EngУкр

Енергетика

Версія для друку

У березні 2006 р. Кабінет Міністрів України затвердив „Енергетичну стратегію України на період до 2030 року” . Стратегія, передбачає зростання виробництва електроенергії здебільшого за рахунок пріоритетного використання атомної енергії. Оскільки, АЕС не є маневреними генеруючими потужностями, то виникає проблема регулювання пікових навантажень у мережі.

Вирішення проблеми пікових навантажень можливе різними шляхами. По-перше, можливим і необхідним є керування попитом на електроенергію, тобто створення умов, коли коливання попиту протягом доби щонайменше. По-друге, можливе використання електростанцій де є технічна можливість швидко змінити обсяг виробництва електроенергії і, відповідно, споживання сировини. Проте, згідно з енергетичною стратегією країни, цю проблему планується вирішити третім шляхом – за рахунок будівництва до 2030 року черги гідроакумулюючих станцій, що працюють як акумулятор.

Енергетичною стратегією передбачається добудова трьох ГАЕС будівництво яких було розпочато за радянських часів: Ташлицької, Канівської та Дністровської. Станції знаходяться на різних стадіях будівництва. За повідомленнями Кабінету міністрів перша черга Ташлицької ГАЕС вже введена в експлуатацію, Дністровська ГАЕС вважається добудованою на 68%. Канівська ГАЕС буде фактично будуватися з „зеленої галявини” вважаючи на занепад побудованих раніше об’єктів.

ГАЕС – це не самостійне джерело енергії, а лише акумулятор, що зберігає енергію, вироблену іншими джерелами. Спочатку ГАЕС закачує воду у басейн, що знаходиться на певній висоті, таким чином створюючи запас потенційної енергії. Потім спускаючи воду через турбіну до нижнього басейну, отримують електрику як на звичайній ГЕС. При цьому ГАЕС споживає більше електроенергії для закачування води в басейн, ніж виробляє, спускаючи воду назад до водоймища.

Проблеми пов’язані з використанням ГАЕС:

  • Технологія ГАЕС передбачає великі втрати електроенергії. До об’єднаної енергосистеми ГАЕС повертає усього близько 70-75%, а 25-30% електроенергії використовує на власні потреби. А якщо додати втрати на передачу струму, то енергоефективність ГАЕС буде ще меншою.
  • Будівництво та експлуатація великомасштабних гідроспоруд завжди були пов’язані з техногенними ризиками – конструктивними, гідродинамічними, геологічними та, інколи, сейсмічними.
  • Будь які спроби регулювати гідродинаміку великих водойм несуть у собі ризик катастрофічних непередбачуваних процесів. Гідродинаміка течій, а саме поведінка води в каналах та взаємодія води із стінками та дном водосховищ та дамб, являє собою дуже складні процеси у складних системах, які сучасний математичний апарат не у змозі надійно прорахувати в силу їхньої складності.

Анонси

Презентація посібника "Землевласник має право" (м. Херсон) [04.11.2013]

Землевласник має право. Посібник для громадянЯк діяти, якщо через вашу ділянку збираються прокласти високовольтну лінію електропередачі? Що потрібно знати, аби не зазнати збитків? На яку компенсацію розраховувати? Відповіді на ці питання можна знайти у посібнику “Землевласник має право”, підготованому Національним екологічний центром України.

Презентація посібника відбудеться об 11:00, 7 листопада 2013 року (четвер) у Херсоні за адресою: вул. Декабристів, 26, в прес-клубі незалежної газети Херсонщини “Новий день”.

Відповідно Енергетичної стратегії України до 2030 року наша країна планує інтенсивно нарощувати експорт електрики до країн Європи, що вимагає побудови великої кількості високовольтних ліній електропередачі (ЛЕП). Це масштабні інфраструктурні проекти, під вплив яких підпадають великі території, у тому числі і приватні землі. Посібник для громадян “Землевласник має право” містить детальну інформацію про те, які права має землевласник або землекористувач, якщо ЛЕП проходить через його ділянку, як це вплине на господарську діяльність, чи може його ділянка бути відчужена, і на яку компенсацію він може розраховувати. Крім того, в посібнику йдеться про те, що робити, якщо запропонована компенсація не влаштовує.

Конференція «Видобуток нетрадиційного газу в Україні: омріяна енергетична незалежність чи жахлива екологічна катастрофа?» [06.09.2013]

Запрошуємо до участі у тренінгу по виготовленню сонячних колекторів [19.06.2013]

День сталої енергетики 23 червня на Хрещатику [18.06.2013]

Після Чорнобилю та Фукусіми: минуле, сучасне, майбутнє [19.04.2013]

Прес-релізи

“Енергоатом” має повернути загарбані заповідні території [17.04.2014]

tashlytska_gaesТашлицьку гідроакумулюючу електростанцію (ТГАЕС) — частину енергетичного комплексу ДП НАЕК “Енергоатом” — будують на незаконно вилучених землях [1]. Розгляд цієї справи розпочали сьогодні у Господарському суді Миколаївської області, оскільки енергетична компанія ігнорує відповідне рішення феміди 2010 року.

