4.04.2007 біля офісу Світового Банку відбулася акція протесту проти фінансування Всесвітнім Банком Дністровської Гідроакумулюючої Електростанції, підготовлена Центром досліджень проблем громадянського суспільства, Національним екологічним центром України, Всеукраїнською екологічною лігою, МГО „БАСТА”, громадською ініціативою „Об‘єктивна реальність”, громадським рухом „Нові ліві”, CEE Bankwatch Network.

Організатори акції вважають, що Світовий Банк має відмовитись від фінансування проекту побудови ДГАЕС, адже техногенні ризики, а також екологічна та соціальна небезпеки, пов’язані із запуском станції значно перевищують економічну доцільність запуску ГАЕС. „Проект будівництва ДГАЕС є безглуздим, бо він небезпечний та збитковий” – заявив представник організаторів акції Ігор Новиков.

ГАЕС- це не джерело енергії, а лише акумулятор, що накопичує енергію у години відсутності споживання та віддає для покриття пікових навантажень у мережі. При цьому, технологія гідроакумулюючих станцій є низько ефективною, адже під час роботи забирає з мережі на 25-30% більше електроенергії, ніж потім повертає назад.

Учасники переконані що проект ДГАЕС має ряд економічних, екологічних, соціальних, правових та політичних недоліків:

1. Зниження рівня води у пониззі Дністра, що може призвести до катастрофічних наслідків для плавневої системи Дністра, що знаходиться під охороною Рамсарської конвенції, а також викличе проблеми з питною водою у Одеському регіоні.

2. Підставу для можливої великомасштабної техногенної катастрофи дають підвищена сейсмічність у 6-8 балів за Ріхтером у районі будівництва, нестійкі ґрунти, зсувонебезпечність та той факт, що всі гідроспоруди комплексу вже мають тріщини.

3. Серед соціальних наслідків – відчуження сільськогосподарських земель, очікуване підтоплення земель та колодязів з питною водою та будівель у районі комплексу, що вже відбулося в районі Ташлицької ГАЕС.

4. Крім того через територію ДГАЕС проходить державний кордон України з Молдовою, який досі є невизначеним. У зв’язку з цим, молдовська сторона претендує на 20% акцій Дністровської ГАЕС. Викликає подив готовність уряду та Банку вкладати кошти у проект з невизначеним майбутнім. Спершу уряд мав би вирішити політичні протиріччя з Молдовою.

5. Проект не відповідає українському законодавству про доступ до інформації та екологічну експертизу, а також підписаним Україною міжнародним конвенціям про доступ до інформації та про транскордонний вплив, що його несе проект для екології Молдови.

Як заявила координатор CEE Bankwatch по Україні, Надія Шевченко, акція також має на меті привернути увагу до нерозбірливості міжнародних банків розвитку у виборі проектів для фінансування. Це, зокрема, призводить до того що такі проекти не приносять очікуваних позитивних змін, є далекими від ефективності через що неспроможні повертати кредити що в результаті збільшує зовнішній державний борг України.

Контакти:

Тел: 4940354, 8 050 446 8036 (Надія Шевченко),

8 097 237 5965 (Володимир Задирака),

8 050 385 8292 (Ігор Новіков)

E-mail: nadia at bankwatch.org, zaets at list.ru

www.bankwatch.org, www.nz.com.ua