EngУкр

Енергетика

Версія для друку

У березні 2006 р. Кабінет Міністрів України затвердив „Енергетичну стратегію України на період до 2030 року” . Стратегія, передбачає зростання виробництва електроенергії здебільшого за рахунок пріоритетного використання атомної енергії. Оскільки, АЕС не є маневреними генеруючими потужностями, то виникає проблема регулювання пікових навантажень у мережі.

Вирішення проблеми пікових навантажень можливе різними шляхами. По-перше, можливим і необхідним є керування попитом на електроенергію, тобто створення умов, коли коливання попиту протягом доби щонайменше. По-друге, можливе використання електростанцій де є технічна можливість швидко змінити обсяг виробництва електроенергії і, відповідно, споживання сировини. Проте, згідно з енергетичною стратегією країни, цю проблему планується вирішити третім шляхом – за рахунок будівництва до 2030 року черги гідроакумулюючих станцій, що працюють як акумулятор.

Енергетичною стратегією передбачається добудова трьох ГАЕС будівництво яких було розпочато за радянських часів: Ташлицької, Канівської та Дністровської. Станції знаходяться на різних стадіях будівництва. За повідомленнями Кабінету міністрів перша черга Ташлицької ГАЕС вже введена в експлуатацію, Дністровська ГАЕС вважається добудованою на 68%. Канівська ГАЕС буде фактично будуватися з „зеленої галявини” вважаючи на занепад побудованих раніше об’єктів.

ГАЕС – це не самостійне джерело енергії, а лише акумулятор, що зберігає енергію, вироблену іншими джерелами. Спочатку ГАЕС закачує воду у басейн, що знаходиться на певній висоті, таким чином створюючи запас потенційної енергії. Потім спускаючи воду через турбіну до нижнього басейну, отримують електрику як на звичайній ГЕС. При цьому ГАЕС споживає більше електроенергії для закачування води в басейн, ніж виробляє, спускаючи воду назад до водоймища.

Проблеми пов’язані з використанням ГАЕС:

  • Технологія ГАЕС передбачає великі втрати електроенергії. До об’єднаної енергосистеми ГАЕС повертає усього близько 70-75%, а 25-30% електроенергії використовує на власні потреби. А якщо додати втрати на передачу струму, то енергоефективність ГАЕС буде ще меншою.
  • Будівництво та експлуатація великомасштабних гідроспоруд завжди були пов’язані з техногенними ризиками – конструктивними, гідродинамічними, геологічними та, інколи, сейсмічними.
  • Будь які спроби регулювати гідродинаміку великих водойм несуть у собі ризик катастрофічних непередбачуваних процесів. Гідродинаміка течій, а саме поведінка води в каналах та взаємодія води із стінками та дном водосховищ та дамб, являє собою дуже складні процеси у складних системах, які сучасний математичний апарат не у змозі надійно прорахувати в силу їхньої складності.

Анонси

Прес-конференція експертів і волонтерів Energy Evolution UA "10 кроків до енергетичної незалежності України" [06.08.2014]

ee-uaЗапрошуємо Вас на прес-конференцію, присвячену енергетичній безпеці України. Захід відбудеться 7 серпня (четвер) о 13.30 в Українському кризовому медіа-центрі за адресою: вул. Інститутська, 4, 3-й поверх готелю «Україна».

Щорічно Україна втрачає 185 млрд. грн. через неефективне використання енергії. Але частка населення (житлового фонду) в цих втратах – лише 35%. Що робити з іншими 65%? З бізнесом, із комунальним сектором? Як звільнитися від енергетичної залежності від Росії? (України залежна від Росії в частці газу на 56%, тоді як по ядерному паливу – на 100% Кожна 2-а кіловат-година – гроші в кишеню агресора

Перший «Енерджайзер Кемп» для екоактивістів! [17.06.2014]

НЕЦУ вирушає в тур “За безпечну енергетику”. Долучайтеся й ви! [05.06.2014]

Презентація посібника "Землевласник має право" (м. Херсон) [04.11.2013]

Конференція «Видобуток нетрадиційного газу в Україні: омріяна енергетична незалежність чи жахлива екологічна катастрофа?» [06.09.2013]

Прес-релізи

10 кроків до енергетичної незалежності України [07.08.2014]

ee-uaУкраїна імпортує ~40% енергоресурсів. При цьому ми щорічно втрачаємо 185 млрд. грн. через неефективне використання енергії. Потенціал енергозбереження для України в перерахунку на газ – понад 29,3 млрд. м3. Це більше, ніж закупівлі газу в Росії у 2013 р.

