EngУкр

Енергетика

Версія для друку

У березні 2006 р. Кабінет Міністрів України затвердив „Енергетичну стратегію України на період до 2030 року” . Стратегія, передбачає зростання виробництва електроенергії здебільшого за рахунок пріоритетного використання атомної енергії. Оскільки, АЕС не є маневреними генеруючими потужностями, то виникає проблема регулювання пікових навантажень у мережі.

Вирішення проблеми пікових навантажень можливе різними шляхами. По-перше, можливим і необхідним є керування попитом на електроенергію, тобто створення умов, коли коливання попиту протягом доби щонайменше. По-друге, можливе використання електростанцій де є технічна можливість швидко змінити обсяг виробництва електроенергії і, відповідно, споживання сировини. Проте, згідно з енергетичною стратегією країни, цю проблему планується вирішити третім шляхом – за рахунок будівництва до 2030 року черги гідроакумулюючих станцій, що працюють як акумулятор.

Енергетичною стратегією передбачається добудова трьох ГАЕС будівництво яких було розпочато за радянських часів: Ташлицької, Канівської та Дністровської. Станції знаходяться на різних стадіях будівництва. За повідомленнями Кабінету міністрів перша черга Ташлицької ГАЕС вже введена в експлуатацію, Дністровська ГАЕС вважається добудованою на 68%. Канівська ГАЕС буде фактично будуватися з „зеленої галявини” вважаючи на занепад побудованих раніше об’єктів.

ГАЕС – це не самостійне джерело енергії, а лише акумулятор, що зберігає енергію, вироблену іншими джерелами. Спочатку ГАЕС закачує воду у басейн, що знаходиться на певній висоті, таким чином створюючи запас потенційної енергії. Потім спускаючи воду через турбіну до нижнього басейну, отримують електрику як на звичайній ГЕС. При цьому ГАЕС споживає більше електроенергії для закачування води в басейн, ніж виробляє, спускаючи воду назад до водоймища.

Проблеми пов’язані з використанням ГАЕС:

  • Технологія ГАЕС передбачає великі втрати електроенергії. До об’єднаної енергосистеми ГАЕС повертає усього близько 70-75%, а 25-30% електроенергії використовує на власні потреби. А якщо додати втрати на передачу струму, то енергоефективність ГАЕС буде ще меншою.
  • Будівництво та експлуатація великомасштабних гідроспоруд завжди були пов’язані з техногенними ризиками – конструктивними, гідродинамічними, геологічними та, інколи, сейсмічними.
  • Будь які спроби регулювати гідродинаміку великих водойм несуть у собі ризик катастрофічних непередбачуваних процесів. Гідродинаміка течій, а саме поведінка води в каналах та взаємодія води із стінками та дном водосховищ та дамб, являє собою дуже складні процеси у складних системах, які сучасний математичний апарат не у змозі надійно прорахувати в силу їхньої складності.

Анонси

Перший «Енерджайзер Кемп» для екоактивістів! [17.06.2014]

Energizer-camp126 липня – 2 серпня 2014

Національний парк «Бузький Гард», р. Південний Буг, Миколаївська область.

На тебе чекає практичний тренінговий курс екоактивіста, майданчик для розвитку твоєї еко-ініціативи та просто надихаюча еко-спільнота на лоні прекрасної української природи!

НЕЦУ вирушає в тур “За безпечну енергетику”. Долучайтеся й ви! [05.06.2014]

Презентація посібника "Землевласник має право" (м. Херсон) [04.11.2013]

Конференція «Видобуток нетрадиційного газу в Україні: омріяна енергетична незалежність чи жахлива екологічна катастрофа?» [06.09.2013]

Запрошуємо до участі у тренінгу по виготовленню сонячних колекторів [19.06.2013]

Прес-релізи

Енергозбереження – основа енергобезпеки України [07.07.2014]

print_energoovЕфективне використання енергії – це перший пункт на шляху України до реальної енергетичної незалежності. Кабінету Міністрів слід ліквідувати перехресне субсидування, внести зміни у законодавство щодо енергозбереження, підвищити будівельні стандарти, підтримати утеплення приміщень та модернізувати виробництво приватного сектору. На підтримку цього бачення група громадських організацій на чолі з Національним екологічним центром України (НЕЦУ) проводить інформаційний тур містами західної України – «За безпечну енергетику!».

