Громадські Експерти вважають проект добудови енергоблоків на ХАЕС нелегальним, застарілим і небезпечним. Про це сьогодні повідомили представники провідних екологічних організацій України, Росії та Білорусії на прес-конференції, організованій Національний екологічним центром України (НЕЦУ).

Екологи наголосили, що прийняття закону про будівництво ХАЕС порушує національне та міжнародне законодавство. Австрія, Угорщина, Молдова, Білорусь, Польща, Румунія та Словаччина надсилали Україні запити на додаткові матеріали та участь у громадських слуханнях, але більшість з них досі очікують коментарів та реакції від НАЕК Енергоатом.

«Енергоатом почав процедуру консультації з суміжними країнами, але не завершив їх належним чином, – коментує Артур Денисенко, Координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, – Прийняття закону про будівництво енергоблоків на ХАЕС до того, як закінчились консультації з суміжними країнами, є грубим порушенням національного та міжнародного законодавства, зокрема конвенції Еспо [1]».

Цікаво, що в звіті з інформування суміжних країн НАЕК Енергоатом все одно стверджує, що «на всі запитання, зауваження та коментарі, отримані у рамках процедур оцінки впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті, були надані фахові відповіді» (цитата з офіційних матеріалів).

Сучасна історія атомної енергетики свідчить, що реалізація більшості ядерних проектів характеризується значним збільшенням строків будівництва і собівартості. Будівництво на АЕС Фламанвіль (Франція) вже затримується на 4 роки, а ціна зросла майже вдвічі, на АЕС Олкілуото (Фінляндія), роботи затримуються на 6 років, а бюджет збільшився з 3 млрд. євро до 6. Будівництво на АЕС Белене (Болгарія) взагалі було зупинено після того, як вартість проекту зросла з 4 млрд. євро (2008 рік) до майже 9 млрд. «Немає підстав стверджувати, що на ХАЕС буде принципово інша ситуація. Будівництво ще не почалось, а вартість добудови ХАЕС за два роки зросла більш ніж вдвічі і зараз оцінюється в 36,8 млрд. грн.», – продовжує Артур.

«Проект АЕС з реактором ВВЕР-1000 розроблявся у 70-х роках і не відповідає сучасним вимогам безпеки. Аварія на такому реакторі не виключена на 100%, наслідки аварії можуть стати катастрофою не тільки для України, але і для Білорусії. В проекті добудови не передбачено спорудження пастки розплаву активної зони реактора, елемента безпеки, що став обов’язковим ще у 1990-х.», – переконаний Андрій Ожаровський, фізик-ядерщик, експерт екологічного об’єднання Беллона (Російська Федерація).

Реалізація застарілих технологій, які ще ніде не підтверджені досвідом експлуатації, становлять підвищену загрозу для Білорусії, яка в свій час сильно постраждала від Чорнобильської катастрофи. «Ми вважаємо, що Україна не повинна ухвалювати рішення про добудову ХАЕС без обговорення з Білорусією, в тому числі, з її громадськістю. Інакше, навіщо Україна підписувала цю міжнародну конвенцію і називає себе демократичною державою? – зазначає Тетяна Новікова, Відповідальний секретар Громадської екологічної експертизи проекту Білоруської АЕС, – Ми будемо наполягати на тому, щоб рішення про добудову було переглянуто як прийняте з порушеннями, у тому числі, міжнародних конвенцій».

Примітки для редактора:

1. Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо) – міжнародна угода, ініційоване Європейською економічною комісією ООН, підписана в Еспо, Фінляндія, в 1991 році, набула чинності в 1997 році. Згідно конвенції, процедура оцінки впливу на навколишнє середовище (включає громадське обговорення) потенційно небезпечних проектів повинна проводитися не тільки всередині держави, але і в суміжних країнах, які можуть бути порушені впливом цих об’єктів. Відповідно до Конвенції, процедура оцінки повинна проводитися на ранніх стадіях планування. В перелік об’єктів, які можуть впливати на суміжні країни,що містяться в Додатку 1 Конвенції, відносяться також АЕС.

Україна підписала Конвенції 26 лютого 1991 року, ратифікувала 20 липня 1999. Комітет по здійсненню Конвенції розглядає випадки порушення Сторонами своїх зобов’язань.

За вимогою Ви також можете отримати копії:

1. Позиції НЕЦУ щодо альтернатив ядерній енергетиці

2. Листа від Міністерства аграрної промисловості та лісництва Австрії щодо участі Австрії у процедурах Конвенції Еспо (оцінка впливу на довкілля в транскордонному контексті)

3. Листа від Міністерства природних ресурсів та охорони довікілля Республіки Білорусь щодо невиконання Україною зобов`язань згідно процедур Конвенції Еспо

4. Обращения Белорусского Общественного объединения «Экодом» по поводу проектирования и строительства энергоблоков № 3 и 4 Хмельницкой атомной электростанции

5. Обращения по поводу консультаций в рамках Конвенции Эспоо по проекту достройки 3 и 4 энергоблоков Хмельницкой АЭС в Украине

За додатковою інформацією звертайтеся:

Артур Денисенко
Національний екологічний центр України
тел.: +380 44 238 62 60
arthur.denisenko AT necu.org.ua
www.necu.org.ua

Андрій Ожаровський
Експерт Об`єднання Беллона, фізик-ядерщик
+7905 5771240
idc.moscow AT gmail.com
www.bellona.ru

Тетяна Новікова
Відповідальний секретар Громадської екологічної експертизи
проекту Білоруської АЕС
+37525 9008632
Novikova AT gmail.com
www.atomby.net