ecojamesbondingНаціональний екологічний центр України висловлює свою солідарність та підтримку громадській екологічній організації «Экозащита!», яку Міністерство юстиції РФ оголосило «іноземним агентом». Причиною такого рішення могла стати тривала й послідовна антиатомна позиція організації, за яку «Экозащита!» зазнавала переслідувань і раніше. Ми глибоко стурбовані переслідуванням інститутів громадянського суспільства екологічного спрямування, що все частіше практикується в РФ.

20 червня 2014 року організація «Экозащита!» отримала офіційне звинувачення від Міністерства юстицій РФ про те, що не зареєструвалась як «іноземний агент» згідно з чинним законодавством РФ. Всі звернення з поясненням, що організація не є «іноземним агентом» і не займається політичною діяльністю, були відхилені. Це можна класифікувати як позбавлення «Экозащиты!» права на захист та надання відповідних доказів своєї діяльності в інтересах громадян РФ. Статус «іноземного агента» присвоюють організаціям, які займаються політичною діяльністю, спрямованою проти інтересів громадян РФ із залученням іноземного фінансування.

Громадська організація «Экозащита!» ніколи не брала участь у політичній діяльності та послуговується виключно рішеннями Ради організації, всі члени якої — громадяни РФ. Діяльність організації спрямована на мінімізацію шкідливих наслідків від ввезення в Росію ядерних відходів з інших держав і від вугільної промисловості, а також інформування й освіту населення. Минулорічна прокурорська перевірка засвідчила, що організація не вчинила жодних порушень. Початок репресій проти організації можна пояснити активною, обґрунтованою позицією проти проекту будівництва Балтійської АЕС у Калінінградської області та на користь реалізації політики енергоефективності й розвитку відновлюваних джерел енергії у регіоні. Таку позицію підтримують й більшість мешканців Калінінградської області, чиї інтереси та право на чисте довкілля відстоювала організація «Экозащита!».

Національний екологічний центр України рішуче засуджує переслідування екологічної організації «Экозащита!» за сфабрикованими підставами. Право на чисте довкілля та право вільно висловлювати свої думки є основоположними принципами, яких дотримуються всі розвинені демократичні країни і яке закріплено міжнародними документами. Репресії проти екологічних організацій, які моніторять діяльність атомної промисловості є вкрай небезпечним явищем, оскільки може спричинити зростання ядерної загрози за умов відсутності зовнішнього громадського контролю. Це насамперед стосується країн, що зазнали руйнівних наслідків ядерних катастроф, до яких належить і Російська Федерація. Ми вимагаємо припинити переслідування екологічної організації «Экозащита!» та зняти з неї всі безпідставні звинувачення.

Звернення до міністра юстиції Російської Федерації з приводу громадської організації “Екозащіта!” (рос.)