Націонаний екологічний центр України, до 50-ї рчниці Руху студентських дружин охорони природи видав першу збірку спогадів учасників ДОП України. До збірки увійшли спогади понад 20 активістів-природоохоронців 1969-1996 років.

Рух студентських Дружин охорони природи, або, як вони самі себе лаконічно величають, «ДОП» самозародився на базі природничих факультетів багатьох радянських університетів на початку 1960-х. Класичними напрямками роботи ДОП стали боротьба з браконьєрством, незаконним збором та продажем первоцвітів і «новорічних» ялинок, допомога заповідникам, створення заказників, наукові дослідження зникаючих видів тварин та рослин, екологічна освіта та боротьба з забрудненням природних територій. В часи розквіту, які припали на другу половину 1980-х, кількість ДОПів в СРСР сягала 145, з яких 45 знаходились в Україні. Рух ДОП пам’ятає своїх героїв, мало відомих стороннім, які загинули від браконьєрських куль. Але протягом свого існування цей рух, екоцентричний і радикальний щодо усталених норм світогляду та державної політики, не був знищений, не став політизованим або корумпованим і не увійшов до складу жодної іншої організації чи державної структури.

В цьому році виповнюється 50 років від часу появи перших ДОП. Тепер кожен з випускників дружин має власний шлях у житті, хоч і всі ці шляхи так чи інакше пов’язані з природою. «Випускники» перших ДОПів тепер очолюють заповідники і національні парки, кафедри і факультети, громадські організації і екологічні сторінки в газетах.

Збираючи ці спогади, ми шукали переважно людей, про яких сучасний Рух ДОП майже нічого не знає. Те, що можуть згадати вони – відкриває багато нових сторінок історії Руху ДОП України. Ми умисно не ставили рамок обсягу та форми написання частин цієї збірки. Кожен написав те – що більше всього хотів написати. Також, до збірки ми включили і низку газетних публікацій минулих років, часу коли автори наших нарисів були студентами. Всі включені до збірки газетні публікації стосуються роботи тодішніх ДОПів і написані дружинниками.

Збірка буде цікавою кожному молодому природоохоронцю, кожному, хто цікавиться громадським рухом та новітньою історією України. Ми також розраховуємо, що книга збентежить серця кожного з авторів, які зможуть прочитати згадане іншими, хто в ті минулі роки був з ним пліч-о-пліч в інших ДОПах, наскрізь просякнувшись «дружинним духом». Більше всього ця збірка рекомендується студентській молоді, адже саме студенти є тією частиною населення, хто найбільш імовірно може стати на шлях ДОП.

Ким ти був, коли був молодим?  Під ред. Василюк О., Ільницька В. – К.: Національний екологічний центр України, 2010. 134 с., та 80 с. дод.

Ким ти був, коли був молодим?

P.S. Збірка не підводить риску під історією Руху ДОП України. Це – лише початок. Пошук спогадів «ветеранів» ДОП та матеріалів про них триває. Ця книга також буде доступна в Інтернеті. І ми розраховуємо, що ця книга стане лише початком серії видань про історію Руху ДОП в Україні. Якщо ви можете додати до написаного свої спогади, маєте фотографії і документи ДОП тих часів або знаєте, хто це може зробити, звертайтеся за адресою vasyliuk at gmail.com .