20-22 серпня 2009 року в м. Кам’янець-Подільському відбулася Шоста робоча зустріч Української річкової мережі громадських природоохоронних організацій (УРМ). У зустрічі взяли участь активні члени УРМ з усіх басейнів великих та малих річок України, науковці, представники влади, громадськості та ЗМІ (35 учасників). Зустріч відбулася за фінансової та організаційної підтримки Національного екологічного центру України, Екологічного клубу “Край” (м. Бережани), Чорноморської програми Wetlands International, ВЕГО “МАМА-86”, міжнародної мережі CEE Bankwatch Network та Товариства Подiльських природодослiдникiв та природолюбiв (м. Кам’янець-Подільський).

Головною метою зустрічі було формування та подальше прийняття Стратегічного плану дій УРМ на період до 2013 р., обговорення процедури підготовки документу «Громадська оцінка водної політики України», а також плани дій по поточних громадських кампаніях та інших заходах, які спільно провадять або планують провадити члени УРМ.

Учасники зустрічі проаналізували свою діяльність і здобутки у сфері водної політики, збереження річок та водних ресурсів протягом 2007-2009 рр., окреслили плани діяльності власних організації та УРМ в цілому на майбутнє. В рамках зустрічі також відбувся соціально-екологічний тренінг «Проблеми питної води в басейні Дністра», який ініціював Екологічний клуб «Край» (м. Бережани).

Важливою темою для обговорення були соціальні та екологічні проблеми населення територій, які потерпіли від минулорічної повені (липня 2008 р.). З метою оперативного інформування членів УРМ та громадськості про соціально-екологічні наслідки ліквідації повені в окремих селах басейну Дністра, представниками Національного екологічного центру України було проведено короткий інформаційно-моніторинговий тур. Тур відбувався 22-24 серпня 2009 р. на території Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської областей. Учасники спробували побачити, як ліквідовані наслідки, чим це закінчилось для людей, які там живуть, вибірково перевірити, яку воду вони п’ють, де мешкають тощо, а також просто поговорити з людьми, мати їхню думку.

“Нещодавно були роковини повені. – говорить Галина Проців, голова Тернопільської обласної філії НЕЦУ та Екологічного клубу “Край”. – На жаль, у День державного Прапора та День Незалежності України не бачили ми в очах людей особливої радості і відчуття свята”.

“Враження від сучасного стану речей, які ми почули і побачили – жахливі, хоча пройшов рік. – говорить Віктор Мельничук, виконавчий директор Національного екологічного центру України. – “Про житлові будівлі, захисні споруди та компенсаційні заходи можна не говорити, але є села, де воду з колодязів не те, що пити не можна, а навіть доторкнутися до неї боязко після проведеного нами тестування. І цю воду люди, зокрема діти, там п’ють щодня, бо іншої не мають”.

У той же час, за свідченнями селян, державні організації та установи, органи місцевої влади та місцевого самоврядування, які мають пряму відповідальність за вирішення згаданих проблем, і працівників яких громадяни України утримують за рахунок власних податків не виявили за рік жодних натяків на адекватні дії!

Не забудемо, – нашій Планеті не досить лише дій урядів та корпорацій; вона потребує кожного з нас!

Докладнішу інформацію про 6-ту робочу зустріч УРМ, прийняті рішення та документи можна буде переглянути на веб-сторінці: www.uarivers.net

Ініціативна група зустрічі. Контакти:

Галина Проців 8-097-5332029
Віктор Мельничук 8-097-4904069
Ігор Сіренко 8-050-5476272
Геннадій Марушевський 8-050-3872030