Екологи просять Євробанк призупинити кредит агрогігантуПризупинити додаткове фінансування одному з найбільших українських агрохолдінгів – “Миронівському хлібопродукту” (МХП) [1] вимагає від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) громадскість. За підтримки природоохоронних організацій з регіонів, де працює компанія, зокрема “Голосу Природи”, “Народного центру екологічного контролю”, а також Ладижинської громадської ради, Національний екологічний центр України (НЕЦУ) відправив листа до ЄБРР [2] з вимогою тимчасово не збільшувати кредит на розширення сільськогосподарської діяльності компанії.

Причина звернення – негативні екологічні та соціальні впливи від діяльності деяких підприємств МХП [3], які викликають серйозне занепокоєння у місцевого населення та представників громадських організацій. Йдеться про проблеми, пов’язані з підприємствами тваринництва у Вінницькій та Дніпропетровській областях, зокрема: умови праці, неналежне поводження з біологічними відходами та гноєм, порушення правил землекористування та оренди землі, недоліки при проведенні оцінок екологічних впливів, неврахування потреб населення на етапі будівництва нових об’єктів та обмежений доступ до необхідної інформації щодо стану довкілля та ризиків для населення.

Наразі ЄБРР розглядає можливість збільшення фінансування компанії МХП до 100 мільйонів доларів США для операцій з вирощування та зберігання зернових та капітальних витрат пов’язаних з купівлею сільськогосподарської техніки.

Загалом Україна є одним з найбільших реципієнтів інвестицій у агропромисловий сектор від міжнародних банків розвитку, зокрема ЄБРР та МФК. Переважна більшість цих інвестицій йде на розширення виробництва агрохолдингів та великих промислових підприємства, серед яких і МХП.

«Сьогодні громадськість просить банк взяти до уваги зауваження та сприяти вирішенню проблемних питань, перш ніж збільшувати грошову підтримку МХП. Варто переглянути політику сприяння нарощуванню потужностей промислових об’єктів, враховуючи нерозв’язані екологічні та соціальні проблеми їх діяльності”, – підсумовує Наталія Коломієць, дослідник в агросекторі НЕЦУ.

Для довідки:

[1] МХП – одна з найбільших агропромислових компаній в Україні. Компанія займається птахівництвом і супутнім виробництвом (виробництво охолодженої курятини, продуктів швидкого приготування, соняшникової олії); рослинництвом (вирощування кукурудзи, соняшника, пшениці, ріпаку) та іншими сільськогосподарськими операціями (виготовлення яловичини, фуа-гра, ковбасних виробів і копченини, фруктів).

[2] Відкрите звернення до ЄБРР:

https://necu.org.ua/wp-content/uploads/Open-letter-on-MHP_21.10.2013_ENG.pdf

Переклад українською

[3] Частина проблем було представлено у звіті НЕЦУ від 2012 про екологічні та соціальні аспекти будівництва та експлуатації комплексу «Вінницький бройлер»:
https://necu.org.ua/wp-content/uploads/Ladyzyn_Report_URK.pdf

Контакти:

Наталія Коломієць
дослідник в агросекторі
+38093 582 54 97
kolomiets[at]necu.org.ua