Під гаслом «Природа у нас одна!» активісти Дружини охорони природи «Зелене майбутнє» м. Києва та Національного екологічного центру України вимагали від Медвєдєва нарешті проявити волю та стати на захист унікальних ялівцево-фісташкових лісів російського Причорномор’я.

19 березня біля Посольства Російської Федерації в Україні була проведена акція на захист заказника Утріш «Природа у нас одна!». Мета акції – висловити підтримку учасникам міжнародної кампанії на захист унікальної природної території Утріш. Буде здійснена передача листа до Президента РФ щодо необхідності прийняття невідкладних дієвих заходів із забезпечення збереження цієї території. Також було проведено театралізовану акцію, що символізувала необхідність збереження заповідних природних територій в РФ та Україні, із зображенням заповідного лісу та «елітної дачі», що постає замість нього.

Організатори наголошують, що природні території повинні перебувати під захистом держави в будь-якій країні. На жаль, аналогічні проблеми із заповідними територіями існують і в Україна – наприклад, під загрозою знищення внаслідок забудови заказник Жуків острів, найбільша природна територія Києва. Тому важливою є міжнародна солідарність усіх небайдужих до охорони природи громадян, безвідносно до країни проживання.

Посольство РФ зустріло пікетувальників не надто привітно. Мало того, що охорона попросила активістів стати практично за автомобільну стоянку, міліціянти ще й заборонили роздавати листівки. Крім того, до екологів з посольства ніхто не вийшов. Дружно прокричавши «Ганьба!», пікетувальники завершили акцію.

Світлана Василенко, представник Дружини охорони природи м. Києва «Зелене майбутнє»:

“Ми прийшли підтримати наших російських колег у справі захисту заказнику Утріш. Адже це унікальний гірський комплекс Північно-Західного Кавказу, який планують включити до всесвітнього надбання ЮНЕСКО. Громадський супротив породила діяльність Адміністрації Президента Мєдвєдєва та Краснодарська обласна адміністрація, які хочуть забудувати заказник. Хоча у 2010 році за розпорядженням уряду РФ на його території мали створити природний заповідник. Активісти кампанії на захист Утрішу у 2008 році своїми тілами зупинили варварську вирубку ялівців та фісташок. Однак зараз ситуація нестабільна і будь-якої миті може початись будівництво. В Російській Федерації кампанія зі захисту Утріша набула вже загальнодержавного масштабу. Починаючи з грудня минулого року її підтримало понад 29 міст”.

До слова, такі акції в Україні вже пройшли в Дніпропетровську, Харкові та в Криму. Причому в АРК під російським консульством збиралися аж два рази. Адже ситуація на півострові, на жаль, дуже подібна до трагедії Утріша.

Олександр Дячков, активіст Дружини охорони природи «Зелена Таврида»:

“В Криму таку акцію підтримали, оскільки така проблема нас теж стосується. У нас так само, як і в Утріші зростають ялівцеві реліктові ліси та фісташка туполиста. Так само, як у наших друзів з Анапи вони нищівно вирізаються. Більше того, та політика, яку проводить Рескоприроди Криму та Рескомліс, дуже схожа на таку Адміністрації Президента РФ. Наприклад, у нас є декілька кричущих фактів щодо Ялтинського гірсько-лісового та Кримського заповідників. Так, по факту навмисного зменшення площі першого під час зведення даних топографічної зйомки його території прокуратура вже не перший рік судиться з Рескоприроди Криму. До речі, такі «помилки» в площі охоронюваної території призвели до її часткової забудови”.

Незважаючи на те, що в грудні минулого року Мєдвєдєв проігнорував відкрите звернення громадян, цього разу, закривати очі на цю проблему буде як мінімум некоректно. Активісти на захист Утріша не збираються зупинятись та планують провести загальну акцію 9 квітня. Кияни обіцяють, що обов’язково до неї приєднаються.

