ne-lis-a-y-zna-shoПротягом російсько-українського протистояння держава майже припинила фінансування охорони природи. Коли більшість українців займаються матеріальною допомогою бійцям нацгвардії та постраждалим у зоні АТО, лісогосподарські підприємства продовжують нецільове використання бюджетних грошей. За 9 місяців поточного року сума коштів, витрачена на лісорозведення, виключно створення нових лісів там, де їх не було, без врахування посадок дерев на місцях вирубок, становить 32 437 600 грн, з яких в областях степової зони – 21 06 2600 гривень. Екологи впевнені, що дана стаття витрат здійснюється в багатьох випадках протизаконно, а крім того – є закопуванням грошей в пісок.

Нагадаємо, що у 2013 році Державна фінансова інспекція викрила в 9 областях лісові господарства, що саджали ліс на території степу без необхідних для цього документів. Загальна сума завданих збитків становила понад 6,5 млн грн.

За даними НЕЦУ, нові лісові насадження неодноразово створювали на цінних степових ділянках, навіть не оформивши їх як власність лісових господарств. Лісники такі дії своїх колег пояснюють потребами збільшення лісистості, але насправді це нецільове використання бюджетних коштів, що є ознакою корупції. Порушення такого ж типу були виявлені і під час попереднього аудиту Держфінінспекції.

Держлісагенство ще 13 червня 2011 року повідомляло, що всім лісгоспам, якими не мають земель для лісорозведення, будуть виділені кошти на їх оформлення. Як бачимо, за наступні чотири роки цього так і не відбулось. 30SteppesПідприємства Держлісагенства, що фігурують у цій історії, за висновком Державної фінансової інспекції України порушили лісовий та земельний кодекси, закон “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, порядок складання, розгляду та затвердження основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ та порядок використання коштів державного бюджету, виділених на залісення земельних ділянок.

Українські екологи вважають, що залісення степів є однією з найбільш драматичних природоохоронних проблем. Лісівники саджають ліси на нових землях лише для того, щоб освоювати бюджетні кошти. Більше половини нових дерев, посаджених у степовій зоні, гине ще в перший рік. Таким чином дерева щороку можна саджати заново, викачуючи кошти з бюджету. Проте непомірно страшним є вплив степового лісорозведення на природу. Степ – це ландшафт, який у Європі визнаний таким, що перебуває на межі зникнення. В Україні у своєму первозданному вигляді степи зберіглись менш, ніж на 3% його колишньої території. Степові чорноземи нині майже повністю розорані для сільськогосподарського використання. При цьому кожен третій вид рослин чи тварин, занесений до Червоної книги, – степовий. І саме тут, у степових балках здійснюється лісорозведення, оскільки ці ділянки не використовуються у господарстві і не мають власників.

Беручи до уваги наведену інформацію, екологи звернулись до уряду з проханням припинити фінансування програми «Ліси України» з якої здійснюються видатки на лісорозведення, до завершення АТО.

“Ми вважаємо, що зупинити фінансування цієї шкідливої для природи державної програми буде більш логічним кроком, ніж ті, на які вже зважилась держава. Нагадаю, що внаслідок зменшення бюджетних видатків, 80% працівників Державної екологічної інспекції відправлені у відпустки за власний рахунок, а національним паркам Мінприроди рекомендує зменшити витрати на 70%. – пояснює доцільність пропозиціїзаступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк. – Таким чином, у дні війни держава припинила фінансування охорони природи і продовжує фінансувати її знищення”.

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Василюк Олексій,
заступник Голови Національного екологічного центру України,
email: vasyliuk at gmail.com
тел.: (097) 100 – 04 – 73