Фото: Nevit Dilmen CC BY-SA 3.0
Фото: Nevit Dilmen CC BY-SA 3.0

Вже два тижні лісами Львівщини розгулює бурий ведмідь, який втік з розплідника мисливських собак «Енейко», де його утримували у жахливих умовах та використовували для притравки собак. Жодна державна служба і досі не спроможна організувати відлов тварини, яка загрожує безпеці людей.

Про зникнення ведмедя стало відомо 30 квітня, коли ДП «Дрогобицьке лісове господарство» опублікувало попередження щодо небезпеки для місцевих мешканців під час перебування у лісі на відпочинку.

«Ми припускаємо, що це бурі ведмеді, яких утримують для цькування мисливськими собаками у розпліднику «Енейко», що розташований біля с. Брониця Дрогобицького району. З 2011 року ми намагаємось вилучити тварин з цього підприємства. Державна екологічна інспекція у Львівській області всі ці роки надсилала нам відписки та ігнорувала свої прямі обов’язки щодо законного вилучення бурих ведмедів з розплідника. Тим самим установа сприяла продовженню жорстокого знущання над тваринами, що і призвело до створення теперішньої надзвичайної ситуації з дикою твариною», – каже Марія Трунова з Асоціації зоозахисних організацій України (АЗОУ).

Фото: С.Нечай
Фото: С.Нечай

Координатор зоозахисного комітету Національного екологічного центру України Наталя Вишневська розповіла, що жодна державна служба не зайнялася пошуками ведмедя, вид якого занесений до Червоної Книги України.

«У період свят 1-4 травня захисники тварин не відходили від телефонів. Ми безліч разів зверталися до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до Державної екологічної інспекції, Львівської обласної ради, але нічого не допомагало. Ніхто так і не зайнявся пошуками тварини. В Україні жодна державна служба не спроможна організувати відлов бурого ведмедя, який загрожує безпеці людей», – розповідає зоозахисниця.

Представник Міжнародної благодійної організації «Чотири лапи» Марина Шквиря заявила, що її організація готова надати прихисток тварині, про що вона вже повідомила органи місцевої влади та Міністерство екології.

«Ми вважаємо, що ця ситуація є лакмусовим папірцем,адже вона показала відразу багато слабкостей. В нас не існує системи відповідальних осіб чи організацій, що могли б врятувати тварину та убезпечити людей. В нас не працює закон, щоб покарати винного, який створив цю небезпечну ситуацію, незважаючи на те, що громадськість давно і наполегливо попереджала про небезпеку таких станцій для оточуючих. Жодна дика тварина ніде не реєструється, видача дозволів на утримання не видається. В нас немає розуміння того, що утримання тварин в неволі – це відповідальність. Відповідальність за їх життя і благополуччя здоров`я, а також за безпеку оточуючих. Історію ще не закінчено. Якщо ведмідь ще живий і блукає голодний навколо сіл – хто буде відповідати за наслідки його зустрічі з людьми?» – додає пані Шквиря.

Захисники тварин звернулися до Державної екологічної інспекції України, Міністерства екології та природних ресурсів, щоб ті негайно вжили заходів щодо відлову бурого ведмедя та транспортування його до реабілітаційного центру.

«Ведмідь і досі гуляє лісом, двічі його бачили у селі поблизу насаджень. Люди бояться хижака, а жодна служба і пальцем не поворухнула, щоб зловити його», – обурюється Наталя Вишневська.

Враховуючи небезпечність надзвичайної ситуації для життя та здоров’я людей, зооактивісти закликають уряд створити спеціальний підрозділу ДСНС з вирішення надзвичайних ситуацій, які відбуваються за участю диких та небезпечних тварин.

Нагадаємо, 16 квітня Державна екологічна інспекція у Львівській області разом з представниками екологічних та зоозахисних організацій перевірила розплідник «Енейко». Під час перевірки було встановлено, що всі ведмеді зникли з підприємства. Проте перевірці вдалося встановити, що на підприємстві з тваринами поводяться жорстоко. Про це свідчать знаряддя для цькування, які були знайдені на території розплідника.

Більше інформації:

Наталя Вишневська – координатор зоозахисного комітету НЕЦУ,
тел: (098) 257-61-76
nataliavishnevska AT gmail.com

Марія Трунова – представник Асоціації зоозахисних організацій України,
тел: (095) 157-26-57
m.s.trunova AT gmail.com

Марина Шквиря – експерт, представник Міжнародної організації «Чотири лапи»
тел: (067) 501-24-95
shkvirya AT gmail.com

Марічка Жук – зоозахисниця, колишня журналіст ТБ «zik”, програми «Інсайдери»
тел: (063) 367-77-97
mariwwwka AT gmail.com