В умовах військової агресії, зазіхань з боку Росії на нашу територіальну цілісність та припинення поставок газу до України, держава повинна шукати шляхи для того, щоб «зіскочити з газової голки Росії»

ЄБРР зливає зелену енергетику [14.05.2014]

Наймолодше українське місто Славутич оголосило пріоритетом безпечне довкілля [24.04.2014]

“Енергоатом” має повернути загарбані заповідні території [17.04.2014]

Енергозбереження - головний компонент енергобезпеки України [03.04.2014]

Листи та звернення

Звернення до Голови Верховної Ради України щодо посилення енергетичної безпеки України [20.05.2014]

Національний екологічний центр України, разом з партнерськими організаціями, надіслав листа до Голови Верховної Ради України Турчинова О.В. У листі, викладені пропозиції щодо посилення енергетичної безпеки України та зниження залежності країни від імпортованих паливно-енергетичних ресурсів. Основний фокус, йдеться у
листі, має бути зроблений на енергозбереження та впровадження дієвої та ефективної державної політики енергоефективності України.

Лист НЕЦУ депутатам ВРУ щодо ратифікації Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР на надання 300-мільйонної позики ДП НАЕК "Енергоатом" [17.01.2014]

Про перенесення строку закінчення експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС [10.01.2014]

Запит НЕЦУ до Адміністрації Президента щодо будівництва ХАЕС 3,4 [24.12.2013]

Звернення до членів Колегії Держатомрегулювання України, РНБО та СБУ щодо небезпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС [27.11.2013]

Документи

Енергоблок № 1 Южно-Української атомної електростанції не готовий до роботи у понадпроектний термін – дослідження НЕЦУ [18.11.2013]

14 жовтня 2013 року Державна інспекція ядерного регулювання України оприлюднила проект рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української атомної електростанції до 2 грудня 2023 року. Також, на розгляд громадськості були надані документи, розроблені ДП НАЕК «Енергоатом» на основі яких було прийнято таке рішення.

З метою проведення незалежної громадської оцінки готовності зазначеного енергоблоку АЕС до понадпроектної роботі та визначення ступеня виконання заходів, необхідних для його безпечної роботи, Національним екологічним центром України за технічної експертної підтримки було проведено аналіз «Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблока № 1 ЮУАЕС «Комплексний аналіз безпеки» 23.1.95.ОППБ.00.»

Матеріали другого засідання Робочої групи «Євроінтеграційна стратегія України: енергетичний вимір» [01.07.2013]

Пропозиції НЕЦУ до Енергетичної стратегії України на період до 2030 р. [21.06.2011]

Матеріали конференції з енергозбереження та альтернативної енергетики в домогосподарствах [06.06.2011]

Проект добудови енергоблоків Хмельницької атомної станції [10.01.2011]

Доповіді

Україна та Енергетичне Співтовариство: Критерії відповідності енергетичної політики [06.03.2014]

ua-energyМетою цього звіту є інформування широкого кола громадськості та неурядових організацій про зміст тих законодавчих змін та реформ в енергетичному секторі, що мають бути здійснені в Україні згідно з умовами Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. Проведено огляд законодавчих норм «доробку спільноти» (acquis communautaire), які стосуються Договору, стану відповідності національного законодавства цим вимогам, а також фактичного стану реформ в енергетичному секторі.

Спадок ери динозаврів: огляд теплової енергетики України [28.02.2014]

Енергетична [Р]еволюція - 2 [09.12.2013]

Оцінка реалізації проектів за схемою зелених інвестицій в Україні [05.11.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Книги та буклети

Екологічний погляд на енергетику. Набір ілюстрованих плакатів [11.07.2014]

1_Stand_NECU_VDEНабір ілюстрованих плакатів туру “За безпечну енергетику”.

Факти про фрекінг: Що вам треба знати про видобування газу нетрадиційних покладів [19.06.2014]

Україна на розрив. Видобуток нетрадиційного газу [11.06.2014]

Енергозбереження: історії успіху українських міст [07.02.2014]

Землевласник має право. Посібник для громадян [31.10.2013]

Видання дружніх організацій

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в СШААвтор: Друзі Землі (Європа).

