На цьому тижні в Києві відбулася конференція “Перспективи сталого сільського розвитку в Україні”, організована Національним екологічним центром України у партнерстві з Зеленим рухом Латвії. Це, певно, один з перших в Україні такого рівня заходів зі сталого сільського розвитку, в якому особливу увагу було приділено саме екологічному компоненту.

Загалом, в конференції прийняли участь як українські, так і міжнародні експерти, представники профільних міністерств України та структур і організацій ЄС, підприємці, представники громадськості та ініціативних груп.

“Як Україна дотепер потерпає від наслідків Чорнобильської катастрофи, так і сільські регіони потерпають від великих індустріальних агровиробників. В гонитві за надприбутками ці великі аграрні монстри перевертають з ніг на голову всю ідею сільгоспвиробництва. І якраз ця конференція прокладе майбутнє для сталого сільського розвитку, який не є виснажливим для довкілля, конфліктним для місцевих мешканців, створить для них нові робочі місця”, – зазначив виконавчий директор Національного екологічного центру України Юрій Урбанський, відкриваючи конференцію.

“Працюючи з громадами у сільських місцевостях, ми зрозуміли, що ситуація на сьогодні, і, зокрема, покладання на аграрну промисловість, не дає можливостей людям реалізовуватись, панує безробіття, бідність, виснажується та забруднюється довкілля. Відповідно людям, що проживають на селі, необхідно мати альтернативу існуючому нині розвитку. Саме таким чином і зародилася ідея цієї конференції”, – зазначила організаторка заходу від НЕЦУ Владлена Марцинкевич.

“Нам необхідно сформувати єдину зрозумілу для всіх політику сільського розвитку, і цю політику оголосити національним пріоритетом, чітко виписавши що це таке. І тут важливо об’єднати зусилля і органам державної влади, науковцям, представникам громадянського суспільства. У нас зараз ситуація сформована таким чином, що ми маємо законодавчу систему заточену на великий бізнес, і намагаємось в це законодавство втиснути якісь свої ідеї, пов’язані з мікропідприємництвом, з розвитком сімейних фермерських господарств”, – сказала член-кореспондент НАН України Олена Бородіна.

“Те, що я зараз відчуваю у вас — це брак незалежної інформації в селі. Це справді дуже важливо, оскільки через брак інформації люди стають схильними до маніпуляцій. У вас також не вистачає юридичних консультацій для малих фермерів, які б допомогли розібратись у всій бюрократії, як жити на власній землі. З приводу майбутнього, думаю, одним з основних є створення простої і зрозумілої системи управління регіонами. І звичайно, необхідно, аби влада прислуховувалась до селян”, – зазначив представник Латвійського центру сільських консультацій та освіти Мартінс Цимерманіс.

Протягом конференції обговорювалися різні можливості сталого розвитку сільських територій. Загалом бачення того, які є можливі шляхи його досягнення в Україні було спільне – необхідно використовувати досвід країн Європейського Союзу, не повторювати помилок. Представники з різних регіонів України поділились існуючими сталими практиками та ініціативами у сільських місцевостях щодо кооперації, кредитних спілок, можливість агро- та рекреаційних кластерів, малого фермерства, сільського туризму. Саме вони можуть допомогти диверсифікувати економічну та соціальну активність у селі, що є таким необхідним для збереження життєздатності сільських територій.

Контакти для додаткової інформації:

+38 (096) 916-07-19
press AT necu.org.ua