Ми, члени Ради ВГО Національний екологічний центр України (НЕЦУ) та члени Ревізійної комісії НЕЦУ констатуємо, що НЕЦУ ось уже півроку переживає кризу управління.
Ззовні це конфлікт двох груп: з одного боку – це частина працівників виконавчого органу НЕЦУ, тобто штатних працівників НЕЦУ, на чолі із колишнім виконавчим директором (ВД) Юрієм Урбанським і меншою частиною членів Ради (керівного органу НЕЦУ), з іншого боку – більша частина членів Ради НЕЦУ та Ревізійна комісія НЕЦУ, які підтримують позицію Голови та одного із засновників НЕЦУ– Ярослава Мовчана. Суть конфлікту ззовні встановити непросто – багато емоцій та звинувачень. Але суть його – це, звичайно, боротьба за важелі керування та управління організацією, яка має унікальний за цінністю бренд однієї з найавторитетніших в Україні ГО у сфері охорони довкілля.
Передумови для кризи були закладені ще кілька років тому, коли хвиля змін подарувала вітчизняним НУО довіру та підтримку провідних донорських організацій Європи та світу, і в тому числі і у сфері охорони довкілля. Великі гроші розбещують не лише владу, але й скромних громадських активістів, особливо, якщо ефективні інструменти зовнішнього контролю майже відсутні. Зарплати у 15-30, і більше тисяч гривень для працівників штату НЕЦУ стали реальністю завдяки довгостроковим проектам із престижними європейським партнерами, які довірили НЕЦУ на національному рівні впровадження інновацій та лобіювання законодавчих змін у сфері охорони довкілля.
В цей же період штат НЕЦУ поповнився низкою молодих та амбітних менеджерів напрямів та координаторів проектів, хоча згідно зі Статутом НЕЦУ, штат виконує лише адміністративні функції, а не програмні. Але, на це закрили очі – і, дарма. Утім, і справді, ефектна реалізація донорських проектів працювала на авторитет НЕЦУ. Але, такий успіх офісу залишив без уваги та коштів більшість місцевих відокремлених підрозділів НЕЦУ, які переважно опинялися наодинці із вирішенням місцевих екологічних проблем. Змінити обставини багато в чому заважала застаріла система управління НЕЦУ, прописана у Статуті НЕЦУ ще з початку 1990-х років (рішення Рада НЕЦУ могла приймати виключно консенсусом, тобто одностайно). Довгі роки існувала ситуація, коли Рада НЕЦУ мала одностайність з усіх питань із співробітниками офісу (штату). Останніми роками склалася інша ситуація, коли Рада НЕЦУ була нездатна контролювати діяльність власного штату. Ревізійна комісія НЕЦУ попередніх каденцій (2011-2017) теж усунулася від контролю за дотриманням Статуту та рухом коштів.
Першим кроком до реформи була зміна Регламенту Ради НЕЦУ попередньої каденції (рішенням Ради НЕЦУ від 05.05.2015 р.). Керівний орган НЕЦУ вирішив, що у випадку неможливості, згідно вимог Статуту НЕЦУ, досягати рішень на засіданнях Ради НЕЦУ консенсусом (одностайно), а узгоджувальні дії також не призвели до спільного результату, тоді рішення Ради НЕЦУ приймаються більшістю голосів. На останній звітно-виборній конференції НЕЦУ (ЗВК) у лютому 2017 р. було логічно вирішено це закріпити також і у Статуті організації. Делегати ЗВК підтримали Регламент Ради НЕЦУ у редакції 2015 року консенсусом, разом зі внесенням відповідних змін до Статуту НЕЦУ (що відображено у Протоколі ЗВК).
Надалі відбулося таке:
- Виконавчий директор НЕЦУ (на той час) Ю.Урбанський два місяців під різними приводами відтягував процедуру надання до реєстраційних органів документів ЗВК, які мали закріпити зміни у Статуті та легітимізувати новий склад керівних органів НЕЦУ. Аргументом було «неможливість встановити, чи справді делегати проголосували за зміни в Статуті НЕЦУ, бо у протоколі це зафіксували неоднозначно», а аудіозапис конференції чи то не здійснювався, чи то був знищений. Як результат – двомісячний термін реєстрації сплив, результати ЗВК – 2017 не були легалізовані і тому довелося провести 2-й етап ЗВК – 2017.