Україна залежна від Росії не тільки у постачанні газу, але й в електроенергії

Розумний господар — ощадливий господар [17.07.2014]

Енергозбереження – основа енергобезпеки України [07.07.2014]

ЄБРР зливає зелену енергетику [14.05.2014]

Наймолодше українське місто Славутич оголосило пріоритетом безпечне довкілля [24.04.2014]

Листи та звернення

Пропозиції та зауваження НЕЦУ до проекту Стратегії державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, захищеності та гарантій нерозповсюдження в Україні на 2014-2020 рр [14.08.2014]

НЕЦУ розглянула проект Стратегії державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, захищеності та гарантій нерозповсюдження в Україні на 2014-2020 роки, опублікований 18 березня п.р. на офіційному веб-сайті Державної інспекції ядерного регулювання України, та надає зауваження та пропозиції до нього

Звернення до Голови Верховної Ради України щодо посилення енергетичної безпеки України [20.05.2014]

Лист НЕЦУ депутатам ВРУ щодо ратифікації Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР на надання 300-мільйонної позики ДП НАЕК "Енергоатом" [17.01.2014]

Про перенесення строку закінчення експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС [10.01.2014]

Запит НЕЦУ до Адміністрації Президента щодо будівництва ХАЕС 3,4 [24.12.2013]

Документи

Енергоблок № 1 Южно-Української атомної електростанції не готовий до роботи у понадпроектний термін – дослідження НЕЦУ [18.11.2013]

14 жовтня 2013 року Державна інспекція ядерного регулювання України оприлюднила проект рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української атомної електростанції до 2 грудня 2023 року. Також, на розгляд громадськості були надані документи, розроблені ДП НАЕК «Енергоатом» на основі яких було прийнято таке рішення.

З метою проведення незалежної громадської оцінки готовності зазначеного енергоблоку АЕС до понадпроектної роботі та визначення ступеня виконання заходів, необхідних для його безпечної роботи, Національним екологічним центром України за технічної експертної підтримки було проведено аналіз «Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблока № 1 ЮУАЕС «Комплексний аналіз безпеки» 23.1.95.ОППБ.00.»

Матеріали другого засідання Робочої групи «Євроінтеграційна стратегія України: енергетичний вимір» [01.07.2013]

Пропозиції НЕЦУ до Енергетичної стратегії України на період до 2030 р. [21.06.2011]

Матеріали конференції з енергозбереження та альтернативної енергетики в домогосподарствах [06.06.2011]

Проект добудови енергоблоків Хмельницької атомної станції [10.01.2011]

Доповіді

Україна та Енергетичне Співтовариство: Критерії відповідності енергетичної політики [06.03.2014]

ua-energyМетою цього звіту є інформування широкого кола громадськості та неурядових організацій про зміст тих законодавчих змін та реформ в енергетичному секторі, що мають бути здійснені в Україні згідно з умовами Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. Проведено огляд законодавчих норм «доробку спільноти» (acquis communautaire), які стосуються Договору, стану відповідності національного законодавства цим вимогам, а також фактичного стану реформ в енергетичному секторі.

Спадок ери динозаврів: огляд теплової енергетики України [28.02.2014]

Енергетична [Р]еволюція - 2 [09.12.2013]

Оцінка реалізації проектів за схемою зелених інвестицій в Україні [05.11.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Книги та буклети

Екологічний погляд на енергетику. Набір ілюстрованих плакатів [11.07.2014]

1_Stand_NECU_VDEНабір ілюстрованих плакатів туру “За безпечну енергетику”.
1. Інформація щодо проекту “Увімкни сонце – живи комфортно!”: візуальна інструкція по виготовленню та встановленню сонячного колектора.
2. Зміна клімату – загроза для життя: що таке вуглецевий бюджет та які небезпечні наслідки зміни клімату ми бачимо вже сьогодні.
3. Клімат змінюється – час діяти: що станеться, якщо ми вичерпаємо вуглецевий бюджет, як нам залишитись в межах вуглецевого бюджету?
4. Газ нетрадиційних покладів і метод його видобутку: чим традиційні поклади відрізняються від нетрадиційних, де планують видобувати нетрадиційний газ в Україні.
5. Ресурси, необхідні для видобування нетрадиційного газу: скільки треба води для одного гідророзриву однієї свердловини в порівнянні з щомісячними потребами людини, скільки землі треба для видобутку сланцевого газу

Факти про фрекінг: Що вам треба знати про видобування газу нетрадиційних покладів [19.06.2014]

Україна на розрив. Видобуток нетрадиційного газу [11.06.2014]

Енергозбереження: історії успіху українських міст [07.02.2014]

Землевласник має право. Посібник для громадян [31.10.2013]

Видання дружніх організацій

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в СШААвтор: Друзі Землі (Європа).

