Експерти провідної української неурядової екологічної організації – Національного екологічного центру України – вважають: існуючий проект будівництва Централізованого сховища відпрацьовано ядерного палива (ЦСВЯП) на території Чорнобильської АЕС не розв’язує проблем зберігання відпрацьовано ядерного палива (ВЯП) для України.

Спорудження ЦСВЯП біля ЧАЕС суперечить низці указів і рішень органів виконавчої та законодавчої влади України, зокрема Указам Президента України, рішенню Ради національної безпеки та оборони, а також Постановам Верховної Ради. Міністерство охорони навколишнього природного середовища України у своєму висновку № 535 державної екологічної експертизи дало негативну оцінку планам будівництва ЦСВЯП у Чорнобильській зоні відчуження.

Однак, незважаючи на це, 18 листопада 2009 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект про прийняття за основу проекту Закону України „Про розміщення, проектування та будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій” (номер реєстрації 5050/П). Він передбачає спорудження Централізованого сховища відпрацьовано ядерного палива (ЦСВЯП) на території Чорнобильської зони відчуження.

Ініціатор проекту – НАЕК „Енергоатом” – наполягає на розтушуванні ЦСВЯП саме у Чорнобильській зоні через практичну відсутність місцевого населення у районі розташування станції. Однак у разі виникнення форс-мажорних обставин, можуть постраждати жителі Чернігівської і Київської областей, а також Білорусії. Під загрозою також опиниться річка Дніпро, яка є джерелом води для 70 % населення України.

«Проект будівництва ЦСВЯП у Чорнобильській зоні не тільки не вирішить покладених на нього завдань, а й створить нові труднощі та проблеми. Централізований могильник відпрацьованого ядерного палива назавжди поставить хрест на поверненні у народне користування Чорнобильської зони, яка ледве відходить від найбільшої в історії ядерної катастрофи. Проект суперечить існуючому українському законодавству, рішенням профільних екологічних державних інстанцій, економічно невигідний та створює новий потенційно небезпечний ядерний об’єкт на кордоні з Білорусією», – говорить координатор з питань енергетики Національного екологічного центра України Артур Денисенко.

Зважаючи на це, громадські організації пропонують споруджувати сховище відпрацьованого (СВЯП) ядерного палива поблизу стацій, як це зроблено на Запорізькій АЕС. Це дасть можливість заощадити на інфраструктурі сховища і позбавить проблеми перевезень небезпечних речовин. Тим більше, що НАЕК “Енергоатом” розглядав таку можливість, і за його ж розрахунками цей проект не буде дорожчим, ніж створення центрального СВЯП. І найголовніше: відпрацьоване ядерне паливо у сховищах при станціях перебуватиме під постійним пильним наглядом професіоналів.

За додатковою інформацією звертайтесь:

Артур Денисенко
координатор енергетичної програми
Національний екологічний центр України
тел: +380 44 238 62 60, факс: +380 44 2386259
arthur.denisenko at necu.org.ua
www.necu.org.ua
www.atom.org.ua