5 грудня – Всесвітній день ґрунтів

5 грудня кожного року у світі святкують Всесвітній день ґрунту. Цей день ініціювали учасники Міжнародного конгресу ґрунтознавців у серпні 2002 р. у місті Бангкок (Таїланд). Чому саме 5 грудня? Цього дня у 1883 році (за новим стилем) В.В. Докучаєв захистив свою докторську дисертацію «Русский чернозем».

Ґрунт – це поверхнева плівка товщиною у півтора-два метри за радіуса земної кулі 6000 кілометрів. Проте, як зазначав В.В. Докучаєв, «ґрунт – це четверте царство природи».

День ґрунту повинен об’єднувати людей у світі для загальної справи – захист наших ґрунтів від виснаження, руйнації, деградації, а також для відтворення їх родючості. Це нелегка і разом із тим благородна справа. Ґрунт справедливо називають головним багатством держави та планети. Проте в усіх частинах світу деградація ґрунтів є швидко зростаючою проблемою. Близько 33 відсотків ґрунтів у всьому світі вже піддалися деградації внаслідок процесу урбанізації. Додаткову загрозу представляють ерозія ґрунтів, виснаження поживних речовин в ґрунтах і їх засолення, висихання і забруднення. Ґрунт – це природний ресурс, який нелегко піддається відновленню. Екологічно раціональне використання ґрунтів повинне стати пріоритетним завданням для усіх.