Розширення національного природного парку „Голосіївський” відбувається тільки на папері. Його планують нібито „розширювати” за рахунок заповідних місць Київської області, але самому київському парку це не допоможе.

Про це стало відомо під час наради у Київській обласній державній адміністрації щодо перспективного розширення НПП „Голосіївський” 11 січня.

До НПП пропонують приєднати уже існуючі природно-заповідні території „Урочище в’язове”, „Процівський”, „Болото Біле”, „Бориспільські острови”, „Кілов-Рудяків”, „Процівські луги”. Фактично йдеться про лівобережну заплаву Дніпра та острови в акваторії Канівського водосховища на відстані 20-80 км від Києва. У межах Києва планується приєднати також існуючі ландшафтний заказник „Острови Ольжин та Козачий” та регіональні ландшафтні парки „Лиса гора” і „Дніпровські острови”.

„Фактично, це обман Президента та Кабінету міністрів. Всім говорять про те, що національний парк розширюють втричі, а насправді просто приєднують до нього те, що і так вже є заповідними територіями. Від цього природно-заповідний фонд більше не стає, і Київщина й далі „пасе задніх” за відсотком заповідності серед всіх областей”, – пояснює представник Національної академії наук України, завідуючий відділом моніторингу та тваринного світу Інституту зоології Василь Костюшин.

”Навіть в існуючих межах НПП „Голосіївський” як національний парк досі не працює. Будь-хто з читачів цього повідомлення може самостійно перевірити ефективність роботи НПП, переглянувши сайт парку, або просто спробувавши знайти його контакти та адресу”, – каже заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

НПП „Голосіївський” був створений на території міста Києва Указом Президента України №794/2007 від 27 серпня 2007 року. За 20-річну історію існування його площа зменшилась з 11 000 га, як планувалося спочатку, до 4 521,29 га. У результаті в НПП були включені практично ті території, що в минулому планувались для включення у заповідну зону парку.

Згідно з висновками Інституту зоології, розширення НПП „Голосіївський” є вкрай необхідним заходом, без якого буде значно ускладнена можливіть запровадження реального охоронного режиму на територіях, включених до його складу на даному етапі. Розширення повинно відбуватися з урахуванням потреби збалансування площ функціональних зон НПП, тобто, в першу чергу до НПП мають бути приєднані такі території, які відіграватимуть в його складі роль зон господарської та стаціонарної рекреації.

Розширення недоцільно проводити за рахунок територій вже існуючих об’єктів природно-заповдіного фонду, як це пропонується в обгрунтуванні. Розширення території НПП в такий спосіб не призведе ні до збільшення площі ПЗФ в цілому, ні до посилення охоронного режиму цих територій, який насьогодні відсутній і на чинній території НПП.

Додаткові матеріали:

1. Позиція Інституту зоології НАН України щодо розширення НПП „Голосіївський”
http://pryroda.in.ua/zapzf/?p=259

2. Заява Національного екологічного центру України „Національний природний парк „Голосіївський” створили для того, щоб його забудувати!

3. Дебати навколо забудови НПП „Голосіївський”
http://www.necu.org.ua/zayava-prognimaka/

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Василь Костюшин,
представник Національної академії наук України,
завідуючий відділом моніторингу та тваринного світу Інституту зоології
235-51-87

Олексій Василюк,
заступник голови Національного екологічного центру України,
097 1000 473
vasyliuk at gmail.com