27 травня 2019 відбулося заключне судове засідання з розгляду позову Національного екологічного центру України до Кабінету Міністрів України і Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо скасування Програми розвитку гідроенергетики України на період до 2026 року.

Сторони судового процесу у своїх виступах підтвердили свої позиції. Представник НЕЦУ виголосив вимогу НЕЦУ зупинити виконання згаданої програми, оскільки її втілення завдасть  великої шкоди довкіллю і порушить права громадян України на безпечне довкілля. Водночас Програма була ухвалена Урядом із порушеннями чинних нормативно-правових актів.  Також НЕЦУ передала до суду понад 3000 підписів мешканців Миколаївщини, які також вимагають припинити виконання Програми (нею передбачено добудову Ташлицької ГАЕС, що призведе до затоплення заповідних територій  та знищення Бузького Гарду – визначної пам’ятки української  культури).

Відповідачі (КМУ, Міненерговугілля, компанії «Укргідроерго») у один голос вдалися до відверто хибних трактувань чинних нормативно-правових актів, які регулюють стосунки органів виконавчої влади з громадянами України.

Головними їхніми аргументами на користь ухваленої Урядом Програми були такі:

  • Програма розвитку гідроенергетики України на період до 2026 року не є галузевою, а є локальною тому не потребує стратегічної екологічної оцінки (це Програма яка діє по всій країні є локальною!);
  • Програма не є державною інвестиційною, тому, мовляв, не потребує оцінки впливу на довкілля. Проте ми знаємо, що компанія Укргідроенерго намагається отримати зовнішні кредити під державні гарантії. То хто буде віддавати борги? Відомо – громадяни України!
  • Відповідно до Регламенту КМУ акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у форматі постанов, а зазначена Програма ухвалена не постановою, а розпорядженням, яким вирішуються організаційно-розпорядчі питання, тому воно не вимагає обговорення громадськістю. І це рішення, виконання яких неминуче призведе до переселення мешканців із рідних місць, до масштабних будівельних робіт, руйнування річок – ці питання виявляється не потребують обговорення з громадськістю.

Суд схвалив рішення: оскільки у процесі ухвалення Програми розвитку гідроенергетики України на період до 2026 року ніяких процедурних порушень не було зроблено і виконання Програми не порушує нічиїх прав, відмовити у задоволенні позову НЕЦУ щодо припинення виконання Програми розвитку гідроенергетики України на період до 2026 року (попередня редакція рішення).

Рішення колегією суддів було ухвалене упродовж 5 хвилин. Заключна редакція тексту рішення буде виготовлена упродовж 10 днів. НЕЦУ не має наміру погоджуватись із ухваленим рішенням Окружного адміністративного суду і буде подавати апеляцію.

Боротьба буде продовжена!