5 березня 2019 року у конференц-залі готелю «Україна», вул. Словацького № 2, у місті Луцьк відбудеться другий Круглий стіл “Природні цінності Полісся і загрози довкіллю річкового водного шляху Е40 Гданськ – Херсон”. З матеріалами та результатами круглого столу в місті Києві можна ознайомитись за посиланням тут.

Реєстрація о 09:30 – 10:00 год., початок заходу о 10:00, завершення – о 14:45.

Ціллю Круглого столу є  широке обговорення проекту зацікавленою громадськістю та експертним середовищем, будівництва водного шляху Е40, що може стати катастрофою для регіону Полісся, стану проекту та  пожавалення міжурядових консультації Білорусі і України щодо проекту Е40 наприкінці 2018 року.

МВШ E40 має зʼєднати Балтійське море з Чорним морем (м. Гданськ, Польща з м. Херсон, Україна) та пролягти через три країни: Польщу, Білорусь, Україну. Українська частина водного шляху Е40 має пролягти водами річки Прип’ять, через Чорнобильську зону відчуження, та р. Дніпро, яка веде до Херсона та Чорного моря, довжиною 970 км. Більша частина води протягом року надходить з верхівʼя Припʼяті та каскаду озер:

У 2015 році за підтримки ЄС було розроблено техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) проекту «Відновлення магістрального водного шляху Е-40 на ділянці Дніпро-Вісла: від стратегії до планування». Це є спроба реалізувати давню ідею керманичів Речі Посполитої з’єднати річковим шляхом польський Гданськ з українським Херсоном. Прихильники ідеї стверджують про неймовірні вигоди цього проекту як нового транспортного коридору між Балтійським та Чорним морями і далі до Середньої Азії.
Проте у екологів виникло багато запитань до ТЕО проекту з приводу потенційних загроз проекту, а також непоправної шкоди, яку неминуче завдасть Поліссю його втілення.

В ході круглого столу планується обговорити:

  • шлях пролягання, економічну доцільність проекту з точки зору деградації цінних територій водно-болотних угідь, які перебувають під національним та міжнародним захистом як ареала оселищ цінних біотопів, та низки вразливих природних територій України.
  • шляхи впливу та інформування зацікавлених осіб, громадськості щодо зобов’язань України стосовно Смарагдової мережі, (мережа територій особливого природоохоронного значення, важливих для збереження біорізноманіття, в країнах Європи), що є важливою складовою євроінтеграційного курсу держави.
  • можливі сценарії та загрози від проведення будівельних робіт на території Чорнобильської зони відчуження та Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповіднику.

За довідками звертатися до Георгія Веремійчика, 0504417441, veremiychyk@gmail.com