Автори: Директорка ЄУЕА – Олександра Гуменюк, Старший аналітик ЄУЕА – Ірина Куроєдова, Голова НЕЦУ – Руслан Гаврилюк.

“Розвиток відновлюваної енергетики та створення балансуючих потужностей – аналіз викликів для стійкості енергосистеми України в розрізі досягнення енергетичних та кліматичних цілей” – ініціатива в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейською Комісією.

Метою ініціативи є аналіз можливостей розвитку балансуючих потужностей як ключової умови «Зеленого переходу» України та збільшення частки відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) і надання якісних рекомендацій галузевим стейкхолдерам для вирішення причини сучасної кризи у розвитку ВДЕ.

Анотація: Наразі енергосистема України переобтяжена базовою потужністю атомних електростанцій та потребує збільшення частки високоманеврової генерації, яка є необхідною для розвитку відновлюваної енергетики, зокрема – сонячних та вітрових електростанцій, що мають змінний, негарантований графік виробництва електричної енергії.

Ключовим елементом Європейського зеленого курсу є декарбонізація енергетики, яка відповідальна за ¾ викидів парникових газів в ЄС. Енергетичний перехід з метою досягнення кліматичної нейтральності ЄС до 2050 року базується на розвитку ВДЕ, які мають стати основою майбутньої європейської енергосистеми та замінити традиційні види енергетики. 

Як у ЄС, так і в світі загалом прогнозується посилення домінування сонячної та вітрової енергетики. Очікується, що до 2050 р. більше 2/3 світової генерації електроенергії припадатиме на ці два види генерації, а їх частка в енергосистемі ЄС становитиме 70 % . Саме ці два види генерації мають забезпечити кліматичну нейтральність майбутньої енергетики. 

Враховуючи значний потенціал у розвитку сонячної і вітрової енергетики, очікуваний приріст їх встановлених потужностей, Україна потребує невідкладного врегулювання екологічних критеріїв розвитку ВДЕ, що буде сприяти як збалансованому розвитку сектору, так і енергетичному переходу країни. Серед іншого, такі критерії мають враховувати необхідність створення балансуючих потужностей як невід’ємної складової переходу України на ВДЕ.

Повну версію документу ви можете переглянути у прикріпленому pdf-файлі.

Завантажити: “Дослідження: Розвиток ВДЕ та створення балансуючих потужностей”