Всеукраїнська асоціація громадських природоохоронних організацій “Українська річкова мережа” (УРМ) підготувала та провела 10-14 травня 2007 р., за підтримки CEE Bankwatch Network, Центру дослідження проблем громадянського суспільства (м. Київ) та Національного екологічного центру України (НЕЦУ), 2-й інформаційно-просвітницький тур на р. Дністер, який пролягав населеними пунктами, розміщеними поблизу Дністровського гідроенергокомплексу (Мурованокуриловецький, Могилів-Подільський та Ямпільський р-ни Вінницької обл., Сокирянський р-н Чернівецької обл.).

Основною метою туру було вивчення соціально-екологічної ситуації та розповсюдження інформації про екологічні проблеми р. Дністер на територіях, які зазнають техногенного впливу в умовах активної фази будівельних і земляних робіт навколо комплексу Дністровської ГАЕС (ДГАЕС), територіях, які можуть зазнати негативних техногенних та екологічних впливів нижче за течією р. Дністер.Відбувалося спілкування та обмін доступною інформацією щодо соціально-екологічної проблематики з представниками територіальних громад, керівництвом районних державних адміністрацій та районних рад, головами сільських та селищних рад, пересічним населенням. Відбувалося взаємне інформування та обмін думками щодо гострих екологічних та соціальних проблем регіону, екологічного стану р. Дністер, питань забезпечення місцевого населення питною водою та її якості, щодо можливих наслідків добудови і функціонування ДГАЕС, а також здійснювався громадський моніторинг дотримання екологічного законодавства України, прав місцевого населення на отримання ним екологічної інформації та доступ до прийняття рішень, що безпосередньо стосуються їхнього життя та здоров’я, а також стану довкілля.

У турі взяли участь експерти 13 громадських природоохоронних організацій з 6-и областей України та м. Київ, з них – 7 – члени Дністровської басейнової робочої групи УРМ, а також науковці Вінницького державного педагогічного університету (3), представники ЗМІ (5). Разом у турі взяло участь 23 особи. Протягом туру було роздано 11 найменувань інформаційних матеріалів з питань захисту екологічних прав населення та проблемних питань проекту ДГАЕС загальним тиражем бл. 3000 примірників, проведено 2 прес-конференції для ЗМІ Вінницької області, здійснювалося опитування місцевих жителів.

Учасники туру відзначили надзвичайно низький рівень поінформованості населення про екологічний стан р. Дністер, особливості розбудови Дністровського гідроенерговузла – добудову ДГАЕС і пов’язані з цим проектом техногенні та екологічні ризики, реконструкцію буферного водосховища, побудову ЛЕП “Новодністровськ-Ладижин” тощо.

“Ми переконалися, що замовник будівництва – ВАТ “Укргідроенерго” та будівельники ДГАЕС не вважають за потрібне належним чином інформувати про хід будівництва ДГАЕС, існуючі і можливі впливи від її добудови та введення в експлуатацію навіть місцеву владу, не кажучи вже про пересічне населення”, – говорить Галина Проців, координатор Дністровської басейнової робочої групи УРМ, керівник туру.

Напрацьовано та передано до органів державної влади та місцевого самоврядування низку рекомендацій від громадських природоохоронних організацій та незалежних експертів щодо покращання соціально-екологічної ситуації в регіоні, стану справ з питною водою, щодо можливих подальших дій місцевої влади тощо.

Уже декілька років Уряди України та Молдови прагнуть розробити засади та відповідні міждержавні документи щодо екологічно збалансованого господарювання в басейні р. Дністер, покращання його екологічного стану. Однак, “перетворювачам природи” до того байдуже. “Вони далекі від проблем Дністра та населення його басейну. Вузькогалузеве, “архаїчно-комуністичне” бачення засад розвитку не залишає місця для турботи про окрему людину, громадянина, довкілля. Метою дій природоохоронної громадськості, яка працює зараз в басейні р. Дністер є, передусім, змусити цих людей дотримуватися чинного законодавства України. Вони мають рахуватися з тим, що кожен громадянин України має право на інформацію, безпечне довкілля, належні умови життя”, – говорить Віктор Мельничук, виконавчий директор НЕЦУ, інформаційний координатор УРМ.

Уся інформація, зібрана учасниками туру буде узагальнена та розповсюджена у ЗМІ, а також використана у подальшому з метою захисту екологічних прав місцевого населення.