Україна має припинити подовжувати проектні терміни роботи ядерних реакторів, як це після аварій на японських атомних електростанціях терміново зробили у Німеччині. 14 березня уряд Німеччини прийняв рішення про мораторій на продовження строку роботу німецьких АЕС у понадпроектний термін.
Подібна ситуація з подовженням роботи старих атомних реакторів є зараз актуальною і для України. У грудні 2010 було подовжено на 20 років експлуатацію найстарішого українського енергоблоку – №1 на Рівненській АЕС. Уже через місяць після того, як його роботу було подовжено, на ньому сталася аварія. На черзі за подовженням у 2011 – енергоблок №2 РАЕС. Протягом наступних десяти років планується проробити те саме ще з 11 ядерними блоками.
«Якщо Японія не змогла контролювати свої АЕС, і це змусило хвилюватися європейські країни, то чого вже чекати у найближчому майбутньому в Україні, де майже всі реактори є застарілими фізично і морально”, – каже Дмитро Хмара, експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України.
Для безпечного розвитку енергетики з економічної, екологічної та політичної точок зору необхідно поступово виводити з експлуатації старі АЕС та будувати нові сучасні джерела енергії.
Національний екологічний центр України закликає урядовців взяти приклад з їхніх європейських колег та відмовитися від планів по подовженню термінів роботи старих ядерних реакторів, а також відмовитися від планів побудувати ще 20 нових реакторів до 2030 року. Це тим більше необхідно робити в країні, яка досі долає наслідки Чорнобильської катастрофи.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Дмитро Хмара
експерт з енергетичних питань,
Національний екологічний центр України,
тел: +380 44 238 62 60
факс: +380 44 2895636
dmytro.khmara at necu.org.ua
www.necu.org.ua
www.atom.org.ua