- По завершенні ЗВК НЕЦУ (25-26 лютого 2017 року), через 7 робочих днів (!) місцевими реєстраційними органами була зареєстрована нова ГО «Екодія» і за дивним збігом обставин із адресою та телефоном, аналогічним, що і в НЕЦУ. Через пару місяців до неї перейшли всі ключові працівники штату НЕЦУ. ГО «Екодія» очолює голова кліматичного відділу НЕЦУ, відповідальний керівник низки проектів Ірина Ставчук.
- В квітні 2017 року до Києва приїхали кілька представників донорів НЕЦУ, запросили Голову НЕЦУ, членів Ради НЕЦУ і Голову Ревізійної комісії НЕЦУ на зустрічі (листи англійською наявні) й поцікавилися – чи не збирається НЕЦУ змінювати структуру та напрями своєї діяльності? Здивовані представники Ради НЕЦУ сказали – ні, та і стратегія розвитку НЕЦУ поки не затверджена, а варіанти розглянуті на ЗВК-2017 і взяті до відома. Окремі донори попри ці запевнення завершили чи не продовжили співробітництво з НЕЦУ, внаслідок чого у 2-му кварталі з бюджету стався відхід коштів, який на початок року не передбачався.
- Керівництво ГО «Екодія», активно маніпулюючи самопроголошеним статусом т.з. партнерської організації НЕЦУ, продовжила реалізацію цих чи укладання нових угод з колишніми партнерами НЕЦУ. Це робили під своє ім’я ті ж самі колишні працівники штату НЕЦУ під керівництвом ВД Ю.Урбанського.
- ВД Ю.Урбанський у червні-липні 2017 р. несподівано для Ради НЕЦУ, і без відповідного рішення Ради НЕЦУ, переселив офіс НЕЦУ у інше та втричі менше приміщення у тому ж будинку на вул. Саксаганського, 52а, начебто на підставі відсутності достатніх для оренди коштів. Переселення відбулося без майна, документації, бібліотеки та архіву НЕЦУ. Тепер у старому приміщенні НЕЦУ розташовано офіс ГО «Екодія».
- ВД Ю.Урбанський не допускає членів Ревізійної комісії НЕЦУ до планової перевірки і не надає документів. Також називає рішення Ради НЕЦУ та Ревізійної комісії НЕЦУ нелегітимними.
Викладені факти свідчать про рейдерське захоплення НЕЦУ. Логічно, що після цих подій Рада НЕЦУ більшістю голосів (6 із 9) звільнила ВД Ю.Урбанського з посади (бо саме Рада НЕЦУ повноважна робити це за Статутом) і оголосила конкурс на нового виконавчого директора. Здавалося б, демократичний вихід з положення. Але тепер Ю.Урбанський подав на Голову НЕЦУ в суд за незаконне, на його думку, звільнення з посади; паралельно розпочалася кампанія дифамації керівництва НЕЦУ.
В якості висновку наголошуємо на головному: наше завдання – зберегти НЕЦУ як провідну екологічну НУО країни та не втратити її авторитет, зароблений зусиллями чималої кількості подвижників, волонтерів, науковців.
Для зазначеної мети пропонуємо:
- провести незалежний аудит;
- відновити контроль Ради НЕЦУ над веб-ресурсами та документацією НЕЦУ;
- на конкурсній основі вибрати виконавчого директора;
- провести звітно-виборчу конференцію НЕЦУ;
- переглянути Статут НЕЦУ для покращення ефективності роботи НЕЦУ та унеможливлення подібних ситуацій у майбутньому.
Закликаємо усіх членів НЕЦУ прикласти зусилля для цивілізованого перезавантаження організації. Також просимо у рядових членів НЕЦУ вибачення за цю доволі неприємну ситуацію.
Сподіваємося на розуміння з боку партнерів. Будемо вдячні за конструктивну пораду та підтримку.
Члени Ради НЕЦУ:
- Наталя Вишневська
- Руслан Гаврилюк
- Олег Деркач
- Дмитро Іванов
- Юрій Масікевич
Члени Ревізійної комісії:
- Георгій Веремійчик
- Галина Проців
- Віктор Мельничук
- Голова НЕЦУ Ярослав Мовчан