EngУкр

Енергетика

Версія для друку

У березні 2006 р. Кабінет Міністрів України затвердив „Енергетичну стратегію України на період до 2030 року” . Стратегія, передбачає зростання виробництва електроенергії здебільшого за рахунок пріоритетного використання атомної енергії. Оскільки, АЕС не є маневреними генеруючими потужностями, то виникає проблема регулювання пікових навантажень у мережі.

Вирішення проблеми пікових навантажень можливе різними шляхами. По-перше, можливим і необхідним є керування попитом на електроенергію, тобто створення умов, коли коливання попиту протягом доби щонайменше. По-друге, можливе використання електростанцій де є технічна можливість швидко змінити обсяг виробництва електроенергії і, відповідно, споживання сировини. Проте, згідно з енергетичною стратегією країни, цю проблему планується вирішити третім шляхом – за рахунок будівництва до 2030 року черги гідроакумулюючих станцій, що працюють як акумулятор.

Енергетичною стратегією передбачається добудова трьох ГАЕС будівництво яких було розпочато за радянських часів: Ташлицької, Канівської та Дністровської. Станції знаходяться на різних стадіях будівництва. За повідомленнями Кабінету міністрів перша черга Ташлицької ГАЕС вже введена в експлуатацію, Дністровська ГАЕС вважається добудованою на 68%. Канівська ГАЕС буде фактично будуватися з „зеленої галявини” вважаючи на занепад побудованих раніше об’єктів.

ГАЕС – це не самостійне джерело енергії, а лише акумулятор, що зберігає енергію, вироблену іншими джерелами. Спочатку ГАЕС закачує воду у басейн, що знаходиться на певній висоті, таким чином створюючи запас потенційної енергії. Потім спускаючи воду через турбіну до нижнього басейну, отримують електрику як на звичайній ГЕС. При цьому ГАЕС споживає більше електроенергії для закачування води в басейн, ніж виробляє, спускаючи воду назад до водоймища.

Проблеми пов’язані з використанням ГАЕС:

  • Технологія ГАЕС передбачає великі втрати електроенергії. До об’єднаної енергосистеми ГАЕС повертає усього близько 70-75%, а 25-30% електроенергії використовує на власні потреби. А якщо додати втрати на передачу струму, то енергоефективність ГАЕС буде ще меншою.
  • Будівництво та експлуатація великомасштабних гідроспоруд завжди були пов’язані з техногенними ризиками – конструктивними, гідродинамічними, геологічними та, інколи, сейсмічними.
  • Будь які спроби регулювати гідродинаміку великих водойм несуть у собі ризик катастрофічних непередбачуваних процесів. Гідродинаміка течій, а саме поведінка води в каналах та взаємодія води із стінками та дном водосховищ та дамб, являє собою дуже складні процеси у складних системах, які сучасний математичний апарат не у змозі надійно прорахувати в силу їхньої складності.

Анонси

Американський історик розвінчає міфи про «мирний атом» [22.10.2014]

babamМова лекції: російська
Час: 23 жовтня, о 18:00
Участь в лекції за попередньою реєстрацією http://bit.ly/1DxrIXO

Американський фахівець з історії науки і техніки Пол Джозефсон, професор коледжу Колбі, розповість, як атомна бомба перетворилася на некерований бойлер під вивіскою «мирний атом»

Українці влаштують вуличну акцію проти видобутку сланцевого газу [08.10.2014]

Почни з себе — вимикай! [21.09.2014]

Інформаційний тур «За безпечну енергетику»: Полтавщина, 28-31 серпня [27.08.2014]

Прес-конференція експертів і волонтерів Energy Evolution UA "10 кроків до енергетичної незалежності України" [06.08.2014]

Прес-релізи

Проти видобутку сланцевого газу за технологією гідророзриву протестують українці [11.10.2014]

global-frackdown-kyiv11 жовтня, Київ – Видобування газу методом гідророзриву або фрекінгу є небезпечним процесом, який загрожує забрудненням води, повітря, ґрунту та шкодить здоров’ю людей. 11 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний антифрекінговий день (Global Frackdown). Цього дня в багатьох країнах світу відбуваються акції проти видобутку сланцевого газу.

