14 травня на території АртПричалу вперше в Україні відбудеться Фестиваль ядерного стресу «Реакція». Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі повідомила Ірина Головко, організатор фестивалю, координатор громадських кампаній у сфері енергетики. За її словами, концепція фестивалю у тому, щоб нагадати про масштабні наслідки атомних катастроф. І при цьому показати, що альтернативи ядерній енергетиці існують і активно розвиваються.

«Семеро з десяти українців усвідомлюють, що неможливо забезпечити безпеку атомних станцій. У той же час, більше половини українців не бачать реальних альтернатив», – озвучила Ірина Головко дослідження Київського міжнародного інституту соціології.

Вона зазначила, що фестиваль унікальний тим, що відвідувачі зможуть не лише відпочити і послухати музику, а й паралельно подискутувати на тему безпечного екологічного майбутнього.

Євгенія Кравченко, організатор фестивалю, активістка громадського руху «Екоцентр», розповіла, що фестиваль об’єднає природоохоронців і митців. Захід матиме три тематичні локації. Перша – «Зона відчуження», присвячена Чорнобильській катастрофі. Можна буде послухати тематичні читання Оксани Забужко, таємниці Прип’яті від сталкера Кирила Степанця. А також – подивитися документальні фільми і відвідати виставки, зазначила Євгенія Кравченко.

Друга локація присвячена українському сьогоденню в атомній енергетиці. У програмі – виставка швейцарського фотографа Нільса Аккерманна «Діти Чорнобиля виросли» та дискусії з експертами. Говоритимуть про сучасний стан цієї галузі в Україні та світі, аналізуватимуть міфи та реальні загрози.

Окрема зона – «Альтернатива Є!» – це найбільш сонячна локація, каже організаторка. «Тут купа сонячних девайсів, будемо готувати сонячну каву, слухати музику, що буде живитися від сонячних панелей, подивитесь на сонячний колектор, скинете кілокалорії на велогенераторі», – розповіла Євгенія Кравченко. Відбудуться також дискусії на тему відновлювальної енергетики в Україні, яка, за словами, організаторів, є доступною, дешевою і якраз на часі.

За словами Нільса Акерманна, своїм фотопроектом «Діти Чорнобиля виросли», він покаже тему Чорнобиля з позитивної точки зору. Це історії про тодішніх підлітків, які вже подорослішали. «Покажемо генерацію, як вона працює на тим, як забезпечити більш світле майбутнє для України», – розповів Нільс Акерманн.

За словами організаторів, ввечері, з 19 до 23 години, на гостей фестивалю очікує музична сцена. Виступатимуть музикант та еко-активіст Норман Шелест, барабанне шоу STEEL BEAT, гітарист зі Швеції Пітер Тегнер, інді-рок гурт Black Maloka.

Норман Шелест говорить, що про Україну у свій час заговорили як про країну, де сталася катастрофа:

«Я радий, що зараз є можливість змістити акцент, фокус з негативних асоціацій світу і нашої країни на щось більш приємне», – зауважив еко-активіст.

За його словами, це фестиваль говорить про правдиві речі – про атомну енергетику. І висвітлює деякі альтернативи, які справді актуальні та вже використовують в усьому світі.