Фотосток: pexels.com

«Розвиваючи свої місцеві послуги, інфраструктуру та здатність до змін, менші міста та села можуть стати “рятувальними кругами” для громадян, які все ще прагнуть досягти більш високої якості життя з подібними до міського середовища можливостями».

З того часу, як пандемія COVID-19 почала змінювати структуру нашого суспільства, багато жителів тимчасово переїжджають із перенаселених міських центрів. Вони переїжджають у передмістя, менші міста та навіть у сільські райони через соціальне дистанціювання та вищий рівень свободи пересування, що дозволяє проживання за містом під час карантину чи повного закриття громадських місць. У той же час, COVID-19 демістифікував табу дистанційної роботи, довівши, що для багатьох можливо не лише віддалено працювати, а й бути ще ефективнішим у роботі. У багатьох випадках на дистанційний режим роботи змушені були переходити організації та бізнеси, які могли це зробити, таким чином формуючи нову структуру робочого життя, яка стала нормою у різних країнах. Як наслідок, це дозволило отримати більш географічно розподілену робочу силу, якій не потрібно покладатися на фізичну близькість до місця роботи, щоб диктувати робочі параметри.

Виклик зростаючих міст

У 2019 році кількість міського населення становила 55,71% від загального населення світу, а також несла відповідальність за понад 2/3 світових викидів вуглецю. Завдяки важливості, яку відіграють міста в цій царині, однією з найбільших проблем сучасного світу є пошук рішень, що створюють більш стійке міське середовище. Нестійке зростання, яке походить від збільшення попиту на існуючу інфраструктуру, є бар’єром для зменшення глобальних викидів вуглецю.

Однак, на цей час, для деяких жителів міст відкриті вікна можливостей, які дозволяють виїжджати з великих міст і все ще мати той самий рівень можливостей, що й тоді, коли вони жили в центрі більших міських районів. Незважаючи на те, що нас чекає непростий шлях, є величезні можливості для каталізації на менш урбанізованих системах. Водночас важливість готовності цих середовищ зростає. Розвиваючи свої місцеві послуги, інфраструктуру та здатність до змін, менші міста та села можуть стати “рятувальними кругами” для громадян таким чином, що вони все ще прагнули досягти більш високої якості життя з подібними можливостями міського життя. Це також може допомогти зменшити несправедливість соціальних систем життя, надаючи нижчим прошаркам суспільства більше свободи жити поза бідними районами центральної частини міста, якщо вони так вирішать.

Паралельно…

Протягом останніх років меншим міським і сільським районам було дуже важко збільшувати чи навіть утримувати своє населення, і ООН прогнозує, що це буде ще важче у найближчі десятиліття. Оскільки громадяни є ключем до розвитку громад, децентралізація є чудовою можливістю не тільки розпорошити вагу населення у великих містах, але й сприяти економічному зростанню менш населених районів, де надлишок продуктивної потужності не є головною проблемою.

“Розумні села” та маленькі міста

Термін “Розумне місто” став модним словом, яке часто виривають із контексту. Ми можемо уявити собі блискучий світ технологій – повний новітніх камер, автономного транспорту, датчиків, роботів, штучного інтелекту тощо. Хоча це і є частиною “розумного міста”, справжнє ядро та суть “розумного міста” полягає в тому, як саме воно надає послуги своїм громадянам.  Ядро – це рівень ефективності, яке дає “розумне місто” тим, кому воно служить та функції, які воно виконує. Економія часу та ресурсів з високим ступенем якісної продукції, що одночасно підвищує добробут своїх громадян – ось це і є основними функціями “розумного міста”.

Фото із сайту: https://druisp.gov.ua/novini/

«Розумне місто – це місце, де традиційні мережі та послуги стають більш ефективними завдяки використанню цифрових та телекомунікаційних технологій на благо його мешканців та бізнесу», –  Комісія ЄС.

Невелике місто чи село можуть – і повинні – також бути “розумними”!

Важливо розуміти, що на роль “розумного міста” підходить не лише Барселона, Стокгольм чи Париж. Спільноти “розумних міст” можуть включати багато регіонів, хоча кожен із них має різні вимоги та потреби. Менш урбанізовані райони можуть перерости у “розумні міста” чи навіть “розумні села”, маючи для цього відповідні інструменти.

Коли використовується менше ресурсів для виробництва більшої вигоди, із підтримкою цифрової трансформації або без неї, саме методологія таких результатів у “розумному” місті чи селі і є рішенням. Пошук різних рішень для мобільності, енергетики, оцифрування, туризму, інфраструктури даних та екологічних проблем для вирішення тих самих типів викликів, які існують у великих містах, вказує на “далеку близькість” трансформованих громад. Необхідно також зазначити, що розумне село має бути добре пов’язане як фізично, так і у цифровому просторі із зовнішнім світом, оскільки це є ключовим фактором для успіху його громадян.

Кожна спільнота та екосистема мають свої умови та особливості. Тому існує величезна різноманітність викликів та потенційних рішень. Через широкий спектр рішень, які можна застосувати, важливо також розставити пріоритети та проаналізувати кожен виклик у кожному конкретному випадку, завжди маючи на увазі одну і ту ж мету: забезпечити більшу вигоду та якість життя для громадян.

Отже, чи “розумні села” є рішенням для перенаселеного міського суспільства?

З одного боку, вони можуть бути частиною рішення. Розміщуючи більше людей, вони можуть не тільки допомогти децентралізувати насичені міські системи, але також можуть заощадити енергію, викиди та витрачений час для своїх жителів. З іншого боку, щоб пристосувати такий рух до маленьких міст і сіл, державні службовці повинні бути повністю підготовлені, а екосистема повинна бути адаптована до загальних потреб. Потрібно адаптувати не тільки інфраструктуру, але й такі послуги, як охорона здоров’я, щоб добре реагувати на наплив пацієнтів під час пандемії та катастрофи. Тому попереду довгий тернистий шлях для тих малих міст і сіл, які хочуть прокласти новий шлях для своїх громадян, проте COVID-19 вже дав поштовх для формування цієї концепції та можливість для руху менших міських центрів й сіл у світ розумних міських рішень.

Інформація із сайту: https://medium.com/bable-smart-cities/