Десятиліттями в Європі будуються гідроелектростанції вздовж наших річок, завдаючи шкоди одному з найцінніших ресурсів для всього життя на землі: річкам та прісноводним екосистемам. Настав час покласти край розширенню гідроенергетики в Європі, перш ніж ми знищимо цілі екосистеми та всі послуги, які вони надають людям та природі.

Після Всесвітнього дня міграції риби 150 НУО об‘єдналися, щоб закликати інституції ЄС припинити фінансування нових гідроенергетичних проектів у Європі.

Побудова нових гідроелектростанцій принесе набагато більше шкоди, ніж користі, до того ж, це зовсім не співвідноситься із політикою Зеленого курсу, яку ЄС веде у Європі. 150 підписантів серед яких WWF, EU Climate Action, Birdlife International, а також Національний екологічний центр України, просять перенаправити державні інвестиції на модернізацію існуючих станцій, на заходи з енергоефективності та збільшення впливу відновлювальних джерел енергії, таких як вітрова та сонячна енергія.

НУО об‘єдналися у маніфесті після того, як новий аналіз показав, що 93% європейських прісноводних мігруючих риб були втрачені з 1970 року, частково завдяки гідроенергетиці. Незважаючи на те, що 91% наявних та запланованих електростанцій в Європі вважаються «малими» – тобто вони мають потужність менше 10 МВт – їх вплив на довкілля є значним. Якщо ці станції будуть розвиватися, вони остаточно знищать останні вільнотекучі річки Європи і призведуть до деградації вразливих прісноводних екосистем.

Андреас Баумюллер, керівник відділу природних ресурсів, Офіс європейської політики WWF, сказав:

«Продовження фінансування Європейською Комісією та європейськими фінансовими установами нових гідроенергетичних проектів повністю суперечить амбіціям Стратегії ЄС щодо біорізноманіття до 2030 року та її меті відновити 25 000 км вільної течіїрічок. Видалення інструментів фінансування та стимулів для нових гідроенергетичних проектів стає дедалі актуальнішим кроком для зменшення втрат біорізноманіття в ЄС, досягнення цілей, встановлених Водною рамковою директивою, та підтримки Європейської зеленої угоди».

Алекс Мейсон, старший офіцер з питань політики, Клімат та енергетика, Європейський офіс WWF додав:

«Нам необхідно терміново перейти до 100% відновлюваної енергетики. Але внесок, який може зробити нова гідроенергетика, є дріб’язковим порівняно з величезною екологічною шкодою, яку вона може спричинити».

«Зелена» гідроенергетика – це міф!

Гідроенергетика серйозно впливає на прісноводні екосистеми, які вже знаходяться під загрозою. Лише 40% поверхневих вод в ЄС (річки, озера, водно-болотні угіддя, перехідні та прибережні води) перебувають у хорошому екологічному стані, а популяції мігруючих видів прісноводних риб знизились на 93% в Європі порівняно з 1970 р. Будівництво гідроелектростанцій у Європі, зокрема дрібних та річкових, має негативні наслідки для потоку річок, міграції риби, призводить до втрати середовища існування, транспортування наносів та ерозії, і прямо суперечить зобов’язанням, висловленим ЄС в новій Стратегії з біорізноманіття.

Нещодавнє дослідження наслідків дамб для басейну Середземного моря показує, що гідроенергетика, зокрема й невеликі проекти, є найважливішим фактором зникнення видів риб. У дослідженні зазначається “якщо гідроенергетика в регіоні продовжить розвиватися, як і заплановано, 74% (186) з усіх (251) видів прісноводних риб зазнають негативного впливу, а 65% (163) скоротяться вже тільки через невеликі проекти.. Будівництво гідроелектростанції на річці – це майже як задуха для неї, іноді з летальним наслідком. «Зеленої» гідроенергії немає.

Енергетичний перехід і захист природи повинен відбуватися одночасно

Кліматичну кризу та кризу біорізноманіття необхідно вирішувати разом. Адже багато в чому їхнє вирішення вимагає однакових дій. Ми не можемо зупинити зміну клімату – те, що саме по собі може бути катастрофічним для життя на Землі – без захисту та відновлення природних екосистем. Так само ми не можемо здійснити стійкий енергетичний перехід, який шкодить природі. Захист клімату та природи повинен розглядатися в тандемі, якщо ми хочемо забезпечити стійке майбутнє для нашої планети та людства. Річки повинні бути основою соціального розвитку. Тому немає сенсу будувати та експлуатувати гідроелектростанцію для постачання електроенергії для громади, якщо ця ж станція позбавляє цю громаду джерел існування та добробуту: здорова річка, яка забезпечує питною водою, охолоджує прибережні міста та забезпечує людям ловлю рибу та можливість поплавати у її водах або погуляти вздовж її берегів.

Наші вимоги

Маніфест, який підписали 150 НУО, зокрема вимагає:

  • Закінчити субсидування ЄС нових гідроелектростанцій будь-якого розміру, зокрема за допомогою регіональної політики та Проектів спільного інтересу.
  • Європейському інвестиційному банку та Європейському банку реконструкції та розвитку закінчили фінансування всіх нових гідроелектростанцій у Європі.
  • Усі нові гідроенергетичні ресурси мають бути виключені зі списку відновлюваних джерел енергії, що мають право на отримання державної допомоги.
  • Державне фінансування нових гідроелектростанцій буде перерозподілено на екологічні реконструкції, проекти з видалення дамб, особливо там, де дамби застаріли, та на інші відновлювані джерела енергії, такі як вітер та сонячна енергія.

НЕЦУ також долучився до підписання маніфесту.

Повний текст маніфесту можна завантажити за посиланням: No more new hydropower in Eorope: a manifesto.pdf