В Міжнародній благодійній організації “Екологія-Право-Людина” вважають, що ТГАЕС споруджують із порушеннями національного законодавства та міжнародних зобов’язань. Але “Енергоатом” не спиняє ані те, що він більше не володіє землями, ані те, що цю територію включили до переліку об’єктів культурної спадщини

Енергозбереження - головний компонент енергобезпеки України [03.04.2014]

Перезапущений реактор Южно-Української АЕС не пропрацює й 7 років [20.03.2014]

Україна має відмовитись від співпраці з РФ у будівництві нових енергоблоків [06.03.2014]

«Енергоатом» генерує збитки та нові загрози [02.12.2013]

Листи та звернення

Лист НЕЦУ депутатам ВРУ щодо ратифікації Гарантійної угоди між Україною та ЄБРР на надання 300-мільйонної позики ДП НАЕК "Енергоатом" [17.01.2014]

Проект закону № 0054 Про ратицікацію Гарантійної Угоди (Україна: Комплексна (Зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій) між Україною та ЄБРР щодо надання НАЕК «Енергоатом» кредиту ЄБРР у розмірі 300 мільйонів євро під державні гарантії подано до ВРУ 7 листопада 2013. Супровідні документи щодо проекту Закону не містять усієї важливої інформації стосовно передбачуваної позики ЄБРР. Зокрема, це стосується відсутності інформації про фінансове підґрунтя проекту, яке, за деякими даними, базується на піднятті тарифу для НАЕК “Енергоатом” вдвічі впродовж 2013-2014 років, та на припущені, що всі атомні блоки, проектні терміни роботи яких спливають до 2020 року, продовжать працювати понаднормово.

Запит НЕЦУ до Адміністрації Президента щодо будівництва ХАЕС 3,4 [24.12.2013]

Звернення до членів Колегії Держатомрегулювання України, РНБО та СБУ щодо небезпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС [27.11.2013]

Запит НЕЦУ до Кабміну щодо інформації про затвердження Енергостратегії на період до 2030 року [12.09.2013]

Запит НЕЦУ до Держатомрегулювання України щодо проектів зняття з експлуатації ядерних установок [02.09.2013]

Документи

Енергоблок № 1 Южно-Української атомної електростанції не готовий до роботи у понадпроектний термін – дослідження НЕЦУ [18.11.2013]

14 жовтня 2013 року Державна інспекція ядерного регулювання України оприлюднила проект рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української атомної електростанції до 2 грудня 2023 року. Також, на розгляд громадськості були надані документи, розроблені ДП НАЕК «Енергоатом» на основі яких було прийнято таке рішення.

З метою проведення незалежної громадської оцінки готовності зазначеного енергоблоку АЕС до понадпроектної роботі та визначення ступеня виконання заходів, необхідних для його безпечної роботи, Національним екологічним центром України за технічної експертної підтримки було проведено аналіз «Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблока № 1 ЮУАЕС «Комплексний аналіз безпеки» 23.1.95.ОППБ.00.»

Матеріали другого засідання Робочої групи «Євроінтеграційна стратегія України: енергетичний вимір» [01.07.2013]

Пропозиції НЕЦУ до Енергетичної стратегії України на період до 2030 р. [21.06.2011]

Матеріали конференції з енергозбереження та альтернативної енергетики в домогосподарствах [06.06.2011]

Проект добудови енергоблоків Хмельницької атомної станції [10.01.2011]

Доповіді

Україна та Енергетичне Співтовариство: Критерії відповідності енергетичної політики [06.03.2014]

ua-energyМетою цього звіту є інформування широкого кола громадськості та неурядових організацій про зміст тих законодавчих змін та реформ в енергетичному секторі, що мають бути здійснені в Україні згідно з умовами Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. Проведено огляд законодавчих норм «доробку спільноти» (acquis communautaire), які стосуються Договору, стану відповідності національного законодавства цим вимогам, а також фактичного стану реформ в енергетичному секторі.

Спадок ери динозаврів: огляд теплової енергетики України [28.02.2014]

Енергетична [Р]еволюція - 2 [09.12.2013]

Оцінка реалізації проектів за схемою зелених інвестицій в Україні [05.11.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Книги та буклети

Енергозбереження: історії успіху українських міст [07.02.2014]

Sucess-stories-titleВ даній брошурі розглянуто успішні кроки, здійснені українськими муніципалітетами в напрямку запровадження дієвої політики енергозбереження, завдяки якій стало можливим реалізувати енергоефективні заходи та досягти ефективного споживання енергії. Детально описано, які саме заходи дали змогу містам досягти вагомих результатів у становленні стійкого енергетичного розвитку. Наведені приклади засвідчують, що подібна діяльність не тільки призводить до економії міських бюджетів, а й дозволяє залучити мільйонні інвестиції.

