Екологічна громадськість звернулася до керівництва обласних державних адміністрацій з проханням заборонити проведення джипінгу у об’єктах природно-заповідного фонду. Зокрема, громадські організації пропонують унаслідувати приклад Івано-Франківщини, яка уже видала розпорядження про заборону джипінгу, та всім ОДА видати власні розпорядження, якими заборонити проведення транспортних перегонів і масових заходів на заповідних територіях.

„За останні роки джипінг як розважальний захід отримав статус популярного виду спорту серед заможних українців. Зазвичай учасники змагань і організатори не усвідомлюють шкоди, яку приносять такі заходи об’єктам природно-заповідного фонду. Нерідко організатори проводять змагання, не отримуючи дозволів або погоджують їх з лісгоспами та обласними адміністраціями, однак це не звільняє від порушень законодавства. Такі погодження є фактично абсурдними, тому що вони не підкріплені законодавчими актами та розпорядженнями, на яких мають базуватися”, – каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

Проведення транспортних перегонів на заповідних територіях є порушенням чинного українського законодавства, зокрема статтей 16-17 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», статті 252 Кримінального кодексу України, Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища України», «Про Червону книгу України» та статті 6 Міжнародної конвенції про дикі види флори та фауни і середовище існування у Європі (Бернська конвенція). Україна є стороною Бернської конвенції, яка чітко забороняє порушення спокою диких видів у сезон розмноження, але досі ця норма жодним чином не відображена в українському законодавстві. Відповідно, вона не виконується навіть в об’єктах природно-заповідного фонду.

Нагадаємо, на початку липня 2011 року відбувся джипінг-рейд „Ukraine-Trophy 2011”, організатори якого хвалилися тим, що маршрут проходитиме по територіям Поліського та Рівненського заповідників. Однак під тиском громадськості організатори були змушені змінити маршрут в обхід заповідників та узгодити документи з відповідними державними органами. Після цієї екологічної акції боротьба екологів з джипінгом на заповідних територіях розгорнулася і в інших областях України.

Додатково:
Розпорядження Івано-Франківської ОДА №138 „Про заборону „джипінгу” та використання інших транспортних засобів на територіях природно-заповідного фонду Івано-Франківської області”
http://pryroda.in.ua/blog/dzhiping-zaboronili/

За додатковою інформацією звертайтеся, будь-ласка, до:

Марія Фатікова
Голова Молодіжного відділення Національного екологічного центру України
095 602 86 06

Марія Сторчило
Активіст Національного екологічного центру України
093 005 27 61