В Україні цю акцію підтримали у Львові, Полтаві, Харкові, Жовкві, Золочеві і Івано-Франківську. В Києві на акцію протесту вийшли представники громадських організацій та екоактивістів на чолі з Національним екологічним центром України

Українські екоактивісти провели кліматичний марш під Дарницькою ТЕЦ [23.09.2014]

10 кроків до енергетичної незалежності України [07.08.2014]

Розумний господар — ощадливий господар [17.07.2014]

Енергозбереження – основа енергобезпеки України [07.07.2014]

Листи та звернення

Пропозиції та зауваження НЕЦУ до проекту Стратегії державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, захищеності та гарантій нерозповсюдження в Україні на 2014-2020 рр [14.08.2014]

НЕЦУ розглянула проект Стратегії державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, захищеності та гарантій нерозповсюдження в Україні на 2014-2020 роки, опублікований 18 березня п.р. на офіційному веб-сайті Державної інспекції ядерного регулювання України, та надає зауваження та пропозиції до нього

Звернення до Голови Верховної Ради України щодо посилення енергетичної безпеки України [20.05.2014]

Лист НЕЦУ депутатам ВРУ щодо ратифікації Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР на надання 300-мільйонної позики ДП НАЕК "Енергоатом" [17.01.2014]

Про перенесення строку закінчення експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС [10.01.2014]

Запит НЕЦУ до Адміністрації Президента щодо будівництва ХАЕС 3,4 [24.12.2013]

Документи

Енергоблок № 1 Южно-Української атомної електростанції не готовий до роботи у понадпроектний термін – дослідження НЕЦУ [18.11.2013]

14 жовтня 2013 року Державна інспекція ядерного регулювання України оприлюднила проект рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української атомної електростанції до 2 грудня 2023 року. Також, на розгляд громадськості були надані документи, розроблені ДП НАЕК «Енергоатом» на основі яких було прийнято таке рішення.

З метою проведення незалежної громадської оцінки готовності зазначеного енергоблоку АЕС до понадпроектної роботі та визначення ступеня виконання заходів, необхідних для його безпечної роботи, Національним екологічним центром України за технічної експертної підтримки було проведено аналіз «Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблока № 1 ЮУАЕС «Комплексний аналіз безпеки» 23.1.95.ОППБ.00.»

Матеріали другого засідання Робочої групи «Євроінтеграційна стратегія України: енергетичний вимір» [01.07.2013]

Пропозиції НЕЦУ до Енергетичної стратегії України на період до 2030 р. [21.06.2011]

Матеріали конференції з енергозбереження та альтернативної енергетики в домогосподарствах [06.06.2011]

Проект добудови енергоблоків Хмельницької атомної станції [10.01.2011]

Доповіді

Очищення енергетичного сектору України: Чому країна має перейматися забрудненням та неефективністю старих вугільних електростанцій [30.09.2014]

dopovidДоповідь присвячена актуальним проблемам української енергетики та привертає увагу до необхідності здійснення глибоких структурних змін саме в цій сфері. Наразі підприємства теплової енергетики України мають один з найнижчих рівнів техніко-економічних та екологічних показників у Європі, оскільки старіючі вугільні електростанції протягом багатьох років отримували недостатнє технічне обслуговування і обмежені інвестиції

Україна на розрив. Видобуток нетрадиційного газу [11.06.2014]

Україна та Енергетичне Співтовариство: Критерії відповідності енергетичної політики [06.03.2014]

Спадок ери динозаврів: огляд теплової енергетики України [28.02.2014]

Енергетична [Р]еволюція - 2 [09.12.2013]

Книги та буклети

Факти про фрекінг: Що вам треба знати про видобування газу нетрадиційних покладів [19.06.2014]

fracking_facts_ukraineСтислий опис екологічних, економічних та соціальних наслідків від застосування методу гідророзриву (фрекінгу).

Енергозбереження: історії успіху українських міст [07.02.2014]

Землевласник має право. Посібник для громадян [31.10.2013]

Старі реактори: приховані загрози [20.09.2013]

Атомна енергетика: небезпека, економічна недоцільність, радіоактивні відходи… [02.04.2009]

Видання дружніх організацій

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в СШААвтор: Друзі Землі (Європа).

