Прострочений ядерний реактор можуть запустити зновуЕнергоблок №1 Южно-Української атомної електростанції, що на Миколаївщині, може запрацювати й після завершення свого терміну дії на додаткових десять років.

Відповідний проект рішення оприлюднила Державна інспекція ядерного регулювання України. Однак структура не зобов’язала НАЕК “Енергоатом” провести оцінку впливу роботи реактора на довкілля та організувати консультації з сусідніми країнами, що передбачено Конвенцією Еспоо, стороною якої є Україна. Це не вперше регулятор оминає увагою міжнародну угоду – аналогічно він вирішив долю енергоблоків №1 та №2 Рівненської АЕС.

Дозвіл на експлуатацію енергоблоку №1 Южно-Української АЕС у понадпроектний термін компанія-оператор намагалася отримати у грудні 2012 року, проте Держатомрегулювання відмовило через невиконання Комплексної програми підвищення безпеки (провели лише 8 із 58 необхідних заходів) та вимог Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ).

Комплексний висновок державної експертизи щодо стану реактора наразі доступний для громадськості:
http://www.snrc.gov.ua/nuclear/uk/publish/article/229466.

Уряд планує продовжувати використання одинадцяти енергоблоків після закінчення їх проектного терміну експлуатації згідно із Енергетичною стратегією України на період до 2030 року. Підрахунки Національного екологічного центру України свідчать, що коштів у спеціалізованому державному фонді поводження з радіоактивними відходами, накопичених за весь час його існування, не стане навіть на утилізацію радіоактивних відходів, що утворюються на українських АЕС протягом року. Крім того, продовження роботи реактора у понадпроектний термін – це додаткові сотні тисяч тон відпрацьованого ядерного палива, РАВ та підвищення ризику виникнення аварій.

Держатомрегулювання України не зобов’язала НАЕК “Енергоатом” розробити план виведення ядерної установки із експлуатації, як це передбачено національним законодавством. “Це значить, рішення про те, що енергоблок може працювати у понадпроектний термін, передбачили заздалегідь, не розглядаючи будь-яких альтернативних варіантів”, – зазначає Тетяна Вербицька, експерт з енергетичної політики НЕЦУ.

Для довідки:

Енергоблок №1 Южно-Української АЕС Миколаївської області підключили до Об’єднаної енергетичної системи України у грудні 1982. На повну проектну потужність він вийшов у жовтні 1983.

Контакти:

Тетяна Вербицька
експерт з енергетичної політики НЕЦУ
+38 (044) 238 62 60