Експерти: атомній енергетиці немає місця в майбутньому24 квітня, Київ. 27 років після аварії на Чорнобильській АЕС не знайдено шляху зробити атомну енергетику безпечною. На фоні бурхливого розвитку альтернативних джерел енергії та реальних прикладів свідомої відмови країн від атомної енергетики, єдиним мудрим рішенням є згортання ядерних програм, в тому числі і в Україні. До такого висновку дійшли учасники прес-клубу «Традиції ядерних катастроф: забути чи продовжити?», що відбувся у Києві за участі українських та європейських громадських експертів.

«Після катастрофи на Чорнобильській АЕС, ми у Європі говорили собі, що це ж було СРСР, таке ніколи не трапиться у демократичній країні! Після аварії на Фукусімі говорять, що це ж у Японії, де підвищенна сейсмічність та часті випадки цунамі – таке ніколи не трапиться у нас! Питання в тому, скільки іще людство може дозволити собі «наступати на ті ж самі граблі», і чи не буде наступного разу занадто пізно», – розмірковує Алан де Алле, бельгійський режисер, автор документальних фільмів про Чорнобиль та Фукусіму.

Наслідки аварії на ЧАЕС досі не подолані, як це не прикро і як би нам не хотілося думати про ядерні катастрофи у минулому часі. Неможливо врахувати усі зовнішні фактори, в першу чергу людський фактор – це робить потенційно небезпечним кожен атомний реактор у світі.

Ян Хаверкамп, експерт з ядерної енергетики та екологічної політики «Грінпіс», вказує на те, що «стрес-тести» на європейських атомних реакторах не довели їх безпечність: «Стрес-тести», до яких приєдналась і Україна, розглянули ряд питань піднятих аварією на Фукусімі, наприклад сейсмічні ризики, ризик затоплення, втрата енергопостачання на охолодження активної зони, але виявилось, що кожна атомна станція в Європі потребує суттєвих модернізацій. Проте, багато інших проблемних моментів не були враховані та оцінені. Експерти «Грінпіс» дійшли висновку, що 20 з 33 перевірених нами реакторів мають бути негайно закриті. Інші 13 мають залишатися вимкненими, доки не будуть проведені суттєві заходи з модернізації».

«В то же час, Україна продовжує нарощувати ризики в атомній енергетиці. Не зважаючи на те, що аварія у Японії сталася на реакторі, який за місяць отримав дозвіл на продовження роботи, український уряд продовжує готувати старі українські реактори до роботи у додаткові 20 років», – відзначила Ірина Головко, експерт Національного екологічного центру України. «Атомна енергетика забезпечує лише 6 % загального кінцевого енергоспоживання країни, і в нас є достатньо потенціалу відновлюваних джерела1, щоб поступово замістити атомні потужності

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ірина Головко
Координатор мережі «Бенквоч» та Національного екологічного центру України
тел: +380 50 6476700
iryna at bankwatch.org
www.bankwatch.org

Ян Хаверкамп
експерт з ядерної енергетики та екологічної політики «Грінпіс»
jhaverka at greenpeace.org
www.greenpeace.org

1 Альтернативний варіант розвитку сектору електроенергетики України на період до 2030 року: короткий огляд