Усі суперечки, що зараз точаться в Європі щодо сланцевого газу, базуються на сланцевому бумі в Америки, де здається що, «невичерпне джерело дешевого газу» забезпечує енергетичну безпеку країни. Менше з тим, якщо придивитись уважніше, то виявиться, що американський бум стоїть на хистких підвалинах необґрунтовано низьких цін, основаних на спекуляціях, та занадто оптимістичних оцінках промисловістю своїх запасів і можливостей. В цьому рівнянні вплив на здоров’я людей та природу не враховується взагалі. Якщо коротко, то економічна та екологічна бульбашка готова луснути. Приклад Америки має бути для Європи застереженням, а не прикладом.

Повільний рух в нікуди: розвиток сланцевого газу в Європі [03.10.2013]

Сланцевий газ. Нетрадиційний і небажаний: аргументи проти сланцевого газу [25.09.2013]

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Cерія: Збереження біорізноманіття в Приморсько-степовому екокоридорі. Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету. / Відп.ред. Ярослав Мовчан. – К.: Громадська організація «Срібна Чайка», 2007. – 56 с.

Фільми

Документальний фільм "Про що мовчать енергетики?" [26.01.2009]

У документальному фільмі “ПРО ЩО МОВЧАТЬ ЕНЕРГЕТИКИ?” зібрано факти, які наглядно спростовують ряд міфів, пов’язаних з будівництвом гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС) в Україні. Реальні кадри будмайданчиків Дністровської та Ташлицької ГАЕС, свідчення людей у відчаї, що зігнулись під тягарем некомпенсованих наслідків будівництва, інтерв’ю із незалежними експертами…

Фотогалерея

Тренінг з виготовлення сонячних колекторів у Житомирі [02.07.2013]

З 25 по 28 червня у рамках Європейського тижня сталої енергетики на базі Будівельного коледжу ЖНАЕУ відбувся практичний тренінг, організований Національним екологічним центром України та ММГО «Екоклуб», м. Рівне. Протягом тренінгу його учасники власноруч виготовили та встановили сонячний колектор. Він буде гріти воду в одній з майстерень, де ніколи раніше не було теплого водопостачання. У тренінгу взяли участь люди з різних регіонів, що виявили бажання виготовити колектор для власних потреб, а також викладачі, студенти та технічний персонал коледжу.

День сталої енергетики на Хрещатику [30.06.2013]

Активісти вимагають від Президента ЄБРР відмовитись від фінансування подовження роботи старіючих реакторів в Україні [05.02.2013]

Акція Грінпіс під київським офісом ЄБРР з вимогою не фінансувати старі українські реактори [14.12.2012]

Не без вугілля в голові [19.06.2012]

Ми в пресі

Економія - найкращий шлях до незалежності [21.04.2014]

ekonomia_shlyah_do_nezalezhnostiФахівці НЕЦУ критикують програми Уряду, спрямовані на збільшення видобутку газу та розвиток атомної енергетики.

Питання енергетичної залежності України — це не тільки залежність від російського газу, а й проблеми нераціонального використання ресурсів, висока енергоємність виробництва, застарілі технології, марнотратство ресурсів, відсутність розвитку відновлювальної енергетики. Війна з Росією каталізувала всі ці проблеми, і сьогодні Уряд заявляє, що буде пробувати відмовлятися від російського газу. Експерти ж кажуть, що навіть якщо поставити собі таку мету, то одним махом зробити це буде неможливо: Україна зможе забезпечити себе ресурсами тільки тоді, коли запровадить серйозні енергозбережні заходи.

Про них розповіли експерти Національного екологічного центру України. На їхню думку, сьогодні в Україні важливо не те, скільки газу ми видобуваємо чи електроенергії генеруємо, а як ефективно ми її використовуємо.

Радиоактивный Ленин или атомная угроза на пороге Никополя [06.09.2013]

Экологи требуют от СНБО взять под контроль Энергостратегию Украины [12.11.2012]

Активисты призывают ЕС и Украину поддержать возобновляемую энергетику [22.06.2012]

Екологи розкритикували проект Енергетичної стратегії України до 2030 року [22.06.2012]

Пошук

Loading