У середу, 25 листопада, у Южноукраїнську (Миколаївська область) відбулися так звані громадські слухання щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС. Цей захід був буцім-то організований для залучення громадськості до обговорення питань про прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля. Натомість, слухання перетворилися на формальну імітацію та привід для брифінгу від представників атомної галузі.

Дід Симон роздавав комікси людям, що прямували до Палацу культури міста Южноукраїнськ на громадські слухання. Комікси пояснюють можливу небезпеку від необачного продовження терміну експлуатації енергоблоків старих атомних електростанцій.
Представник громадськості дід Симон роздавав комікси людям, що прямували до Палацу культури міста Южноукраїнськ на громадські слухання. Комікси пояснюють можливу небезпеку від необачного продовження терміну експлуатації енергоблоків старих атомних електростанцій.

Громадські слухання були оголошені під гаслами Орхуської конвенції, яка передбачає участь громадськості в процесі прийняття рішень, що стосуються довкілля. Проте, на думку Національного екологічного центру України, проведений захід не відповідав вимогам ні цієї Конвенції, ні Конвенції Еспо, стороною яких є Україна.

Доповіді з боку громадськості зробили представники п’яти організацій. Дві з цих організацій були екологічними (ГО “Національний екологічний центр України” та ГО “Зелений світ”). Виступи саме їх представників зазнали критики з боку представників атомної галузі, які займали місця в президії слухань.

Про стан виконання заходів з підвищення безпеки зазначила у своєму виступі експерт НЕЦУ з енергетичної політики Тетяна Вербицька.

Так, в актах комплексного інспекційного обстеження енергоблоку, опублікованих Держатомрегулювання саме для громадського обговорення, зазначено, що 50 заходів з підвищення безпеки не було виконано повною мірою. Хоча атомники під час заходу запевнили, що станом на тепер продовження роботи енергоблоку у понадпроектний термін є цілком безпечним і відповідає усім необхідним вимогам та нормам безпеки.

“Громадськості надали для розгляду та обговорення документи, в яких йдеться, що з 68 заходів з підвищення безпеки Енергоатом планує виконати до кінця цього року 29. Виконання ще 21 заходу перенесли на період після продовження терміну експлуатації. Тобто, лише 18 заходів є виконаними”, – зазначає Тетяна.

Питання, порушені експерткою у своїй доповіді, не отримали жодної відповіді – попри вимоги, що звучали із залу.

Решта представників громадськості, хто висловлював позицію проти продовження терміну експлуатації енергоблоку у понадпроектний термін, почули на свою адресу неввічливі коментарі від представників атомної галузі.

Тривалість громадських слухань і кількість запитань із зали були обмеженими. Зате, в найкращих традиціях 90-х, після заходу атомники щиро пригощали всіх вечерею.