hingarian

Під час громадських слухань у Києві щодо проекту будівництва нової атомної станції Пакш-ІІ угорська делегація заявила, що безпеку нової АЕС в Угорщині гарантує інвестор проекту – російський «Росатом». Запропоновані угорцям російські ректори нового типу ВВЕР-1200 ще не мають успішного досвіду експлуатації, а основним аргументом на користь цього проекту стала низька ціна та надання Росією кредиту у розмірі 80% від вартості проекту.

Громадські слухання щодо угорського проекту були організовані в Києві на виконання вимог Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо), стороною якої є Україна. Делегація з 20-ти представників угорського уряду та компанії-замовника проекту протягом 7 годин відповідала на запитання представників української громадськості щодо обгрунтованості вибору саме цього проекту та можливих ризиків для українців при виникненні аварійних ситуацій на станції чи під час транспортування ядерного палива та відпрацьованого палива через територію України.

“Найгарячіші для нас теми, на жаль, залишились без задовільної відповіді, зазначила Ірина Головко, Національний координатор «CEE Bankwatch Network» в Україні у сфері енергетики. Оцінка ризиків пов’язаних із транспортування відпрацьованого палива не здійснювалась, її будуть робити на пізніших стадіях, а наші коментарі щодо вибору технології (атомна станція) та постачальника (Російська Федерація) залишаться без належного врахування – рішення по цих питаннях уже прийнято урядом Угорщини і затверджене парламентом у 2014 році”.

НЕЦУ направив уряду Угорщини письмові коментарі та зауваження до матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище проекту, вказавши на недоведену обгрунтованість висновку щодо відсутності будь-яких потенційних впливів від будівництва та роботи цієї АЕС на території сусідніх країн.