Днями чи не найгучнішою темою в столичних засобах масової інформації став скандал навколо вирубки скверу імені Василя Стуса що на проспекті Перемоги, 119 в м. Києві.

Сам поет жив і творив тут в період у 1965 – 1972 рр. Тут аж до 1979 року стояв двоповерховий будиночок – тоді це була вулиця Львівська, 62. На його місці тепер пролягає гілка Кільцевої дороги з півдня на проспект Перемоги (колись Брест-Литовський проспект). Це тут була Четверта просіка, яку Стус згадує у віршах. Тут написано найбільшу частину його творчого доробку, тут народився і ходив до 140-ї школи їхній син Дмитро.

Передбачаючи цю біду, група колишніх політв`язнів 8 жовтня 2007 року звернулася до Президента з проханням напередодні відзначення 70-річчя від дня народження поета допомогти заснувати сквер його імені в цьому рідному йому і нам кутку святошинської землі. З цим же проханням до Президента, Прем`єр-міністра і Міністра культури зверталася ціла низка громадських організацій. Президент Віктор Ющенко 30 січня 2008 року підписав Указ № 67/2008 «Про вшанування пам’яті Василя Стуса», де записано:

«Кабінету Міністрів України, Київській міській державній адміністрації забезпечити створення у місті Києві за участю громадської організації «Музей шістдесятництва» музею Василя Стуса, а також спорудження пам’ятника цьому активному учасникові визвольного та правозахисного руху, видатному українському поетові».

Але нічого не було зроблено.

В ніч з 9 на 10 березня невідомі провели вирубку 98 дерев, переважно дубів. За свідченнями очевидців, дерева пиляли троє невстановлених наразі осіб яких охороняло четверо охоронців. Вирубка була здійснена за 2 години після чого невідомі особи-порушники зникли. Хтось завбачливо набив цвяхів у стовбури – кажуть, нічні розбійники потемки зламали дві пилки, тому решту дерев позрізали на рівні 2–3-х метрів.

Територія, на якій здійснена вирубка належить до числа зелених зон загального користування рекреаційного призначення рекреаційного призначення та не може ні у який спосіб пошкоджуватись.

Тим більше, як нам відомо, існує спеціальне розпорядження КМДА від вересня 2008 року, згідно з яким на вурубку кожного дерева, старшого від 60 років, необхдіне отримання окремого дозволу міського голови. Звісно, у зловмисників не було ні дозволів мера ні ордерів на рубку ні будь-якого іншого дозвільного документу.

Прокуратурою столиці проведено перевірку за викладеними у засобах масової інформації повідомленнями про знищення зелених насаджень. Не останнім фактором активності контролюючих органів стало звернення Миколи Томенка до Генеральної прокуратури (http://www.maidan.org.ua/static/news/2009/1236860257.html).

У ході прокурорської перевірки встановлено, що зазначена земельна ділянка була відведена товариству з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕТРЕКС” рішенням Київради ще у 2003 році для будівництва, експлуатації та обслуговування торгівельно-розважального комплексу. Також, попереднє обстеження зелених насаджень, які знаходились на вказаній земельній ділянці, проведене службовими особами Комунального підприємства з утримання зелених насаджень (КП УЗН), показало, що знесенню підлягають лише 26 дерев. Однак, після прийняття Київрадою рішення про землевідведення, службовими особами КП УЗН Святошинського району м. Києва у 2007 році повторно проведено обстеження зелених насаджень, в результаті якого визначено під знесення 147 дерев, з яких 54 нібито знаходяться в незадовільному стані. Про це йдеться у прес-релізі, поширеному Прокуратурою м.Києва (http://www.maidan.org.ua/static/news/2009/1237376552.html).

Перевіркою з залученням співробітників Київського науково-дослідного інституту судових експертиз встановлено, що з числа знесених, 7 дерев перебувало в задовільному стані, а решта – в доброму. Факт наявності знесених дерев в незадовільному стані свого підтвердження не знайшов. Your browser may not support display of this image.Таким чином, в діях службових осіб КП УЗН Святошинського району м. Києва виявлено ознаки зловживання службовим становищем всупереч інтересам служби, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом державним та громадським інтересам, а також внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

За результатами перевірки 13.03.09 прокуратурою Святошинського району міста Києва порушено кримінальну справу за ознаками складу злочинів, передбачених ст.ст. 364 ч. 1, 366 ч. 1 КК України (санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років з подальшим позбавленням права обіймати певні посади строком до 3 років).

Прокуратура міста Києва звернулась до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з пропозицією проведення перевірки дотримання вимог закону при видачі протягом 2008 – 2009 років дозволів на видалення в столиці зелених насаджень та звернути особливу увагу на ділянки, на яких дерева ще не знесені.

Але при цьому важливо відмітити, що порушники, які безпосередньо нищили дерева, не є працівниками КО «Київзеленбуд», оскільки на них не було жодного з елементів спеціального одягу або розпізнавальних ознак працівників галузі зеленого господарства, роботи здійснювались в неробочий час. Також варто відмітити, що зловмисники мали на меті лише знищити дерева, адже (як видно з фото), дерева спиляні на різній висоті, чого не могли зробити співробітники КО «Київзеленбуд».

Національний екологічний центр України звернувся до Прокуратури з проханням вивити замовників та виконавців цього непересічно зухвалого порушення та притягти їх до відповідальності. Також, на думку НЕЦУ, за необхідне зобов’язати порушників відновити пошкоджені насадження власним коштом.

Разом з тим до влади міста Києва звернулись лауреати премії імені Василя Стуса, вимагаючи скасувати як неправильне своє рішення продати цю ділянку землі так і офіційно найменувати її Сквером імені Василя Стуса і постановити розпочати тут будівництво Музею Василя Стуса.

Прес-служба НЕЦУ