За кошти ЄБРР будують "радіоактивний крематорій" поблизу ЧорнобиляІванків, що в третій зоні радіаційного забруднення на Київщині, бореться проти будівництва теплової електростанції, яка працюватиме на відходах лісівництва. Мешканці цього селища міського типу поскаржилися на порушення їхніх прав Європейському банку реконструкції та розвитку, який фінансує проект.

Бути чи не бути новій ТЕС у Іванкові (Київська обл.), за словами самих іванківців, виконавець проекту – ТОВ “Біогазенерго” – вирішив без них. У своєму листі до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) вони повідомляють, що начальник служби охорони компанії 27 червня 2013 доставив автобусами й вивів під стіни місцевої адміністрації групу підтримки з представників іншого регіону.

“На той час ми не знали, що ці фіктивні громадські збори були потрібні ТОВ «Біогазенерго», аби відзвітувати про виконання вимоги ЄБРР проконсультуватися із місцевим населенням та отримати Ваше схвалення проекту”, – йдеться у зверненні. Його автори підкреслюють, що документ з екологічної оцінки проекту не представили у місцевих органах влади і не висвітлювали у місцевій пресі, що є порушенням екологічних вимог ЄБРР.

Усупереч законодавству для будівництва ТЕС використовують землі сільськогосподарського призначення і вже на сьогодні (10 жовтня) запланували чергову сесію Іванківської ради, на якій намагатимуться змінити їхній статус.

За два роки з початку втілення проекту мешканці Іванкова неодноразово збиралися на акції як на центральній площі, так і перед самою електростанцією з вимогою зупинити будівництво. Але, як запевняють громадські активісти, ніхто ані з представників “Біогазенерго”, ані з чиновників не погодився на переговори.

Іванківці побоюються, що новий об’єкт, який вони між собою називають “радіоактивним крематорієм”, погіршить і без того скрутну екологічну ситуацію, тому просять ЄБРР припинити його фінансування. Вони посилаються на висновки Державного науково-технічного центру із ядерної та радіаційної безпеки, який встановив, що експлуатація електростанції в Іванкові призведе до зміни радіаційних умов і опромінення персоналу.

Крім того, ТОВ “Біогазенерго” отримало відмову у видачі ліцензії з виробництва електричної енергії згідно з постановою 30.08.2012 №1155 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики “у зв’язку з неможливістю здійснення заявником даного виду підприємницької діяльності відповідно до ліцензійних умов та виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих заявником”.

Додатково:

Звернення мешканців Іванкова до ЄБРР

Відповідь Іванківської селищної ради на запит щодо будівництва теплоелектростанції ТОВ “Біогазенерго”