На фото: Вухань звичайний

Як усім відомо, взимку кажани сплять, а якщо бути точнішим – перебувають у стані гібернації (своєрідний енергозберігаючий режим). Але не всі знають, що за певних обставин кажани можуть пробуджуватися від зимового сну, активно себе поводити і навіть літати.

Взимку це відбувається або під час потеплінь або, іноді, й під час різких похолодань.

Цей час – критичний для кажанів, оскільки багато тварин потрапляють у небезпеку.
Тому не дивно, що досить часто у цей час люди знаходять їх у себе в домівках, на балконах (куди кажани потрапляють через відчинені вікна), або під стінами домів (вони можуть випасти із зимових схованок у нішах будинку) або й в інших несподіваних місцях. У таких випадках кажани як ніколи потребують нашої допомоги.

В Україні існує декілька волонтерських груп, які допомагають кажанам, а також займаються дослідженнями рукокрилих, розробляють та реалізовують еколого-освітні проекти.

Впродовж тривалого часу основною природоохоронною ініціативою щодо охорони і збереження рукокрилих є діяльність Українського центру охорони кажанів (УЦОК), що діє при Українському Теріологічному Товаристві. Центр працює у декількох основних напрямках, серед яких – дослідження біології та екології видів і популяцій та еколого-освітні проекти, зокрема діяльність контакт-центрів з кажанами.

Особливою активністю впродовж останніх років в Україні славиться діяльність Центру реабілітації рукокрилих у Feldman Ecopark (ЦРР). На сьогодні це єдиний центр реабілітації рукокрилих в Україні. Його мета – порятунок і реабілітація рукокрилих, які потрапили в антропогенні пастки, допомога тваринам, виснаженим взимку і постраждалим з провини людини, а також просвітницька робота та вивчення рукокрилих в умовах природного середовища.

Такою ж діяльністю з порятунку і допомоги кажанам займається ще декілька груп у містах України. Контакти фахівців доступні на сайті Українського центру охорони кажанів (http://kazhan.org.ua/ukr/nearbats/winter.htm).

Усі види кажанів України дуже вразливі, а тому занесені до Червоної книги України.

То що ж робити, якщо ви знайшли кажана чи той залетів до помешкання?

По-перше, ніколи не беріть кажана голими руками, краще одягніть товсті рукавички.

По-друге, у жодному випадку не намагайтеся збити тварину: так її можна покалічити. Якщо поруч з кажаном є домашні тварини (кіт, собака), які можуть спробувати зловити кажана, заберіть їх з приміщення (домашні тварини можуть поранити або вбити кажана, а великі види кажанів можуть вкусити кота / собаку, що вкрай небажано).

По-третє, якщо кажан літає, почекайте поки він сяде на якусь поверхню. Літаючого кажана неможливо спіймати у повітрі без ризику серйозно йому зашкодити. (Ні в якому випадку не намагайтеся збити тварину: так її можна покалічити.)

Насамкінець, обережно візьміть тварину та посадіть до коробки. Якщо ви знайшли кажана у теплий період року, випустіть його на вулицю ввечері або вночі. Але обов’язково  переконайтеся, що він не поранений і точно полетів. Адже в іншому випадку кажан може стати легкою здобиччю для котів.

Якщо кажан потрапив до вашого дому взимку, спокійно наблизьтесь до нього та, надівши товсті рукавички, обережно візьміть тварину та посадіть до коробки. Коробкою може слугувати будь-яка простора ємність (напр., картонна коробка з-під взуття) та обережно накрийте нею тваринку. Потім візьміть пласку картонку та обережно просуньте її між коробкою та поверхнею, на котрій сидить кажан (напр., стіна, підлога, стеля). Потім, тримаючи картонку, м’яко переверніть коробку — кажан опиниться всередині.

Шанси знайти для кажана нове зимове сховище вкрай низькі. У таких випадках слід, принаймні, надати тваринці або тваринкам можливість продовжити сплячку, розмістивши її або їх у відповідних умовах. Пам’ятайте: ніколи не беріть кажана голими руками!

Якщо на вулиці мінусова температура, випускати кажана не можна – він не зможе знайти собі притулок і загине. У такому випадку найоптимальнішою допомогою буде передача знайденої тваринки фахівцям. Усі контакти та детальну інформацію можна знайти на сторінці Українського центру охорони кажанів:

Знайшли кажана взимку, що робити? –  

http://kazhan.org.ua/ukr/nearbats/winter.htm

Як допомогти кажанам взимку? – 

http://kazhan.org.ua/ukr/library/rehab.htm

Що робити, якщо у приміщення залетів кажан? – 

 http://kazhan.org.ua/ukr/nearbats/inside.htm

Наразі відомо, що в Україні мешкає більше 28 видів кажанів. В останнє десятиріччя завдяки зусиллям небайдужих ми стали більше про рукокрилих, проте, як і раніше, кажани є недостатньо вивченою групою тварин України, тому кожна знахідка цікавить науковців. Якщо у вас є можливість сфотографувати кажана, який вам зустрівся, ми будемо надзвичайно вдячні за надіслані фотографії на поштову адресу: mikedrebet@gmail.com.

Також ми будемо вдячні й за будь-яку надану інформацію щодо знахідок кажанів у межах населених пунктів вашого регіону.
За інформацію дякуємо експерту НЕЦУ Дребет Михайлу (mikedrebet@gmail.com).

#нецуприрода #фауна #кажани #уцок #KharkivBatGroup #чку #урбанофауна