Кліматичний саміт у Варшаві: далі буде Черговий раунд кліматичних переговорів, що проходив 11-22 листопада у Варшаві, закінчився із запізненням на добу: делегати довго не могли вирішити, як готуватимуть нову угоду, яка має бути завершена у Парижі 2015 року.
Врешті країни-учасники змарнували ще один шанс створити всеохопний документ, продемонструвавши, що для них важливіші внутрішні – національні інтереси і що вони безсилі проти вугільного лобі.

Не без пертурбацій відбулося роз’яснення правил Другого періоду Кіотського протоколу. Процес заморозився, власне, через пропозицію України дозволити країнам з перехідними економіками використовувати додаткові квоти на викиди, яких світова спільнота намагалася позбутися минулорічними рішеннями у Досі.

Обговорення на цьому не завершилися і продовжаться в межах компетентності Допоміжних органів Конвенції в Боні. Так само, як і щодо нових процедур реалізації проектів спільного впровадження.

«Ще одна Конференція показала, що з тим темпом, в якому відбувається розгляд кліматичних питань та ухвалення рішень, втримати глобальне потепління на 1,5/2⁰ С й ефективно боротися з його наслідками практично неможливо. Країни не хочуть поступатися та зменшувати кількість викидів двоокису вуглецю. Україна ж у цій боротьбі намагається повернути собі до Другого періоду Кіотського протоколу значну кількість додаткових квот на викиди», – резюмує Марія Сторчило, координатор програми з питань зміни клімату НЕЦУ.

Представники світових громадських організацій наголошують на тому, що Рамкова Конвенція ООН втрачає свою силу, щоб спонукати країни підготувати нову спільну для всіх угоду до 2015 року, а політичний рівень компетентності представників делегацій від країн, що беруть участь в переговорах, не є достатнім, щоб ухвалювати важливі геополітичні рішення. До переговорного процесу мають бути залучені найвищі керівники країн.

Тим не менше, цьогорічний саміт у Варшаві – це ряд, хоч і не надто широких, але все ж кроків:

  • Започаткували міжнародний механізм виділення коштів країнам, що розвиваються, на відшкодування втрат та збитків через наслідки змін клімату;
  • Адаптаційний Фонд наповнили на 100 млн. доларів, більша частина яких виділятиметься на скорочення викидів СО2 в результаті вирубування лісів.

Щодо деталей:

Марія Сторчило, Національний екологічний центр України (НЕЦУ)
тел.: +38 (044) 238 62 60
e-mail: storchilo at necu.org.ua

symbol_euНЕЦУ висловлює подяку Європейському Союзу за підтримку нашої роботи. Вміст цих матеріалів є винятковою відповідальністю НЕЦУ і за жодних обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу. [www.delukr.ec.europa.eu/]