Київський адміністративний суд зобов’язав Державне агентство екологічних інвестицій (ДАЕІ) оприлюднити міжнародні угоди про торгівлю квотами на викиди парникових газів, що були підписані з Японією та Іспанією у 2009 році. Рішенням суду, ДАЕІ має передати тексти угод до Мінюсту з метою реєстрації та забезпечити доступ до них громадськості.

«Рішення суду базується на положеннях чинного законодавства про те, що усі міжнародні угоди, підписані Україною, повинні бути оприлюднені, – пояснює Мар`яна Булгакова, Директор ЕДЦ «Правова аналітика», який ініціював судовий процес, – Винятки із цього правила існують, проте ДАЕІ не змогли обґрунтувати в суді наявність конфіденційної інформації в угодах».

Відповідно до Оргуської конвенції та Закону України «Про інформацію», міжнародні угоди в галузі навколишнього середовища є екологічною інформацією, та не можуть бути віднесені до інформації з обмеженим доступом.

Угоди про продаж квот передбачають залучення іноземних інвестицій для реалізації проектів зі скорочення викидів парникових газів в Україні та інших екологічних проектів в рамках Кіотського протоколу. За повідомленнями Міністра екології та природних ресурсів, ДАЕІ вже погодили з Японією використання 3 млрд 813 гривень зелених інвестицій на більше ніж 500 різних проектів.

«Одна із причин, чому в Україні не вдається досягти ефективних результатів від проектів схеми зелених інвестицій, це непрозорість її впровадження починаючи від підписання договору, і до вибору виконавців проекту та використання коштів, – пояснює Андрій Желєзний, Молодший експерт з питань зміни клімату Національного екологічного центру України, – Всі проекти разом допоможуть зменшити викиди в Україні лише на 0,03%, що не виправдовує витрачених 3,8 млрд. гривень».

Експерти наголошують, що отримані Україною від міжнародної торгівлі квотами 470 мільйонів євро є надбанням держави та належать її народу. Ці кошти мають бути використані по так званій «схемі зелених інвестицій» саме на екологічні проекти, що призведуть до скорочення викидів парникових газів. Проте натомість, просуваються сумнівні проекти, такі як купівля 1200 автомобілів-гібридів для МВС України та реконструкція сміттєспалювального заводу в Києві, що забруднює атмосферу міста.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Булгакова Мар’яна Григорівна
Експертно-дорадчий центр “Правова аналітика”, директор
Телефон: 032-2257718
Email: bulgakova at legalanalytics.com.ua
legalanalytics.com.ua

Андрій Железний
Національний екологічний центр України
ferum at necu.org.ua
Моб. 050 435 35 98,
Роб. 044 238 62 60
necu.org.ua
climategroup.org.ua