Будівництво нових атомних реакторів на Хмельницький атомній електростанції знову стає нереальним через новий тариф на електроенергію атомних станцій, встановлений Національною комісією регулювання електроенергетики.

20 січня 2011 року Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України підвищила тариф для оператора АЕС НАЕК „Енергоатом” на 13,1% до 17,91 коп/кВт-год, що майже вдвічі менше, ніж очікували в компанії. При такому тарифі „Енергоатом” не зможе залучити 1 мільярд доларів від російського „Сбербанку”, для будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС.

„Зараз у всьому світі будівництво атомних електростанцій стикається із проблемою фінансування. Тепер склалася ситуація, що, з одного боку, Україна планує добудувати два реактори ХАЕС, а з іншого, не має на це грошей”, – каже Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.

Подібної думки дійшло й Головне науково-експертне управління Верховної Ради, яке коментувало ратифікацію угоди між Кабінетами міністрів України та Російської федерації про співробітництво у будівництві енергоблоків №3 та №4 ХАЕС. У своїх висновках управління акцентує увагу на питанні невизначеності у фінансуванні будівництва та його впливі на Державний бюджет України.

Екологи вважають, що у той час, коли сам проект добудови, а також необхідність у нових атомних потужностях викликають сумніви, більш ефективним було би зосередитися на модернізації та відновлені теплових електростанцій (ТЕС), катастрофічний стан яких створює загрози для всієї енергосистеми України. Це також сприяло би поліпшенню екологічної ситуації на великих територіях навколо теплоелектростанцій.

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Артур Денисенко,
координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України,
044 238 62 60
arthur.denisenko at necu.org.ua
www.necu.org.ua

Дмитро Хмара,
Експерт НЕЦУ з енергетичних питань,
050 693 24 04
dmytro.khmara at necu.org.ua