25 березня 2011 – У Києві відкривається представництво Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). З цієї нагоди Національний екологічний центр України закликає банк підтримати розвиток відновлюваних джерел енергії замість перетворення України на ядерний придаток Європи.

ЄІБ працює в Україні з 2006 року і деякі профінансовані ним проекти, зокрема в енергетичній галузі, уже викликали негативну оцінку екологічних громадських організацій. Це стосується спільних з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) проектів будівництва високовольтних ліній електропередач (ЛЕП), у які обидва банки вже вклали близько 900 млн євро.

Наприкінці 2010 року НЕК Укренерго та ЄБРР оголосили про початок підготовки проекту «Будівництво південної магістралі 750 кВ: «Каховська – Приморська – Дністровська гідроакумулююча станція (ГАЕС) – Хмельницька АЕС» [1], у цьому проекті також очікується участь ЄІБ. Екологи ставлять під сумнів користь такого проекту для України, адже його реалізація буде націлена на експорт атомної електроенергії України до Європи.

«Нас непокоїть прокладення маршрутів уже профінансованих ліній через заповідні території. Однак головна проблема з цими високовольтними ЛЕП полягає в тому, що кінець-кінцем вони повинні забезпечити підключення наших атомних АЕС до європейської електричної мережі і фактично перетворити Україну на джерело дешевої атомної енергії. Україні залишиться сумнівна честь і обов’язок утилізувати радіоактивні відходи. З яким до речі ніхто досі не знає, що робити», – говорить координатор Національного екологічного центру Олена Міскун.

Енергетична Стратегія України передбачає продовження строку експлуатації старих ядерних реакторів і будівництва 22 нових. Як показують останні події в Японії, ядерна енергетика аж ніяк не є безпечною – ризики з нею пов‘язані, можуть коштувати українцям значно дорожче, ніж потенційні прибутки від експорту електроенергії.

«Європейський інвестиційний банк не повинен підтримувати атомне майбутнє України у своєму прагненні до диверсифікації енергопостачання країн-членів ЄС. В ЄІБ мають розуміти, що ціна на ядерну електрику приваблива тільки тому, що ядерна промисловість не покриває витрат на виведення реакторів з експлуатації та утилізацію радіоактивних відходів, які компенсуються за рахунок платників податків, тобто нас – українців,» – зазначила Міскун.

ЄІБ, як власний банк Європейського Союзу, повинен у своїй діяльності притримуватися його принципів та пріоритетів. Відтак, у енергетичній галузі він має стати фінансовою базою для розвитку джерел відновлюваної енергії та масштабних програм із енергозбереження, оскільки Україна має величезний потенціал у обох цих сферах.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олена Міскун
Національний екологічний центр України
044 238 62 60
050 352 10 57
miskun at bankwatch.org

Ірина Головко
Національний екологічний центр України
044 238 62 60
050 647 67 00
iryna at bankwatch.org

[1] Південна магістраль 750 кВ: «Каховська – Приморська – Дністровська ГАЕС – Хмельницька АЕС»
http://www.ukrenergo.energy.gov.ua/ukrenergo/control/uk/publish/article?art_id=85429&cat_id=24359