YUAES
Фото користувача Wikipedia
Вальдимар, CC BY-SA 3.0

Сьогодні, 17 квітня, у Миколаївській області завершуються громадські слухання щодо безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку № 2 Южно-Української АЕС (ЮУ АЕС), який вичерпує свій ресурс у травні 2015 року. Ці заходи не викликали особливого інтересу у місцевих мешканців. Натомість більше 40 громадських організацій зі всієї Європи звернулися до своїх урядів та Європейської Комісії, щоб ті проконтролювали, чи буде робота продовжених реакторів в Україні безпечною (1).

Головна претензія європейців – відсутність оцінки впливу роботи старих енергоблоків на навколишнє середовище. Україна, як сторона Конвенції Еспо (2), дала зобов’язання консультуватися з країнами-членами Конвенції, перш ніж приймати рішення, наслідки яких можуть мати значні негативні впливи на сусідні країни.

«Робота старіючих реакторів підвищує ризик аварій. Якщо серйозна аварія трапиться, то це вплине не тільки на жителів Миколаївщини чи навіть цілої України, постраждати можуть і наші сусіди: Словаччина, Польща, Румунія, Молдова….», – коментує національний координатор мережі громадських європейських організацій CEE Bankwatch Network в Україні Ірина Головко: «Після трагедій Чорнобиля та Фукусіми будь-які рішення стосовно ядерної енергетики мають прийматися із проведенням найширших громадських обговорень і найретельніших досліджень. Теза про те, що серйозна ядерна аварія може трапитися не частіше одного разу на 10 000 років, на практиці виявилась хибною, тож, про безумовну довіру «на слово» атомникам більше не йдеться».

Експерт Національного екологічного центру України (НЕЦУ) з енергетики Тетяна Вербицька, яка взяла участь у громадських слуханнях у Вознесенську, переконана, що громадські слухання про продовження терміну експлуатації енергоблоку № 2 ЮУ АЕС не залучили достатньо громадян і відбулися лише формально.

«Слухання почалися з ліричного концерту, під час якого було багато сумних пісень про війну на Сході України. Одразу після цього виступу дітей слово взяв директор Южно-Української АЕС, який запевняв, що без атомної енергетики українцям загрожують подальші відключення електроенергії та ще більше її подорожчання», – розповідає пані Вербицька.

Також Тетяна Вербицька обурилася, що такі громадські слухання вкотре відбуваються у будні дні у робочі години, коли більшість громадян знаходиться на робочих місцях.

yuaes_hromsluh
Фото Тетяни Вербицької

«Мало було представників місцевих громад. Натомість у Вознесенськ приїхали три автобуси «підтримки» з ЮУ АЕС, які задавали доповідачам заготовленні «зручні» запитання з залу», – додає вона.

Нагадаємо, Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) буде розглядатиме питання про зняття з експлуатації або продовження роботи енергоблоку № 2 ЮУ АЕС вже наприкінці квітня.

Дослідження незалежних експертів, опубліковане у березні 2015 показує, що цей орган приймає рішення про продовження терміну роботи енергоблоків, базуючись на неповній інформації про стан реактора, що несе у собі додаткові ризики аварій.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко

координатор CEE Bankwatch Network в Україні
Тел.: +38 (050) 647 6700

Тетяна Вербицька

експерт НЕЦУ з енергетичної політики
Тел.: +38 (093) 775-05-80

Примітки для редакторів:
1. Лист за підписами європейського офісу Грінпіс (Greenpeace), CEE Bankwatch Network, Friends of the Earth (FoE) Австрії, Угорщини, Болгарії, Словаччини від 30.03.2015 адресовано Європейській Комісії та ЄБРР – кредиторам НАЕК «Енергоатом».
2. Конвенція Еспо – Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, ратифікована Україною 1999 року.