Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр (ЛМДЕНЦ) має намір розмножувати диких тварин. Через місцеві медіа Центр повідомив про пошук пари для зеленої мартишки на прізвисько Гарік, раніше врятованої від жорстокої експлуатації вуличних фотографів. Оголошено про збір коштів – на купівлю нареченої потрібно півтори тисячі доларів.

У 2013 р. Гаріка у Львові використовували вуличні фотографи – як модель. Зусиллями небайдужих місцевих мешканців незаконну діяльність вдалося припинити. Єдиним можливим місцем у Львові для тимчасового розміщення тварини після вилучення виявися ЛМДЕНЦ. Власники мали наміри повернути тварину, але численні судові засідання закінчилися тим, що мавпа залишилася на утриманні в еколого-натуралістичному центрі.

«Завдяки групі активістів життя Гаріка було врятоване, – каже Наталія Вишневська, координатор зоозахисної кампанії Національного екологічного центру України. – Це безумовний позитив. Натомість утримання диких екзотичних тварин, які постраждали від жорстокого поводження, має певні особливості. Воно вимагає передусім відповідного рівня фаховості та компетентного підходу для подальшої можливої реабілітації тварини. Розмноження диких тварин у неволі регулюється специфічним українським та міжнародним правом. Ініціатива пошуку пари для Гаріка, а особливо планування майбутнього приплоду, виглядають непрофесійно та сумнівно як з етичної, так і з правової точки зору. Ми рекомендуємо керівництву львівського еколого-натуралістичного центру звернутися до експертів та взяти до уваги відповідне законодавство.»

Поводження з дикими тваринами в Україні регулюється Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження», наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах», «Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори та фауни, що перебувають перед загрозою зникнення (CITES)» та міжнародними програмами співпраці між зоологічними парками.

«Ідея надати мавпі можливість соціалізації з особинами свого виду виглядає, на перший погляд, гуманною для обивателя. Проте є кілька важливих нюансів, – каже Марина Шквиря, науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, – львівський еколого-натуралістичний центр не є зоологічним парком. Цей заклад не є членом жодних міжнародних програм з розмноження рідкісних видів. Тож, отримати самицю він зможе, скоріше за все, з незаконного місця утримання, фінансуючи таким чином нелегальний бізнес. Також дуже високою є вірогідність того, що Гарік не зможе соціалізуватися з самицею. Він має типові проблеми з поведінкою, характерні для тварин, які жорстоко експлуатувались. Інша мавпа у його клітці може лише викликати сильний стрес. А конфлікти небезпечні травмами та загибеллю. Якщо ж вони спаруються і народяться дитинчата – куди передадуть тварин з «неприйнятним походженням»? Такі тварини нецікаві нормальним зоопаркам, адже їх родовід невідомий, та й у племінні програми вони не включені. І знов у приватних колекціях з’являться маленькі «гаріки», які знову можуть опинитися на вулиці з фотографом. Зазвичай їх приймають притулки і стерилізують. Найкращим варіантом буде стерилізувати мавпу, забезпечити їй збагачення середовища, правильне спілкування з кіпером та ветеринарний догляд. Варто принаймні проконсультуватись зі спеціалістами з утримання приматів, яким важливо не заробити на продажу, а забезпечити нормальне життя конкретній тварині».

Сучасний цивілізований підхід до утримання диких тварин у неволі передбачає облік та чіпування.

«В Україні ситуація з утриманням диких тварин у неволі є катастрофічною, – каже Марія Трунова, представник Асоціації зоозахисних організацій України (АЗОУ), – немає загальної бази обліку, не застосовується чіпування. Ні профільне міністерство, ні відповідні служби не мають інформації щодо кількості та видового стану диких тварин у приватних руках. Процвітає незаконне розмноження тварин та подальший нелегальний продаж. Хто завгодно може купити тварину, утримувати або експлуатувати її на свій власний розсуд. Міністерство екології та природних ресурсів України так і не запровадило практику надання дозволів на утримання диких тварин, як того вимагає закон ще з 2006 р. Саме це дозволяє аморальним і безвідповідальним власникам жорстоко і безкарно експлуатувати тварин. За таких умов плани ЛМДЕНЦ розмножувати мавп призведуть до збільшення кількості тварин, які утримуються приватно і не завжди законно. Натомість реабілітаційні та будь-які натуралістичні центри мають працювати винятково як центри допомоги тваринам, які потерпали від жорстокого поводження.»

Реабілітація диких тварин, які провели частину життя у неволі, відбувається у відповідних спеціалізованих реабілітаційних центрах або притулках. В Україні таких закладів декілька – Центр реабілітації диких тварин Галицького національного парку, реабілітаційний центр для бурих ведмедів у Національному природньому парку «Синевир» та інші.

За додатковою інформацією звертайтесь:

Наталя Вишневська
координатор зоозахисної кампанії Національного екологічного центру України
Тел.: +38 098 2576276
Nataliavishnevska AT gmail.com