні роки експлуатації значних впливів не спостерігалося».

Це дуже небезпечно не брати до уваги той факт, що після 20 років експлуатації кількість відмов та інцидентів на атомних блоках значно зростає. Такий підхід до ядерної безпеки надзвичайно безвідповідальний та не личить ЄБРР, що претендує на статус відповідального кредитора.

Разом з кредитом «Євроатому» від Європейської комісії, що має бути затверджено протягом ближчих місяців, гроші ЄБРР покриють 40% вартості проекту, який, за останніми розрахунками, оцінюється в 1,45 мільярдів євро. Умови позик залишаються невідомими. Якщо Європейська комісія та ЄБРР серйозно ставляться до ядерної безпеки, то підготовка плану виведення реакторів з експлуатації має бути частиною будь-якого кредиту у ядерну енергетику України.

Примітки для редакторів:

Надзвичайним кроком ЄБРР, у відповідь на гучну критику цієї інвестиції, стало оприлюднення пояснень щодо основних нарікань опонентів проекту. З нагоди прийняття рішення по кредиту банк навіть підготував відео:
http://www.ebrd.com/pages/news/features/ukraine-nuclear-safety-upgrade.shtml

Більше інформації про проблеми проекту доступні за посиланням:
http://bankwatch.org/ru/our-work/projects/programma-povysheniya-bezopasnosti-atomnykh-stantsii-ukraina

«Бенквоч» (CEE Bankwatch Network) – мережа неурядових організацій у країнах Центральної та Східної Європи, що веде моніторинг діяльності міжнародних фінансових організацій.

Фото з акції «Грінпіс», «Бенквоч» та НЕЦУ, що протестували проти кредиту під офісом ЄБРР, доступні для публікації з посиланням на авторів http://goo.gl/1rUiJ

Сторінка ЄБРР Програми підвищення безпеки АЕС: http://www.ebrd.com/pages/project/psd/2011/42086.shtml

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
Координатор «Бенквоч» в Україні
тел: +380 50 6476700
iryna at bankwatch.org
www.bankwatch.org