co2-climateischanging

Україна на Кліматичних переговорах ООН у Парижі планує запропонувати замість зменшувати викиди вуглецю в атмосферу – їх збільшувати. Про це йдеться у проекті урядової позиції України зі зміни клімату до нової кліматичної угоди, що прийде на зміну Кіотському протоколу.

Проект позиції до світової кліматичної угоди містить чотири можливі варіанти за якими Україна змінюватиме об’єми викидів парникових газів. Проте, всі запропоновані Україною сценарії передбачають зростання викидів від 7% до 43% від теперішнього рівня до 2030 року.

«Більшість країн світу беруть зобов’язання скоротити викиди парникових газів, а Україна хоче знову мати надлишок на викиди, можливо з надією їх потім продати. Проте у новій кліматичній угоді механізму міжнародної торгівлі квотами не буде», – коментує пропозиції українського уряду Ірина Ставчук, координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру України (НЕЦУ).

У рамках Енергетичного Співтовариства та угоди про Асоціацію з ЄС Україна вже взяла на себе зобов’язання збільшити частку відновлювальних джерел енергії до 11% та скоротити енергоспоживання на 9% до 2020 року.

«Коли ми проаналізували запропоновані сценарії, то зрозуміли, що пропозиції уряду передбачають замороження сучасного стану енергетики, відсутність енергоефективних технологій та змін в законодавстві. Тобто вони порушують взяті Україною зобов’язання перед Енергетичним співтовариством та ЄС. Ці варіанти означають «нічого робити»», – додає пані Ставчук

Громадські організації звернулися до уряду з пропозицією розглянути додатковий сценарій, який передбачає реалізацію взятих на себе зобов’язань в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС та Енергетичного Співтовариства.

Свою позицію громадські діячі розробили на основі економічного дослідження “Інституту економіки та прогнозування НАН України”. Відповідно до цього документу, вартість сценарію, що пропонує впровадження енергоефективності та розвиток відновлювальних джерел енергії зросте всього на 4% у порівнянні із іншими пропозиціями. Також завдяки впровадженню екологічного сценарію, в Україні скоротиться імпорт енергетичних ресурсів, оскільки підвищення енергоефективності та відновлювальні джерела енергії не потребуватимуть російського газу чи південноафриканського вугілля.

Нова кліматична угода має бути прийнята у грудні 2015 року на кліматичних переговорах ООН у Парижі. На противагу Кіотському протоколу вона не матиме механізму квот, що унеможливить торгівлю ними. До 1 жовтня кожна країна має подати свою національну позицію щодо боротьби проти зміни клімату на планеті.

Контакти для ЗМІ:

Ірина Ставчук,
координатор програми зі зміни клімату, Національний екологічний центр України
e-mal: is AT necu.org.ua
тел. +380 95 2732673