Мешканці села Богданівка, що на Миколаївщині, в ході громадських слухань 18 квітня не дали згоди на підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 метрів. Плановане підвищення може остаточно знищити унікальні природні та культурні об’єкти регіону.
Присутні на слуханнях у Богданівці науковці та громадські активісти повідомили місцевим жителям про екологічні, культурні втрати та ризики, які може принести підвищення рівня Олександрівського водосховища. За інформацією науковців, сумарний об’єм штучних водойм у басейні Південного Бугу вже зараз сягає половину стоку річки, а у дуже маловодні роки перевищує стік. За таких обставин неприпустимо збільшувати використання води на технічні потреби.
В результаті підйому рівня води буде знищено останній історичний ландшафт Запорозької Січі. Мова йде про пам’ятку, яка має загальнонаціональне значення. “Це останнє місце, яке нагадує Україні, якою була Запорізька Січ”, – заявив під час слухань член головної ради Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Микола Біляшівський.
Остаточно буде втрачена надія на збереження цінних та рідкісних видів риб. Зараз це остання домівка цих видів риб у світі, і Україна взяла на себе зобов’язання зберегти їх для світової спільноти. Для збереження рідкісних видів риб необхідно забезпечити їх вільний прохід повз Олександрівську греблю вище за течією Південного Бугу. Підйом води також знищує ключові заповідні ділянки, які знаходяться під охороною законодавства України та Європи.
З огляду на необхідність збереження території Бузького Гарду науковці, екологи та громадські активісти вважають за необхідне провести громадські обговорення підняття рівня Олександрівського водосховища на загальнодержавному рівні, у Києві, із залученням громадськості і вчених з усієї України.
Нагадаємо, проектом “Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС” передбачається підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м та збільшення корисної ємності до 72,6 млн. куб.м, з яких, серед іншого, для додаткового водоспоживання Южно-Української АЕС планується використати 7 млн.куб.м, для Ташлицької гідроакумулюючої електростанції – 14,4 млн.куб.м, компенсація безповоротних втрат (випаровування) складе 5,1 млн.куб.м.
За додатковою інформацією звертатися:
Національний екологічний центр України (НЕЦУ)
Коломієць Ганна Валеріївна,
голова Миколаївської філії НЕЦУ, к.б.н.
067 397 87 32