Захист дикої природи в різних її проявах був найпершим напрямом роботи Національного екологічного центру України від часу його заснування. Різноманіття природи, яке ми бачимо сьогодні, сформувалося в результаті еволюції життя впродовж мільярдів років. Але воно постійно ставиться під загрозу через бездумну людську діяльність.

НЕЦУ бореться за збереження українських лісів, природних парків, степів, боліт, річок та інших цінних куточків нашої країни.

Одним з найважливіших пріоритетів тут є розвиток природно-заповідного фонду України. НЕЦУ моніторить порушення на землях заповідної природи (від сміття до масових рубок) та активно добивається притягнення порушників до відповідальності.

Крім того, ми працюємо над заповіданням нових територій – над створенням нових пам’яток природи, заказників, регіональних ландшафтних парків, національних парків, заповідників. Надання природоохоронного статусу цінним природним територіям – найкращий спосіб захистити рідкісні види тварин та рослин, дикі ліси та степи.

Завдяки зусиллям НЕЦУ було створено 3 національних парки, Чорнобильський біосферний заповідник та 36 заказників. НЕЦУ є ініціатором створення національного природного парку «Подесіння», який має включити більшу частину заплавних земель р.Десна у Київській та Чернігівській областях (понад 400 000 га). При заповіданні нових об’єктів ми намагаємося об’єднати цінні території України із Всеєвропейською екологічною мережею.

Особливою в захисті дикої природи є громадська кампанія “Збережемо українські степи!” НЕЦУ координує спільні зусилля громадян, громадських організацій і природоохоронних установ задля збереження степових ландшафтів та степового біорозмаїття в Україні. Ми ставимо перед собою мету зупинити будь-яке знищення, пошкодження та заліснення українських степів та добитися природно-заповідного статусу для якомога більшої кількості степових природних комплексів: балок, ярів, ділянок рівнинного степу, схилів, а також привернути увагу громадськості та пильність міжнародних структур до проблеми збереження українських степів.

В 2010 році НЕЦУ вдалося зупинити нищення заповідних територій від джипінг-рейду – “спортивної розваги” сина тодішнього президента Віктора Януковича, коли він та його приятелі обрали в якості маршруту своїх перегонів на джипах шлях крізь заповідники, порушуючи закон та завдаючи шкоди рідкісним рослинам та птахам. (Дізнатися більше про кампанію з протидії джипінгу)

НЕЦУ також працює на захистом малих річок України. Зокрема, ми були співзасновниками та лишаємося активними учасниками Української річкової мережі НЕЦУ намагається поліпшити екологічний стан річок та сприяти позитивним змінам екологічної політики у цій галузі.

Окрім того, НЕЦУ бореться із жорстоким поводженням з тваринами. Зокрема, зоозахисна кампанія НЕЦУ протидіє утриманню дельфінів в комерційних дельфінаріях, де неможливо створити умови, які відповідають їх природним потребам, а також бореться із жорстоким утриманням бурих ведмедів у неволі на території України. За сприяння зоозахисної кампанії НЕЦУ в Україні вже заборонили пересувні звіринці та дельфінарії без морської води, однак ціллю кампанії є повне припинення функціонування дельфінаріїв в Києві, Харкові, Донецьку та перевезення дельфінів до морських дельфінаріїв з подальшою програмою їх реабілітації та випуском у море.