21 липня 2008 р. в Києві проходила прес-конференція «Претенденти на статус «природних чудес України» під загрозою знищення», організована громадськими організаціями «Національний екологічний центр України» (НЕЦУ) та «Київська ландшафтна ініціатива».

7chudes

Причиною проведення прес-конференції стало звернення громадських організацій до ініціатора конкурсу «7 природних чудес України» Миколи Томенка.

На інтернет-сторінці конкурсу «7 природних чудес України», ініційованого Миколою Томенком, зазначається:

«Метою обрання семи природних чудес є пропагування унікального природного світу України та привернення уваги до об’єктів, що мають перспективу стати цікавими не лише для українського, а й для закордонного туристичного товариства. Переконаний, що унікальний природний світ України є тією сферою, яка може стати успішною візитівкою нашої держави»

Багато унікальних природних об’єктів, визначених конкурсом, як 100 об’єктів-претендентів на звання «7 природних чудес України», вже зараз привертають увагу громадських природоохоронних організацій України. Та, на жаль, це відбувається не тільки через їх виключну природну та естетичну цінність, а ще й тому, що багатьом з цих об’єктів загрожує небезпека знищення вже найближчим часом. Так, небезпека знищення нависла над кожним п’ятим із 100 об’єктів-претендентів та над кожним третім із 21 обраного об’єкту-претенденту. Говорячи про природну цінність всіх об’єктів-претендентів на звання «7 природних чудес України», не можна замовчувати інформацію про загрози, що заважають збереженню цих об’єктів. Конкурс сам по собі є шансом підняти на всеукраїнський рівень обговорення проблем кожного з цих дійсно найкращих природних куточків України. Саме це і стало основною думкою звернення, підготовленого громадськими організаціями до Миколи Томенка.

Ми переконані – якщо розібратись, то про багато інших об’єктів, крім названих нами нижче, також можна розповісти не менш тривожні речі. Очевидно, що найкрасивіші природні куточки найбільше притягують забудову і інші негаразди, адже багато хто прагне одноосібно заволодіти ними або заробити на них гроші.

На нашу думку, конкурс «7 природних чудес України» має перерости у Всеукраїнську кампанію по порятунку природних чудес України. Принаймні ті 100 об’єктів-претендентів, що вже обрані, не залежно від результатів конкурсу, мають бути збережені. І саме це повинно стати центральним акцентом конкурсу як такого. У іншому випадку, він не зможе досягнути своєї мети та буде чисто формальним. Зі свого боку, «Національний екологічний центр України» і «Київська ландшафтна ініціатива» готові організувати максимальну наукову та експертну підтримку у цій важливій справі.

Крім того, останніми днями на офіційному сайті «7 Природних чудес України» з’явилась така інформація:

«Голова Оргкомітету загальнонаціональної акції „7 природних чудес України” Микола Томенко підтримує пропозиції, висловлені у зверненні Національного екологічного центру України (НЕЦУ) щодо об’єднання зусиль задля збереження унікальних природних об’єктів, які були подані на всеукраїнський конкурс „7 природних чудес України”. Микола Томенко звертає увагу представників НЕЦУ на те, що одне з головних завдань акції “7 природних чудес України” – не лише відкрити, а і привернути увагу громадськості до унікальних об’єктів української природи, до їхнього стану, проблем, загроз тощо. Саме з цією метою протягом березня-серпня 2008 року Оргкомітетом акції організовуються прес-тури у різні області, щоб журналісти могли „проінспектувати”, в якому стані перебуває об’єкт, що претендує на звання природного чуда України, та привернути увагу до нагальних проблем збереження цих пам’яток. (…)

Окрім того, Микола Томенко звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з ініціативою після завершення загальнонаціональної акції „7 природних чудес України” провести круглий стіл за участю державних та громадських природоохоронних організацій щодо нагальних проблем з охороною пам’яток природи та пошуку шляхів їх якнайшвидшого вирішення. Про час та місце проведення круглого столу буде повідомлено пізніше.»

Сподіваємось що всі ці слова, як і сама шляхетна ідея конкурсу будуть виправдані вже найближчим часом.

Контакти:
Василюк Олексій (заступник голови НЕЦУ)
8097-1000-473, vasyliuk at gmail.com.