Усі суперечки, що зараз точаться в Європі щодо сланцевого газу, базуються на сланцевому бумі в Америки, де здається що, «невичерпне джерело дешевого газу» забезпечує енергетичну безпеку країни. Менше з тим, якщо придивитись уважніше, то виявиться, що американський бум стоїть на хистких підвалинах необґрунтовано низьких цін, основаних на спекуляціях, та занадто оптимістичних оцінках промисловістю своїх запасів і можливостей. В цьому рівнянні вплив на здоров’я людей та природу не враховується взагалі. Якщо коротко, то економічна та екологічна бульбашка готова луснути. Приклад Америки має бути для Європи застереженням, а не прикладом.

Повільний рух в нікуди: розвиток сланцевого газу в Європі [03.10.2013]

Сланцевий газ. Нетрадиційний і небажаний: аргументи проти сланцевого газу [25.09.2013]

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Cерія: Збереження біорізноманіття в Приморсько-степовому екокоридорі. Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету. / Відп.ред. Ярослав Мовчан. – К.: Громадська організація «Срібна Чайка», 2007. – 56 с.

Фільми

Документальний фільм "Про що мовчать енергетики?" [26.01.2009]

У документальному фільмі “ПРО ЩО МОВЧАТЬ ЕНЕРГЕТИКИ?” зібрано факти, які наглядно спростовують ряд міфів, пов’язаних з будівництвом гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС) в Україні. Реальні кадри будмайданчиків Дністровської та Ташлицької ГАЕС, свідчення людей у відчаї, що зігнулись під тягарем некомпенсованих наслідків будівництва, інтерв’ю із незалежними експертами…

Фотогалерея

Тренінг з виготовлення сонячних колекторів у Житомирі [02.07.2013]

З 25 по 28 червня у рамках Європейського тижня сталої енергетики на базі Будівельного коледжу ЖНАЕУ відбувся практичний тренінг, організований Національним екологічним центром України та ММГО «Екоклуб», м. Рівне. Протягом тренінгу його учасники власноруч виготовили та встановили сонячний колектор. Він буде гріти воду в одній з майстерень, де ніколи раніше не було теплого водопостачання. У тренінгу взяли участь люди з різних регіонів, що виявили бажання виготовити колектор для власних потреб, а також викладачі, студенти та технічний персонал коледжу.

День сталої енергетики на Хрещатику [30.06.2013]

Активісти вимагають від Президента ЄБРР відмовитись від фінансування подовження роботи старіючих реакторів в Україні [05.02.2013]

Акція Грінпіс під київським офісом ЄБРР з вимогою не фінансувати старі українські реактори [14.12.2012]

Не без вугілля в голові [19.06.2012]

Ми в пресі

Олена Міскун: “Хімікати забруднюють воду та можуть викликати рак... ” [13.08.2014]

mskЗ Оленою Міскун, координатором інформаційного туру «За безпечну енергетику»розмовляємо прямо на майданчику, де представники Національного екологічного центру розповідають мешканцям Перемишлян про альтернативні джерела енергетики як основу енергобезпеки України. У червні 2013 року в рамках Програми міжнародних візитів на тему “Вплив від видобутку сланцевого газу бачення США» вона була серед представників України, які відвідали Вашингтон, округ Колумбія, штат Техас, Колорадо, Огайо і Пенсильванія. Українська делегація зустрічалася з представниками промисловості, вченими, керівниками і активістами громадянського суспільства з більше ніж ЗО організацій. Сьогодні висновками і враженнями про видобування сланцевого газу ділиться з читачами «ПК»

Енергозбереження - основа енергобезпеки України! [13.08.2014]

Про тур НЕЦУ “За безпечну енергетику” (ефір радіо м.Золочів) [12.08.2014]

Енергоефективність як релігія [01.08.2014]

Економія - найкращий шлях до незалежності [21.04.2014]

Пошук

Loading