infotour_oneВ Україні зросли і продовжать зростати тарифи. Ми більше не можемо дозволити собі споживати стільки, скільки споживали раніше. Через військовий конфлікт на Сході країни та неадекватні умови Кремля щодо поставок російського газу, українцям доведеться самотужки відствоювати свою енергетичну незалежність — шукати надійні альтернативні джерела енергії, але головне — навчитися її заощаджувати. Команда екологів та експертів в рамках інформаційного туру “За безпечну енергетику!” розповіла мешканцям Івано-Франківської та Львівської областей, як почати. Ті були здивовані, наскільки це просто.

У 2013 році 56% спожитого газу Україна імпортувала з Росії, звідти ж — 93% поставок ядерного палива. Це 150 млрд грн — колосальні кошти на підтримку економіки країни, що ігноруючи міжнародне право, заграбастала частину нашої території й продовжує свою військову експансію.

Але значно дорожче обходиться українцям неефективне використання енергії, через яке в нікуди йдуть 185 млрд грн. З них понад третина — втрати населення, які можна скоротити приблизно вдвічі, належним чином утепливши приміщення, запровадивши систему обліку та дотримуючись елементарних правил економії, не жертвуючи при цьому власним комфортом. Держава мусить створити стимули для громадян і бізнесу — як законодавчі, так і економічні — економити і зменшувати споживання енергії та самостійно переходити на відновлювані джерела енергії. Не слід фокусуватися на технологіях, які створюють додаткові ризики для населення, як то продовжувати роботу прострочених енергоблоків АЕС, забуваючи про досвід Чорнобиля та Фукусіми, та ТЕС, ігноруючи скарги мешканців прилеглих територій на смог та сірий сніг узимку.

“Сланцевий газ не буде дешевим енергоресурсом, тому що технологія його виготовлення дуже затратна. Крім того, на впровадження цього джерела енергії йде багато часу. Лише на геологічну розвідку потрібно близько п’яти років, а одна свердловина служить лише півроку, після чого виснажується і працює на дуже малу потужність”, — зазначає Олена Міскун, координатор інформаційного туру “За безпечну енергетику!”.

Найнадійніший вибір — на користь енергоефективності. “Енергозбереження дозволить не лише знизити витрати домогосподарств на комунальні послуги, а й сприятиме зміцненню енергетичної безпеки України”, — вважає Артур Денисенко, координатор енергетичної програми НЕЦУ. Розуміючи, як заощадити воду, тепло та електроенергію, і застосовуючи ці принципи у побуті, кожен українець та українка не просто стають на крок ближчим до Європи. Вони закладають фундамент для добробуту наступних поколінь, які не омине потреба пошуку та освоєння нових ресурсів. Вміння використовувати не більше, ніж потрібно, робить країну самодостатньою та менш вразливою до зовнішніх впливів.

Контактна інформація:

Олена Міскун, координатор туру “За безпечну енергетику!”
miskun@necu.org.ua, +380 (50) 352 10 57

Інна Белаш, прес-секретар ММГО “Екоклуб”
inna.belash@gmail.com, +380 (96) 126 57 88

Ярослава Куцай, прес-секретар НЕЦУ
slavka.kutsay@gmail.com, +380 (97) 923 75 31

Захід здійснюється за підтримки Фонду розвитку демократії ООН

 

symbol_euНЕЦУ висловлює подяку Європейському Союзу за підтримку нашої роботи. Вміст цих матеріалів є винятковою відповідальністю НЕЦУ і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу. [www.delukr.ec.europa.eu/]