Усі суперечки, що зараз точаться в Європі щодо сланцевого газу, базуються на сланцевому бумі в Америки, де здається що, «невичерпне джерело дешевого газу» забезпечує енергетичну безпеку країни. Менше з тим, якщо придивитись уважніше, то виявиться, що американський бум стоїть на хистких підвалинах необґрунтовано низьких цін, основаних на спекуляціях, та занадто оптимістичних оцінках промисловістю своїх запасів і можливостей. В цьому рівнянні вплив на здоров’я людей та природу не враховується взагалі. Якщо коротко, то економічна та екологічна бульбашка готова луснути. Приклад Америки має бути для Європи застереженням, а не прикладом.

Повільний рух в нікуди: розвиток сланцевого газу в Європі [03.10.2013]

Сланцевий газ. Нетрадиційний і небажаний: аргументи проти сланцевого газу [25.09.2013]

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Cерія: Збереження біорізноманіття в Приморсько-степовому екокоридорі. Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету. / Відп.ред. Ярослав Мовчан. – К.: Громадська організація «Срібна Чайка», 2007. – 56 с.

Фільми

Документальний фільм "Про що мовчать енергетики?" [26.01.2009]

У документальному фільмі “ПРО ЩО МОВЧАТЬ ЕНЕРГЕТИКИ?” зібрано факти, які наглядно спростовують ряд міфів, пов’язаних з будівництвом гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС) в Україні. Реальні кадри будмайданчиків Дністровської та Ташлицької ГАЕС, свідчення людей у відчаї, що зігнулись під тягарем некомпенсованих наслідків будівництва, інтерв’ю із незалежними експертами…

Постери

Інфографіка про облік споживання тепла в Україні [30.08.2014]

oblik_tepla_v_ukrainiІнфографіка ілюструє статистику та факти стосовно державної політики для забезпечення повного обліку споживання теплової енергії від централізованого опалення в Україні.

Екологічний погляд на енергетику. Набір ілюстрованих плакатів [11.07.2014]

Фотогалерея

Громадські активісти в 5 містах України організували акції проти видобутку сланцевого газу [12.10.2014]

frackdown00511 жовтня в рамках Міжнародного антифрекінгового дня (Global Frackdown) в Києві, Львові, Полтаві, Івано-Франківську, Жовкві та Золочеві на Львівщині представники місцевих громад волонтери та екоактивісти організували ряд акцій інформаційного характеру, присвячених шкоді видобутку нетрадиційного блакитного палива методом гідророзриву. Під час цих інформаційних заходів ентузіасти та ініціатори розказували перехожим, чому сланцевий газ не стане панацеєю для енергетичного сектору України, до яких конкретних наслідків може призвести його видобування, і чому замість цього Україна має зосередитись на ефективному використанні енергії і відновлюваних джерелах енергії. У антифрекінгових акціях брали участь активісти та волонтери НЕЦУ, «ЕкоЛтава», «Мама-86», «ЧистоТак», МГО «Бужани», «Громадський інститут охорони природи» та «Грінпіс-Карпати» та інші організації.

Детальніше.

Тренінг з виготовлення сонячних колекторів у Житомирі [02.07.2013]

День сталої енергетики на Хрещатику [30.06.2013]

Активісти вимагають від Президента ЄБРР відмовитись від фінансування подовження роботи старіючих реакторів в Україні [05.02.2013]

Акція Грінпіс під київським офісом ЄБРР з вимогою не фінансувати старі українські реактори [14.12.2012]

Ми в пресі

Олена Міскун: “Хімікати забруднюють воду та можуть викликати рак... ” [13.08.2014]

mskЗ Оленою Міскун, координатором інформаційного туру «За безпечну енергетику»розмовляємо прямо на майданчику, де представники Національного екологічного центру розповідають мешканцям Перемишлян про альтернативні джерела енергетики як основу енергобезпеки України. У червні 2013 року в рамках Програми міжнародних візитів на тему “Вплив від видобутку сланцевого газу бачення США» вона була серед представників України, які відвідали Вашингтон, округ Колумбія, штат Техас, Колорадо, Огайо і Пенсильванія. Українська делегація зустрічалася з представниками промисловості, вченими, керівниками і активістами громадянського суспільства з більше ніж ЗО організацій. Сьогодні висновками і враженнями про видобування сланцевого газу ділиться з читачами «ПК»

Енергозбереження - основа енергобезпеки України! [13.08.2014]

Про тур НЕЦУ “За безпечну енергетику” (ефір радіо м.Золочів) [12.08.2014]

Енергоефективність як релігія [01.08.2014]

Економія - найкращий шлях до незалежності [21.04.2014]

Пошук

Loading