powerline

Високовольтна лінія електропередач «Аджалик-Усатове» грубо порушує вимоги державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань та несе загрозу здоров’ю людей. Докази цього містяться у листі від Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва АМН України, що надійшов на адресу Національного екологічного центру України.

Результати досліджень, проведених представниками Інституту ім. О.М. Марзєєва, показали, що в житловій забудові на території сіл Усатове та Нерубайське (Одеська область), де лінії електропередач проходить над будинками та присадибними територіями, рівень електромагнітного поля перевищує гранично допустимий рівень удвічі. У висновках зазначено, що таке перевищення «у ряді випадків сприяє виникненню раку головного мозку та інших органів і тканин людини, а також лейкемії у дітей». Серед іншого Інститут рекомендував прокласти трасу ЛЕП 330 кВ за межами сіл Усатове та Нерубайське, або у вигляді підземного кабелю.

Незважаючи на скарги мешканців на погане самопочуття, та на все частіші випадки онкологічних та серцево-судинних захворювань навіть у молоді та дітей, місцева влада та представники „Укренерго” відмовляються визнати факт того, що підвищений рівень електромагнітного випромінювання від ЛЕП негативно впливає на здоров’я людей.

Нагадаємо, у 2010 році національна енергетична компанія «Укренерго», всупереч попередньо узгодженому з Європейським банком реконструкції та розвитку* маршрутом, та незважаючи на відчайдушний опір місцевих мешканців, проклала повітряну лінію напругою 330 кВ через територію сіл Нерубайське та Усатове, без урахування будь-яких санітарних норм, прямо над дахами будинків.

Після численних звернень громадян було підписано шестисторонню угоду про винесення лінії за межі села**, але після цього небагато чого помінялось в житті усатівців. Строки перенесення зсували кілька разів, загалом майже на два роки. Замість червня 2011 року зараз називають нову дату: березень 2013. Відповідно до скоригованого графіку виконання робіт, проект нової повітряної лінії, що буде проходити за межами сіл, має бути поданий на експертизу та затверджений протягом березня-квітня поточного року.

Національний екологічний центр нагадує, що цього разу строки не мають бути зірвані, а роботи мають розпочатися, як заплановано.

  • У 2005 році ЄБРР надав «Укренерго» кредит у розмірі 25,8 млн євро на розбудову мережі високовольтних ЛЕП в Одеській області.
  • У червні 2010 року підписано шестисторонню угоду, за участю Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, НЕК «Укренерго», Одеської обласної державної адміністрації, Біляївської районної державної адміністрації, Усатівської та Нерубайської сільських рад, згідно з якою лінію мали винести за межі села вже за рік, тобто до 1.06.2011.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Олена Міскун,
координатор проектів Національного екологічного центру України,
+38 050 352 10 57
+38 044 238 62 60,
miskun at bankwatch.org