Контакти:

Світлана Василенко,
vasylenko_svitlana AT ukr.net
тел.: 096 707 52 92

Олег Андрос,
androsland AT inbox.ru
тел.: 383 27 41

Довідка

Утріш – унікальний реліктовий ялівцево-фісташковий ліс на Чорноморському узбережжі Краснодарського краю. Має статус регіональної заказника, але тільки на папері: його дирекція давно розформована. Браконьєрство, порубки, спроби незаконного захоплення лісових земель стали тут мало не нормою.

Наприкінці листопада 2008 року на Утріші розпочалися масштабні вирубки лісу та будівництво дороги через центр заказника до моря. Роботи були незаконними, однак Феміда зволікала. Тоді активісти Екологічної вахти по Північному Кавказу і Руху “Врятуємо Утріш” приїхали на Утріш і своїми тілами загородили шлях будівельній техніці. Будівництво було зупинено.

Відповідно до розпорядження уряду РФ від 2001 р., Утрішу до 2010 року має бути присвоєно статус ЗАПОВІДНИКА. Але найцінніші ділянки ялівцевого лісу Утріша виявилися здані в оренду владою Краснодарського краю і виведені з меж проектованого заповідника.

У самому серці Утріша планується будівництво «фізкультурно-оздоровчого комплексу» – фактично нової державної резиденції, призначеної для відпочинку вищих посадових осіб РФ. Ініціатором даного проекту було Управління справами Президента РФ.

Рух «Врятуємо Утріш» – це вільна співдружність людей різних професій, вірувань, віку, об’єднаних любов’ю до Утріша та дикої природи і бажанням захистити його.

На Утріші в таборі ненасильницького протесту довгий час разом стримували незаконні дії будівельників добровольці з Ековахти та ініціативи «Врятуємо Утріш». Зараз роботи не ведуться, але техніка у бойовій готовності, а ситуація з будівництвом продовжує бути невизначеною.

Кампанія на захист Утріша набула особливого розмаху після того, як у листопаді минулого року через реліктовий ліс почалося незаконне будівництво так званої “протипожежної лісогосподарської дороги”, яку на гроші і з ініціативи Фонду регіональних некомерційних проектів “ДАР” намагалися пробити до місця запланованого розміщення “фізкультурно-оздоровчого комплексу” Управління справами Президента Росії. Цей комплекс заплановано розмістити в самому серці Утріша – районі Другої, Третьої та Четвертої лагуни. Тоді активістам Екологічної вахти і Руху “Врятуємо Утріш!” вдалося зупинити незаконне будівництво. Зараз федеральні і крайові органи влади, які зрозуміли, що через активну кампанію протесту відразу побудувати резиденцію і автомобільні дороги до неї не вийде, намагаються узаконити плани її будівництва шляхом проведення екологічної експертизи проектів “лісогосподарської дороги” та заповідника “Утріш”.

Побачивши повне неприйняття з боку громадськості цих планів, вони пішли на безпрецедентні дії з насильницького вилученню з процесу “громадського обговорення” цих проектів самої громадськості.

Фільм “Утріш: епізоди громадянського опору”, присвяченим подіям минулої зими, коли в результаті радикальної акції на Утріші було зупинено незаконне будівництво дороги (285 Mb):
http://www.ewnc.info/Utrish_Epizody.MP4

Відкрите звернення до Президента Росії Д. А. Медведєва (січень-березень 2010 р.):
http://www.ewnc.org/node/5352

Наступне засідання суду за позовом екологів про визнання “відкритих” слухань з Утрішу незаконними – 24 березня.

Інформація про ситуацію на Утріші:
http://www.save-utrish.ru
http://www.ewnc.org/utrish

У березні йде збір електронних підписів:
http://www.thepetitionsite.com/1/save-forests-of-Utrish

Також просимо поширити якнайширше звернення міст Росії та України на захист Утріша:
http://www.save-utrish.ru/docs/public_appeals_of_cities