Участь муніципалітетів у національній та міжнародній політиці з енергозбереження та енергоефективності відкриває нові перспективи: знаходяться надійні партнери та виникають спільні проекти. Наведені історії успіху доводять, що політика стимулювання енергоефективності передусім сприяє сталому розвитку міст.

Землевласник має право. Посібник для громадян [31.10.2013]

Старі реактори: приховані загрози [20.09.2013]

Атомна енергетика: небезпека, економічна недоцільність, радіоактивні відходи… [02.04.2009]

Споживання електроенергії в режимі очікування в Україні [02.03.2009]

Видання дружніх організацій

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в США [03.10.2013]

Нетрадиційний і незнайдений: Міф про великі запаси дешевого сланцевого газу в СШААвтор: Друзі Землі (Європа).

Усі суперечки, що зараз точаться в Європі щодо сланцевого газу, базуються на сланцевому бумі в Америки, де здається що, «невичерпне джерело дешевого газу» забезпечує енергетичну безпеку країни. Менше з тим, якщо придивитись уважніше, то виявиться, що американський бум стоїть на хистких підвалинах необґрунтовано низьких цін, основаних на спекуляціях, та занадто оптимістичних оцінках промисловістю своїх запасів і можливостей. В цьому рівнянні вплив на здоров’я людей та природу не враховується взагалі. Якщо коротко, то економічна та екологічна бульбашка готова луснути. Приклад Америки має бути для Європи застереженням, а не прикладом.

Повільний рух в нікуди: розвиток сланцевого газу в Європі [03.10.2013]

Сланцевий газ. Нетрадиційний і небажаний: аргументи проти сланцевого газу [25.09.2013]

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Методичні рекомендації

Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету [22.07.2008]

Cерія: Збереження біорізноманіття в Приморсько-степовому екокоридорі. Методичні рекомендації з екологічно безпечної заготівлі (викошування) очерету. / Відп.ред. Ярослав Мовчан. – К.: Громадська організація «Срібна Чайка», 2007. – 56 с.

Фільми

Документальний фільм "Про що мовчать енергетики?" [26.01.2009]

У документальному фільмі “ПРО ЩО МОВЧАТЬ ЕНЕРГЕТИКИ?” зібрано факти, які наглядно спростовують ряд міфів, пов’язаних з будівництвом гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС) в Україні. Реальні кадри будмайданчиків Дністровської та Ташлицької ГАЕС, свідчення людей у відчаї, що зігнулись під тягарем некомпенсованих наслідків будівництва, інтерв’ю із незалежними експертами…

Фотогалерея

Тренінг з виготовлення сонячних колекторів у Житомирі [02.07.2013]

З 25 по 28 червня у рамках Європейського тижня сталої енергетики на базі Будівельного коледжу ЖНАЕУ відбувся практичний тренінг, організований Національним екологічним центром України та ММГО «Екоклуб», м. Рівне. Протягом тренінгу його учасники власноруч виготовили та встановили сонячний колектор. Він буде гріти воду в одній з майстерень, де ніколи раніше не було теплого водопостачання. У тренінгу взяли участь люди з різних регіонів, що виявили бажання виготовити колектор для власних потреб, а також викладачі, студенти та технічний персонал коледжу.

День сталої енергетики на Хрещатику [30.06.2013]

Активісти вимагають від Президента ЄБРР відмовитись від фінансування подовження роботи старіючих реакторів в Україні [05.02.2013]

Акція Грінпіс під київським офісом ЄБРР з вимогою не фінансувати старі українські реактори [14.12.2012]

Не без вугілля в голові [19.06.2012]

Ми в пресі

Радиоактивный Ленин или атомная угроза на пороге Никополя [06.09.2013]

Радиоактивный Ленин или атомная угроза на пороге НикополяВо время дневной прогулки, я совсем случайно, попал на интересную акцию, которую проводили молодые люди, приехавшие в наш город на своем маленьком фургончике. Сразу бросились в глаза конструкции из солнечных батарей, которые были выставлены на общий обзор. А так как вопрос альтернативных безвредных источников питания меня интересует давно, я с интересом начал изучать обстановку. Были расставлены столики, на которых было достаточно много проспектов и печатных брошюрок, направленных на осведомление украинцев об угрозе опасности атомных источников питания и тут же, как альтернатива, методичка по сбору водонагревателя на солнечном питании. На столиках проходящие люди заполняли какие-то бумаги и рассуждали о дне грядущем.

Я познакомился с приветливой и солнечной девушкой, которая ввела меня в курс события. Зовут ее Татьяна Вербицкая, она с единомышленниками представляла Національний екологічний центр України

Экологи требуют от СНБО взять под контроль Энергостратегию Украины [12.11.2012]

Активисты призывают ЕС и Украину поддержать возобновляемую энергетику [22.06.2012]

Екологи розкритикували проект Енергетичної стратегії України до 2030 року [22.06.2012]

500 рівнян підписалися проти ядерної енергетики (фоторепортаж) [08.05.2012]

Пошук

Loading