Україна має відмовитись від співпраці з РФ у будівництві нових енергоблоків Плани будівництва Україною 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької атомної електростанції за російськими технологіями мають бути скасовані. Також, мають бути відмінені результати тендеру на вибір реакторної установки та прийнятий Закон України про будівництво ХАЕС 3-4.

Реалізація проекту нових енергоблоків на ХАЕС передбачає залучення російського кредиту, постачання російського обладнання та забезпечення російським ядерним паливом. Все це підвищить, і без того, майже сто відсоткову залежність української ядерної енергетики від Російської Федерації.

Згідно техніко-економічному обґрунтування, вартість проекту будівництва двох енергоблоків складає майже 40 млрд. грн. Проте, як свідчить міжнародна практика реалізації подібних проектів, зокрема АЕС Белене в Болгарії (де вартість будівництва зросла з 4 до 9 млрд. євро), а також вже існуючі проблеми з проектом, кінцева вартість проекту може зрости в декілька разів. Згідно існуючих українсько-російських домовленостей, російська сторона здійснює фінансування в обсязі 80% від вартості проекту, що значно підсилить боргову залежність Україні від РФ, а також підсилить тиск на платіжний баланс України.

Крім того, обрана реакторна установка не відповідає сучасним вимогам безпеки. Як зазначає Консультативна рада з реакторної безпеки при Державній інспекції ядерного регулювання України, обраний тип реакторної установки (ВВЕР-1000/В-392) за показниками безпеки значно поступається існуючим аналогам, зокрема АЕС-2006 (РФ), EPR-1500 (AREVA, Франція) та AP-1000 (Westinghаus, США).

Відмова від будівництва нових енергоблоків на АЕС не буде загрожувати стабільному забезпеченню електроенергією споживачів України. В середньостроковій перспективі в Україні немає необхідності в нових потужностях, тим більш базового навантаження, якими є АЕС, натомість існує нестача маневрових потужностей. Замість будівництва нових енергоблоків, варто підвищувати ефективність використання існуючих електростанцій. Ще більш позитивний ефект для економіки в цілому дадуть інвестиції у енергозбереження, зниження споживання паливно-енергетичних ресурсів та управління попитом.

«Україні потрібна незалежна енергетика, і зменшення марного витрачання енергії це завдання номер один. Реалізація проекту ХАЕС 3-4 підвищить залежність України від постачання енергетичних ресурсів з РФ, що напряму загрожує національній безпеці, – зазначає Денисенко Артур, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України. – Україна має підвищити енергоефективність української економіки, покладатися на місцеві джерела енергії та мати більше різних джерел для імпорту»

За додатковою інформацією звертайтесь:

Денисенко Артур
Координатор енергетичної програми
Національний екологічний центр України
arthur.denisenko@necu.org.ua
+38 (044) 238 62 60

Для редакторів:

У 2008-му у конкурсі на вибір реакторної установки для енергоблоків №3 та 4 ХАЕС перемогла російська компанія «Атомстройекспорт», яка запропонувала реакторну установку типу ВВЕР-1000 проекту В-392. Основним критерієм вибору РУ була можливість інтеграції РУ у існуючі будівельні конструкції. 6 вересня 2012 року був прийняти Закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції”. Проект зазнав критики експертного середовища через плани НАЕК «Енергоатом» та проектанта використати будівельні конструкції, які були збудовані ще в 198о-х рр. У червні 2013 року, Колегія Держатомрегулювання відмітила неможливість використання існуючих будівельних конструкцій. Наразі проект не реалізується через технічні складнощі та відсутність фінансування.