Відень, Австрія – Грінпіс та Бенквоч звернулися до Президента України з закликом накласти вето на закон, що дозволяє будівництво двох нових атомних енергоблоків на Хмельницькій АЕС. У відкритому листі до Віктора Януковича, вони висловили стурбованість від імені мільйонів європейських громадян, яких позбавили закріпленого у конвенції Еспо права на повноцінну участь в обговоренні цього ризикованого проекту [1-4].

«Консультації із сусідніми країнами згідно процедур Еспо ще не були завершені [5], коли Верховна Рада 6 вересня прийняла Закон України № 11088 Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції, – пояснює Ірина Головко, представник мережі екологічних організацій у Центральній та Східній Європі «Бенквоч» в Україні, – Президент ще може зупинити таке грубе порушення Україною своїх міжнародних зобов`язань, якщо не підпише цей закон».

Не менше занепокоєння у європейської спільноти викликає і те, що проект, в супереч законодавства України[6], не пройшов державну екологічну експертизу, яка б дозволила оцінити ризики та вплив від запланованої побудови. Таке недбале ставлення до планування та оцінки ризиків проектів ядерної енергетики є неприпустимим у світі, який досі переживає наслідки катастроф на Чорнобильській та Фукусімській АЕС.

«Коли Верховна Рада України ігнорує міжнародні конвенції в питаннях ядерної енергетики, це тривожний симптом того, як неприпустимо мало уваги приділяється оцінці ризиків, пов`язаних з використанням таких небезпечних технологій,» – коментує Ян Хаверкамп, експерт Грінпісу з питань енергетики у Центральній та Східній Європі.

Примітки:

[1] Greenpeace in Central & Eastern Europe (CEE) www.greenpeace.at
[2] CEE Bankwatch Network http://bankwatch.org/
[3] The decision to construct the Khmelnitsky nuclear power plant units 3, 4 in breach of Espoo Convention requirements http://bankwatch.org/sites/default/files/letter-Yanukovych-Khmelnitsky-20Sep2012.pdf
[4] Згідно Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо), процедура оцінки впливу на навколишнє середовище потенційно небезпечних об’єктів (включаючи громадське обговорення) повинна проводитися не тільки всередині держави, але і в суміжних країнах, які можуть зазнавати негативного впливу таких проектів. До переліку об’єктів, які можуть впливати на суміжні країни, що містяться в Додатку 1 Конвенції, відносяться також АЕС.
[5] Лист Міприроди України № 17696/17/10-12 від 06.09.2012. Режим доступу: http://www.ecoclubrivne.org/complete_new/ua/150
[6] Закон України «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2861-15

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ян Хаверкамп
Експертний консультант з питань енергетики
Greenpeace СЕЕ
Моб CZ: +420 603 569 243
e-mail: jan.haverkamp AT greenpeace.org

Ірина Головко
CEE Bankwatch Network
Роб: +38 044 238 62 60
Моб:+38 050 6476700
www.bankwatch.org
e-mail: iryna AT bankwatch.org